Látka BIBF 1120 je nadějí u několika karcinomů
Na European Multidisciplinary Cancer Congress (EMCC) ve Stockholmu byly koncem září představeny studie fáze I/II, dokládající, že výzkumná látka s označením BIBF 1120 je u pacientů s metastatickým kolorektálním karcinomem stejně účinná jako bevacizumab, ale má méně závažných nežádoucích účinků.
Pacienti s metastatickým kolorektálním karcinomem (mCRC), kteří dostávali v první linii léčby výzkumnou látku s označením BIBF 1120 v kombinaci s režimem mFOLFOX‑6, měli medián doby do progrese (PFS) 10,6 měsíce, což je stejná doba jako u bevacizumabu v kombinaci s mFOLFOX‑6. Ukázala to randomizovaná, dvouramenná klinická studie fáze II, do níž bylo zahrnuto 126 pacientů. Důležité je, že pouze 34,1 % nemocných užívajících BIBF 1120 mělo závažnější nežádoucí účinky, zatímco u pacientů na bevacizumabu to bylo 53,7 procenta.
Ze zmíněné studie č. NCT 00904839 dále vyplývá, že podíl objektivních odpovědí (ORR) z hlediska zmenšení nádoru byl 61,2 % u BIBF 1120 vs. 53,7 % u bevacizumabu a podíl pacientů užívající BIBF 1120, kteří v po devíti měsících užívání byli v remisi, byl podobný jako u bevacizumabu (63 % vs. 69 %). Pacienti užívající BIBF 1120 měli méně nežádoucích gastrointestinálních účinků než ti, kteří užívali bevacizumab (11,8 % vs. 29,3 %). Studie pokračuje dále, aby následně poskytla data o celkové době přežití (OS). Plánuje se provedení klinické studie fáze III s větším počtem pacientů, aby byly potvrzeny příznivé výsledky klinické studie fáze II a ověřil se léčebný potenciál BIBF 1120 u pacientů s mCRC.
Zatímco ostatní inhibitory angiokináz zasahují pouze jeden receptor, BIBF 1120 blokuje tři receptory současně (VEGFR 1–3, PDGFR alfa a beta a FGFR 1–3). Všechny tři receptory hrají významnou roli v tvorbě a soudržnosti nových nádorových cév (angiogenezi). Jejich zablokování může vést k zábraně angiogeneze, a tím i k zástavě růstu a šíření nádoru. „Tato nová studie poskytuje velmi slibné výsledky jako základ pro další výzkum BIBF 1120 u pacientů s pokročilým kolorektálním karcinomem,“ řekl internista profesor Eric Van Cutsem z lovaňské univerzity, který je vedoucím výzkumného týmu. „Je nesmírně důležité poskytnout léčebnou možnost, která je provázena menším počtem komplikací, pacientům s pokročilým onemocněním. Velmi se těším na další výsledky, jež potvrdí léčebný potenciál BIBF 1120 u těchto nemocných,“ dodal Van Cutsem.
BIBF 1120 vykazuje léčebné účinky u dalších solidních nádorů, jako jsou například karcinom plic a vaječníků, u nichž probíhají klinické studie fáze III.
Zdroj: Medical Tribune