Léčba akutního infarktu myokardu může být kvalitnější
Pracovní skupina Interveční kardiologie připravila v rámci letošního Výročního sjezdu České kardiologické společnosti několik zajímavých programových bloků. Jeden z nich se věnoval výsledkům Národního registru PCI. Odpověď na otázku „Co můžeme zlepšit v léčbě pacientů s akutním infarktem myokardu“ se snažil ve svém sdělení přiblížit MUDr. Petr Kala, Ph.D. Na následujících řádcích přinášíme stručný souhrn této přednášky.
Česká republika patří mezi země s velmi dobrým systémem péče o pacienty s akutním infarktem myokardu (AIM) a akutním koronárním syndromem obecně. Přesto je otázka „Co můžeme zlepšit v léčbě pacientů s akutním infarktem myokardu v ČR?“ zcela na místě.
V rámci iniciativy „Stent for Life“ (Stent pro život) jako jednoho z nejdůležitějších evropských zdravotnických projektů podporovaného Evropskou kardiologickou společností (ESC) a Evropskou asociací koronárních intervencí (EAPCI) byla ČR označena za jednu z pěti zemí s optimálně nastaveným systémem péče. Dokonce jsme se v dostupnosti mechanického zprůchodnění infarktové tepny pomocí tzv. primární PCI umístili na prvním místě v Evropě (spolu s Nizozemskem). Pacientům je poskytována exkluzivní péče odpovídající celospolečenské závažnosti vlastního srdečního onemocnění.
V tomto kontextu by se tedy výše uvedená otázka mohla zdát jako zcela zbytečná. Skutečnost je ale taková, že možnosti zlepšení nejsou v kvantitě, ale v kvalitě poskytované péče.
\\ Zkrácení času od vzniku prvních obtíží k provedení koronární intervence označované jako primární PCI a záchrana života.
\\ Ze strany pacienta
• Bohužel se jedná o časově nejdelší zdržení, které je velmi obtížně ovlivnitelné. Veřejnost musí být opakovaně seznamována s příznaky AIM, kterými jsou nejčastěji náhlá bolest na hrudi nebo dušnost. Akutní příznaky však vyžadují také „akutní“ volání „záchranky“ (ZZS) na č. 155 (ev. 112 jako v zahraničí), a to již po 5 až 10 minutách od jejich vzniku.
• Veřejnost musí být seznámena s laickou resuscitací a prakticky trénována. Je nutné si uvědomit, že minimálně 30 % pacientů s AIM je bez této pomoci ohroženo náhlým úmrtím v důsledku závažné srdeční arytmie.
• Pro záchranu akutně ohroženého srdečního svalu jsou nejdůležitější první tři hodiny od vzniku obtíží, tzn. že bojujeme opravdu o minuty!
\\ Systémovými změnami
• Pacient s podezřením na probíhající AIM musí mít při prvním kontaktu s lékařem (nejlépe ZZS) natočen EKG záznam a v případě určitých změn musí být na místě zaléčen a přímo převezen do jednoho z 22 katetrizačních center s nonstop provozem.
\\ Dostupnost nových technologií a léčiv.
\\ Lékové stenty
• V současnosti je prokázáno, že lékové stenty 2. generace jsou minimálně stejně bezpečné jako stenty nelékové a na rozdíl od nich významně snižují nutnost následné revaskularizace.
\\ Využití speciálních katetrů k odstranění krevních sraženin = trombů
• Jedná se o spíše problém technický určený intervenčním kardiologům, ale opodstatněné je častější použití
\\ Nová a účinnější antiagregační léčba
• V patofyziologii AIM hraje zásadní roli vysoká aktivita krevních destiček a tvorba trombu v místě porušené věnčité tepny. Na základě velkých vědeckých studií s novými přípravky, jimiž jsou prasugrel a tikagrelor, získaly tyto léky od Evropské i České kardiologické společnosti nejsilnější doporučení pro použití. Přesto se však tyto přípravky zatím využívají ve velmi omezené míře.
Zdánlivě jednoduchým řešením je praktická aplikace kardiologických doporučených postupů (guidelines). V praxi se však jedná o otázku složitou, přestože zcela zásadní.
Její řešení totiž vyžaduje vstřícnost a velmi dobrou spolupráci, a to na několika úrovních. Podmínkou je dobře poučená a „trénovaná“ veřejnost, odborné zajištění Českou kardiologickou společností a její Pracovní skupinou intervenční kardiologie a ZZS – zásadní je ale podpora plátců zdravotní péče a MZ ČR. Tak jako ve všech oblastech života je i zde nutné, aby byla této závažné problematice věnována odpovídající a setrvalá péče.
Pro pacienty i celou společnost je velmi důležité, aby dosažená kvantita byla udržována v rovnováze s neustále se zvyšujícími požadavky na kvalitu naší léčebné péče.
Zdroj: Medical Tribune