Léčba plicní embolie: ambulantní nebo za hospitalizace?
KOMENTÁŘ
MUDr. David Ručka
II. interní klinika kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN, Praha
Žilní tromboembolická nemoc (TEN) je po koronárních a cévních mozkových příhodách třetím nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním. Přesná incidence není známa, ale je odhadováno, že v České republice touto chorobou onemocní kolem 10 000 pacientů za rok. Jde tedy o časté a vážné onemocnění. Neléčená akutní plicní embolie vykazuje mortalitu až 30 %, zatímco léčená kolem 8 %. Jedenáct procent nemocných umírá náhlou smrtí. Ke dvěma třetinám úmrtí dochází do dvou hodin od vzniku příznaků. 1 Z tohoto pohledu se mohou zdát úvahy o možné ambulantní léčbě jako příliš troufalé a řada kliniků přistupuje k této možnosti rezervovaně a s výhradami. Jistá dávka kontroverze vyzařuje i z obou článků věnovaných této problematice v tomto čísle časopisu Medicína po promoci.
Profesorka Heinrike Wilkensová z univerzity v Homburgu pokládá ambulantní léčbu za vhodnou, protože byly vyvinuty prokazatelně účinné a bezpečné antikoagulační látky, které se osvědčily při ambulantní léčbě žilní trombózy, protože léčba v domácím prostředí redukuje počet hospitalizací a následně i riziko vzniku nosokomiálních infekcí. Poukazuje na zvýšenou kvalitu života a komfort pacienta při domácí léčbě a v neposlední řadě i na úsporu nákladů na zdravotní péči.2
Argumentuje tím, že z retrospektivních analýz a z registrů vyplývá, že podobně jako při terapii žilní trombózy není ambulantní antikoagulační léčba plicní embolie zatížena zvýšeným rizikem recidivy žilní tromboembolické nemoci, úmrtí nebo rizikem závažného krvácení.3 Tato retrospektivní data se uplatnila i při tvorbě současně platných doporučení Evropské kardiologické společnosti pro diagnostiku a léčbu plicní embolie, publikovaných v roce 2008.4 Ambulantní léčbu nebo významné zkrácení hospitalizace je podle těchto doporučení možné zvážit u skupiny nemocných s nízkým rizikem a klinicky malou plicní embolií. Retrospektivní data byla následně potvrzena prospektivní, randomizovanou, multicentrickou studií, která byla publikována v roce 2011 v časopise Lancet.5 U 344 nemocných s plicní embolií a nízkým rizikem následných komplikací studie neprokázala zvýšené riziko recidivy embolie, úmrtí ani závažného krvácení u těch, kteří byli léčeni ambulantně. K rozdílným výsledkům však dospěla studie Otera a spol. z roku 2010.6 Pacienti s plicní embolií, kteří byli léčeni ambulantně, vykazovali statisticky významně vyšší mortalitu než nemocní standardně léčení v nemocnici. Tato studie je však napadána pro nevalidovanou metodu stratifikace rizika a je možné, že do ní byli zařazeni i nemocní s vyšším rizikem závažných komplikací při akutní plicní embolii. Podle profesora Heinricha Wortha, autora druhého publikovaného článku, je právě nejednotnost výsledků klinických studií a relativně nízká váha vědeckých důkazů o prospěšnosti ambulantní léčby hlavní překážkou pro její všeobecné doporučení a plošné zavedení do klinické praxe. Oba autoři se pak ve svých článcích shodují na nutnosti pečlivé stratifikace rizika plicní embolie u nemocných, kterým je ambulantní léčba nabídnuta a následně prováděna.
Je známým faktem, že ne každá plicní embolie je provázena vysokým rizikem náhlé smrti nebo jiných závažných komplikací. Ukázalo se, že až 50 % nemocných s proximální flebotrombózou má současně asymptomatickou plicní embolii detekovatelnou na plicním scanu.7 Proto i nyní, v době kdy se ambulantní léčba žilní trombózy stala standardem, je víceméně nevědomky ambulantně léčeno mnoho pacientů s plicní embolií a tato praxe nepřináší zvýšený výskyt úmrtí na recidivu žilní tromboembolické nemoci v domácích podmínkách. Stratifikace rizika je proto zásadní pro další směrování pacienta (ambulantní léčba, hospitalizace, hospitalizace na jednotce intenzivní péče – JIP) i jeho léčbu (antikoagulační léčba, trombolytická terapie). Vycházíme při ní z pečlivého hodnocení klinického stavu (anamnéza synkopy, hemodynamická nestabilita, potřeba oxygenoterapie), echokardiografického vyšetření (dilatace a selhávání pravé komory) a laboratorních odběrů pro stanovení markerů myokardiálního poškození (troponin T, troponin I) a srdečního selhání (natriuretický peptid B – BNP). Postup při stratifikaci rizika na základě těchto ukazatelů přehledně ukazuje tabulka 1. Je z ní zřejmé, že pouze nemocní s malou plicní embolií, kteří jsou hemodynamicky naprosto stabilní, nevykazují dilataci a selhání pravé komory při echokardiografii a mají negativní laboratorní vyšetření, mohou být kandidáty ambulantní léčby. Riziko úmrtí je u těchto nemocných < 1 % a pravděpodobně je nedokáže snížit ani hospitalizace v nemocnici.4 Ambulantně vedená antikoagulační léčba je u těchto nemocných účinná a bezpečná. Naopak ambulantní léčba je zapovězena u nemocných s masivní i submasivní plicní embolií, kteří potřebují monitoraci klinického stavu a v případě hemodynamické nestability i trombolytickou léčbu.
Z praktického hlediska ambulantní léčba plicní embolie logicky zvyšuje nároky na ambulantní složku zdravotnického systému. Profesorka Wilkensová ve svém článku upozorňuje na nutnost podstatného zlepšení struktury následné péče o pacienty s akutní plicní embolií, aby tak byly včas rozpoznány hrozící komplikace. Pokud se tímto zabývají v Německu, o to více je tato problematika aktuální v našem zdravotnictví. Všichni nemocní s akutní plicní embolií musejí být podrobně vyšetřeni na oddělení akutního příjmu nemocnice. Co možná nejdříve musejí být provedena následující vyšetření: laboratorní vyšetření, CT angiografie plicnice, echokardiografie a s výhodou i duplexní ultrasonografie žil dolních končetin. Tento postup nemusí být pro všechny typy nemocnic dosažitelným standardem. V případě, že se potvrdí malá plicní embolie s nízkým rizikem komplikací a nemocnému navrhneme ambulantní léčbu, je naší povinností pacienta podrobně informovat o antikoagulační léčbě a jejích rizikách. Nemocný musí mít jasno, na koho se obrátit v případě výskytu komplikací. Aplikace nízkomolekulárního heparinu je realizována zaškolením samotného pacienta nebo jeho rodinných příslušníků. Možné je i denní dojíždění do ambulance lékaře nebo návštěvy lékaře u pacienta. To však nemusí být všemi nemocnými, ale ani jejich lékaři akceptováno. Z těchto spíše organizačních důvodů u nás stále převládá léčba za hospitalizace. Během ní se provedou všechna potřebná vyšetření, pacient je zaškolen v aplikaci nízkomolekulárního heparinu nebo rovnou převeden na perorální antikoagulační léčbu. V nejkratším možném termínu je pak propuštěn a dále ambulantně sledován. Je pravděpodobné, že situace se v brzké době změní širším zavedením nových perorálních antikoagulancií do klinické praxe. Dabigatran i rivaroxaban přinášejí možnost perorální antikoagulační léčby od samého začátku onemocnění, bez nutnosti injekčních aplikací i pravidelných laboratorních kontrol. Na druhou stranu ale ztrácíme možnost kontrolovat míru antikoagulace u reálného pacienta, a tím i odhalit možnou zhoršenou compliance při užívání léků. Nevýhodou nových anti koagulancií je i jejich vyšší cena.
Je zřejmé, že ambulantní léčba se v českých nemocnicích stává běžnou součástí péče o nemocné s malou plicní embolií. Doc. Malý z Fakultní nemocnice v Hradci Králové ve svém přehledovém článku definuje klinická kritéria, která ambulantní léčbu znemožňují. Jsou to: přítomnost dysfunkce pravé srdeční komory, laboratorně potvrzené zvýšení troponinu a BNP, systolický krevní tlak < 100 mm Hg, srdeční frekvence > 100/min, pokles saturace kyslíkem, přítomnost maligního onemocnění, clearance kreatininu < 60 ml/min, věk > 70 let a nedávná anamnéza závažného krvácení.8 Tato kritéria vylučují ambulantní léčbu nemocných se submasivní a masivní plicní embolií, dále terapii polymorbidních nemocných s renální insuficiencí a nemocných, kteří vykazují zvýšené riziko krvácivých komplikací při antikoagulační léčbě. Na našem pracovišti postupujeme podle podobného schématu, pouze u nemocných s maligním onemocněním nejsme tak striktně odmítaví. Onkologičtí nemocní jsou často „pozitivně vycvičeni“ svou nemocí, jsou zvyklí zvládat naléhavé situace a pravidelně si aplikovat léky. Často trpí „hospitalismem“ a sami preferují léčbu v domácích podmínkách. V minulosti jsme tak opakovaně ambulantně léčili onkologicky nemocné s akutní plicní embolií a zkušenosti jsou dobré. Podmínkou je ale absence vysokého rizika krvácení, pokročilého renálního selhání a přítomnost pouze malé plicní embolie.
Závěrem bych chtěl konstatovat, že ambulantní léčba plicní embolie je možná, protože je účinná a relativně bezpečná. V blízké budoucnosti bude pravděpodobně počet takto léčených nemocných narůstat vlivem rozšíření preskripce nových perorálních antikoagulancií. Odbornou i právní oporou pro tuto léčbu jsou současně platná guidelines Evropské kardiologické společnosti pro diagnostiku a léčbu plicní embolie. Ambulantní léčba je ale vyhrazena pouze pro nemocné s klinicky malou plicní embolií, s nízkým rizikem náhlé smrti a jiných závažných komplikací. Tito nemocní musejí být identifikováni na základě důsledně provedené rizikové stratifikace využívající výsledků klinického vyšetření, laboratorního vyšetření a echokardiografie.
LITERATURA
1. Widimský J, Malý J, Eliáš P, Franc P, Roztočil K. Doporučení diagnostiky, léčby a prevence plicní embolie. Doporučená diagnostický a léčebný postup České kardiologické společnosti. Cor Vasa 2008;50 (Suppl):1S25–1S72.
2. Malý J, Dulíček P, Pecka M, et al. Účinnost a bezpečnost ambulantní léčby hluboké žilní trombózy nadroparinem. Intern Med 2006;3:142–147.
3. Maestre A, Sánchez R, Rosa V, et al. RIETE Investigators. Clinical characteristics and outcome of inpatients versus outpatients with venous thromboembolism: findings from the RIETE Registry. Eur J Intern Med 2010;21:377–382.
4. Torbicki A, et al. Guidelines on the diagnosis and management of acute pulmonary embolism: the Task Force for the Diagnosis and Management of Acute Pulmonary Embolism of the European Society of Cardiology (ESC). Eur Heart J 2008;29:2276–2315.
5. Aujesky D, et al. Outpatient versus inpatient treatment for patients with acute pulmonary embolism: an international, open-label, randomised, non-inferiority trial. Lancet 378:41–48.
6. Otero R, Uresandi F, Jiménez D, et al. Home treatment in pulmonary embolism. Thromb Res 2010;126:e1–5.
7. Moser KM, et al. Frequent asymptomatic pulmonary embolism in patients with deep venous thrombosis. JAMA 1994; 271:223–225.
8. Malý R, Beran L, Tomko T. Outpatient management of venous thromboembolism Venous thromboembolism (VTE) is a common and potentially fatal disease. Intern Med 2011;13: 193–195.
Zdroj: Medicína po promoci