Léčba, která zkrátí hojení distorze kotníku
Podvrtnutí (distorze) patří k nejčastějším zraněním, zvláště mezi sportovci. Podle závažnosti rozeznáváme tři stupně distorze kotníku: 1. stupeň, kdy jsou vazy natažené a funkce kotníku je zhoršena jen mírně, 2. stupeň, kdy jsou vazy částečně natržené a funkce kotníku je narušená, 3. stupeň, kdy jsou vazy úplně přetržené a funkce kotníku je narušená závažně. V případě poranění kotníku prvního a druhého stupně je vhodná konzervativní terapie. Pacienti jsou obvykle léčeni známou tetrádou – relaxace, led, komprese a elevace, jež redukuje bolest a edém, ale nemá žádný vliv na zkrácení doby terapie. Nyní se zdá, že lékaři mají k dispozici prostředek, který to umožňuje.
Před časem byl vyvinut nový druh hyaluronátu, tzv. STABHA (Soft Tissue Adapted Biocompatible Hyaluronic Acid), hyaluronát sodný, který je vyráběn fermentací ze Streptococcus equi a následně důkladně pročištěn. Jeho výhodou je, že pH a osmolalita tohoto připravku je biokompatibilní s měkkými tkáněmi, což mimo jiné umožňuje jeho peri-artikulární aplikaci. „My jsme zkoušeli jeho využití u nemocných s distorzí kotníku prvního a druhého stupně,“ říká doc. Trč a dodává, že STABHA při aplikaci do okolí hlezenního kloubu vytváří komplex s fibrinovými vlákny, který mechanicky zpevňuje vaz, a tím funguje jako tzv. vnitřní dlaha. Současně tím zlepšuje a zrychluje kvalitu hojení. Předpokládá se také, že takto upravená kyselina hyaluronová reguluje migraci zánětlivých buněk. Po aplikaci je STABHA (přípravek s firemním názvem Sportvis) schopná navázat velký objem vody, a vytvořit tak porézní viskoelastický gel v místě poranění.
Dvě injekce vytvoří tzv. vnitřní dlahu
„První injekci přípravku je nutné aplikovat do 48 hodin po poranění, druhá následuje za dalších 48 hodin. Doporučuje se užití tzv. vějířové techniky aplikace, kdy se látka jedním vpichem aplikuje ve třech směrech do míst v okolí poraněného vazu tak, aby pokryla celou jeho plochu a alespoň částečně ho stabilizovala. Doporučená velikost jehly je 0,40 x 20 mm,“ popisuje postup aplikace přípravku Sportvis doc. Trč.
Klinické studie s tímto přípravkem jsou zatím relativně malé. Petrella a kol. v Clin J Sport Med 2007;17:251–257 hodnotili ve své placebem kontrolované studii efekt této kyseliny hyaluronové a došli k závěru, že její aplikace o třetinu zkracuje dobu hojení. „To představuje asi šest až sedm dní, o něž je možné zrychlit návrat pacienta ke sportovním aktivitám. Po následném hodnocení v 18 měsících kanadští investigátoři zjistili, že podání přípravku Sportvis rovněž o polovinu snižuje počet rekurencí distorze kotníku, což je také v případě vrcholových sportovců velmi zajímavé,“ upozorňuje doc. Trč.
„Na Ortopedické klinice LF UK a FN Motol v Praze jsme tímto přípravkem ošetřili pět osob, u nichž zhruba do týdne vymizely klinické příznaky. Svou pozitivní roli možná sehrál i fakt, že při samotné vějířové aplikaci dojde k částečné punkci vzniklého hematomu. Terapie distorze u nemocných se v našem případě zkrátila přibližně o týden až deset dní, takže plnou zátěž jsme pacientům mohli dovolit za 14 dní. Vzhledem ke krátké době sledování jsme u žádného z nich zatím redistorzi nezaznamenali. Určitou limitací přípravku může být pro některé nemocné nulová úhrada ze zdravotního pojištění. Pokud se však jedná o vrcholového sportovce, který se sportem živí, je vzhledem ke zkrácení doby hojení investice do tohoto přípravku účelná, míní doc. Trč.
Zdroj: