Přeskočit na obsah

Léčba BRAF-pozitivního melanomu

Lékařský časopis The New England Journal of Medicine zveřejnil povzbudivé výsledky studie, která testovala blokádu proteinu BRAF v buňkách zhoubného melanomu. Zhruba polovina zhoubných melanomů nese mutaci genu BRAF a protein syntetizovaný podle tohoto genu se významně podílí na proliferaci nádorových buněk. PLX4032 inhibuje specificky kinázovou aktivitu proteinu syntetizovaného podle mutovaného genu BRAF. Inhibitor je možné užívat perorálně a k udržení dostatečné koncentrace inhibitoru v lidském organismu stačí dvě dávky denně.

Do druhé fáze klinických zkoušek bylo zařazeno 32 pacientů s metastázami zhoubného melanomu, při němž byla prokázána mutace genu BRAF. Tito pacienti dostali dávky PLX4032, které se v předchozích testech ukázaly jako nejvyšší tolerovatelné.

Celkem byla zaznamenána plná odpověď na léčbu u dvou pacientů a částečná odpověď u dalších 24 nemocných. Metastázy se zmenšily na všech místech včetně jater, tenkého střeva a kostí. Reakce na lék byla patrná nejméně po tři měsíce, ale u některých pacientů byla patrná ještě po 19 měsících.

Vedlejší účinky PLX4032 byly celkem mírné. Projevovaly se například nevolností, zvracením, fotosenzitivitou, vyčerpáním. U některých pacientů se objevily po léčbě kožní nádory keratoakantomového typu, které však byly snadno chirurgicky odstraněny a nebylo kvůli nim nutno léčbu přerušit.

Na léčbu odpovídá 80 % pacientů. "Nikdy jsme neviděli 80% reakci na léčbu u zhoubného melanomu nebo jiného podobného nádoru," říká vedoucí výzkumného týmu Paul Chapman z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center.

"Proto je pro nás tento objev tak důležitý. PLX4032 ale nemá u všech nemocných dlouhodobý účinek a my zatím netušíme, jestli prodlouží pacientům se zhoubným melanomem život. To se snažíme zjistit ve třetí fázi klinických zkoušek, která právě probíhá. V budoucnu bychom chtěli PLX4032 kombinovat s dalšími léky vyvíjenými pro léčbu zhoubného melanomu."

Pozn. redakce: Spoluautorem zmíněné studie je Igor Puzanov, MD, americký onkolog českého původu, který je zástupcem ředitele programu studií první fáze vývoje nových onkologických léků ve Vanderbilt Ingram Cancer Center v Nashvillu. Obsáhlý rozhovor o jeho práci týkající se ovlivnění mutovaného onkogenu BRAF jsme přinesli v MT 12/2010.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené