Přeskočit na obsah

Laskerovy ceny letos telefonát ze Stockholmu nepřinesly

Již více než třicet vědců, kteří během posledních dvou desetiletí získali některou z cen Nadace Alberta a Mary Laskerových, se s malým zpožděním stalo i laureáty Ceny Nobelovy. Letos se tak sice nestalo, nicméně i tak stojí vítězové letošních cen za zaznamenání. Někdy totiž stačí jen pár let počkat – vždyť letošní čínská laureátka Nobelovy ceny Tchu Jou-jou byla Laskerovou cenou oceněna v roce 2011.

Nadaci založili manželé Albert a Mary Laskerovi  (A. Lasker zemřel v roce 1953, jeho žena v roce 1994), kteří tak chtěli zdůraznit nesmírnou hodnotu lékařského výzkumu. Ceny se udělují jednak za základní, jednak za klinický lékařský výzkum, a navíc i za mimořádné činy v oblasti veřejného zdravotnictví. Každá letošních z cen, které byly předány během slavnostního ceremoniálu v New Yorku 18. září 2015, byla spojena s odměnou ve výši 250 000 USD.

Cenu za základní medicínský výzkum letos získali Evelyn M. Witkinová (94) z Rutgers University v New Jersey, a Stephen J. Elledge (59) z Brigham and Women’s Hospital v Bostonu, kteří detailně popsali způsob, jak DNA dokáže opravovat sama sebe a reaguje a brání sama sebe proti tisícům každodenních genomických ataků v našem organismu. Witkinová nejprve prozkoumala, jak reaguje na poškození bakteriální DNA; zjistila, že ultrafialové světlo spouští v DNA bakterií mutace, a že naopak aktivace určitých genů pomáhá bakteriím takto způsobovaný stress přežít. Elledge pak v roce 1987zcala náhodně objevil, že kvasinky začínají produkovat větší množství prekursorů pro tvorbu DNA právě tehdy, je-li jejich původní DNA poškozena. Tento objev jej pak přivedl k vysvětlení molekulárních mechanismů reakce DNA na poškození u složitějších organismů, včetně člověka. Jinak řečeno, naše genomické reakce jsou velmi podobné těm, jaké lze prokázat u kvasinek.

James P. Allison (67) z Anderson Cancer Centra University of Texas v Houstonu obdržel cenu Laskera-DeBakeyho za klinický výzkum za vývoj nové, vysoce účinné protinádorové terapie, která je založena na odlišných principech, než terapie klasické; dokáže totiž nastartovat k boji s nádorem vlastní imunitní systém organismu. Místo aby studoval jednotlivé specifické nádory, soustředil se Allison na specifický protein, označovaný jako CTLA-4, který schopnost imunitního systému atakovat nádorové buňky inhibuje. Při svém výzkumu zjistil, že pokud se podaří protein CTLA-4 zablokovat, T lymfocyty imunitního systému jsou naopak aktivovány a mohou se pustit do boje s nádorem.
Zatím tato léčba pomáhá tisícům pacientů s pokročilým melanomem, ale protože Allisonův výzkum nebyl od počátku zaměřen jen na jeden specifický typ nádoru, předpokládá se, že tuto strategii bude možno využít u širokého spektra nádorového bujení.

Konečně cena Lasker-Bloombergova za veřejné zdravotnictví byla udělena organizaci Lékaři bez hranicza neohrožený boj proti epidemii Eboly v Západní Africe.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené