Přeskočit na obsah

Laterální náklon – krok vpřed v ošetřovatelské péči

Lůžka mohou pacienti i sestry snadno polohovat pomocí jednoduchých ovladačů. Hlavní význam laterální ložné plochy tkví v tom, že s její pomocí je ležící pacient snadno přetočen na bok. Ošetřující personál jen spouští ovladač mechanismu náklonu a mírně pacienta přidržuje ve směru pohybu ložné plochy. Díky naklonění lůžka do strany pak při přetáčení pacienta na bok vynakládá až desetkrát méně síly než při stejném úkonu na běžném lůžku. Manipulaci s pacientem, např. při přestýlání lůžka, hygieně či převlékání, tak zastane jedna sestra místo dvou, což umožňuje věnovat pacientovi plnou péči i v době sníženého počtu personálu, například o víkendech nebo noční službě.

Zkušenosti z praxe

Funkce laterálního náklonu má mnohostranné využití, protože přetočení pacienta na lůžku na bok vyžaduje řada ošetřovatelských činností. „Laterálního náklonu lze využít i při ošetřování dekubitů, při převazech operačních ran, při přesunu pacienta do křesla nebo do koupací vany,“ vypočítává staniční sestra ARO Nemocnice Slaný Eva Aišmanová, která měla možnost laterální náklon lůžka v praxi testovat.

Laterální náklon však lze úspěšně používat i při zcela specifických procedurách. „Další využití laterálního náklonu vidím u pacientů s problémem retence hlenu v dýchacích cestách, která způsobuje plicní nevzdušnost. Tento sekret uvolňujeme mimo jiné právě polohováním pacienta, což je fyzicky velmi náročné pro ošetřující personál. Díky laterálnímu náklonu se dá sestrám v této práci ulehčit,“ hodnotí Eva Aišmanová přínos laterálního náklonu přímo v prostředí svého oddělení.

Zdravotnickému personálu slouží laterální náklon nejen jako pomocník, který redukuje jeho fyzickou zátěž, ale také mu u některých rutinních činností, například při stlaní lůžka, šetří čas až o 20 procent. Méně fyzické námahy dává zdravotníkům větší prostor pro komplexnější odbornou a terapeutickou péči. Výhody poznají imobilní pacienti, např. při bazální stimulaci. Díky snadné, a proto časté polohovatelnosti pacienta dochází taktéž k výrazné redukci vzniku dekubitů a prevenci pooperačních komplikací.  

Od intenzivní péče až po sociální ústavy

Jestliže doposud byl laterální náklon výsadou pouze lůžek pro intenzivní péči, Latera společnosti Linet je novinkou dostupnou pro ostatní oddělení zdravotnických zařízení. Na výběr je ze dvou variant s odlišným designem. Lůžko Latera Acute je určeno pro nemocniční prostředí, lůžko Latera Care směřuje do oblasti pečovatelství – domovů důchodců, ústavů sociální péče nebo LDN.

Obě lůžka Latera jsou elektricky polohovatelná a disponují náklonem do stran v rozsahu ±15°, což zcela postačuje v okamžiku, kdy je potřeba pacienta přesunout do polohy na boku nebo když se přesouvá z lůžka na transportní lehátko či do pojízdného křesla.

Lůžka lze ovládat z několika míst. Hlavním ovládacím prvkem je tzv. supervisor panel pro ošetřující personál, kde lze kromě laterálního náklonu nastavit další funkce, např. čtyři předem naprogramované polohy – CPR, Trendelenburg, kardiacké křeslo, mobilizační poloha. Laterální náklon je jednoduše nastavitelný rovněž pomocí nožních ovladačů umístěných na obou stranách lůžka, které mají dvojité bezpečnostní jištění proti nechtěnému spuštění. Sám ošetřovaný může pohodlně ovládat polohy lůžka prostřednictvím ručního ovladače nebo tzv. satelitu, který je umístěn na flexibilním rameni v čele lůžka. Samotný laterální náklon umožňuje třísloupová konstrukce. Celosvětově patentovaná konstrukce současně zaručuje vysokou stabilitu a tuhost, nezbytnou při resuscitaci pacientů.

Vzdělávání a zpětná vazba

Aby zdravotnické vybavení v praxi skutečně pomáhalo a aby s ním lékaři a sestry uměli efektivně zacházet, je pro společnost Linet klíčová úzká spolupráce s klinickým prostředím. Připomínky zdravotníků jsou pro výrobce nemocničních lůžek zcela zásadní. Na oplátku zase zdravotníky informuje o nových technologiích v oblasti zdravotnické techniky – pořádá odborná školení, konference a od roku 2005 vydává řadu příruček nazvanou „Klinická literatura“, která je zaměřena na důležité problémy ze zdravotního prostředí. Jednou z nich je i publikace „Laterální náklon“. Linet všechny příručky nabízí zdarma v sekci „Ke stažení“ na svých internetových stránkách .

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 11/2008, strana B5

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené