Přeskočit na obsah

Lasery se vracejí k onkologii

V roce 1960 byl vynalezen laser a už o dva roky později vznikly první návrhy zařízení, jejichž hlavním úkolem byla likvidace zhoubných nádorů. Tehdejší představa nebyla nepodobná Hvězdným válkám, tedy že kvantové zesilovače světla dokáží jediným výstřelem zlikvidovat nádor prakticky kdekoli v těle.

 

To bylo hlavní náplní laserové vědy několik desetiletí, dokud počátkem 90. let, kromě aplikací například v oftalmologii, jednoznačně nezvítězila orientace na estetickou medicínu. K nejžádanějším zákrokům tehdy patřilo odstraňování nežádoucího ochlupení, tetováží nebo nejrůznějších cévních vad. Rok za rokem však přicházela nová a nová zařízení, která ukazovala, jak lze ve prospěch estetických výkonů využít fascinující možností laserů spočívající v neuvěřitelně krátkých výstřelech v řádu femtosekund a s obrovskými energiemi, jež jsou srovnatelné s výkonem několika jaderných elektráren.

 

Novinky v estetické medicíně došly

Schopnost vědců vymýšlet stále nové a nové divy pro zkrášlování však jako by v posledních stagnovala a většina z nich se vrací k původní podstatě. Ukázal to kongres American Society for Laser Medicine and Surgery, který se konal od 30. března do 3. dubna v americkém Bostonu. Zatímco v minulosti byla nejplnější sekcí ta, kde se mluvilo o estetických ošetřeních, letos měly největší úspěch práce týkající se řešení nádorů. Fotodynamická terapie (PDT) se z věci, nad níž se dříve scházelo jen několik zájemců, stala asi největší senzací tohoto kongresu a vypadá to, že v nejbližších letech zcela změní tvář chirurgie.

 

Fotodynamická terapie jako budoucnost medicíny?

Při fotodynamické terapii napustíme nádorové buňky buď z těsné blízkosti (topická fotodynamická terapie), nebo celkovým podáním (systémová fotodynamická terapie) fotosenzibilizátory, což jsou látky citlivé na světlo. V pravý okamžik pak aktivujeme tyto látky pomocí světla, většinou laseru, a tím buď vyvoláme diagnostickou reakci, která nám s přesností na jednotlivé buňky ukáže rozsah onemocnění, nebo dokonce dokážeme způsobit nekrózu nádorových buněk. To většinou odstraní nádor a velmi často vyvolá i komplexní imunitní reakci.

Pokud v minulých letech fotodynamická terapie pronikla do dermatologie, kde se stala hlavní metodou léčení superficiální formy bazocelulárního karcinomu (bazaliomu), tentokrát již byly na kongresu vidět velmi zajímavé výsledky léčby nádorů plic, nádorů hlavy a krku, střev a v neposlední řadě její využití v neurochirurgii. Špičková americká centra již letos na stovkách pacientů demonstrovala poměrně obsáhlé studie, které dávají velkou naději do budoucna.

Fotodynamická terapie se v těchto chirurgických indikacích málokdy využívá jako jediná léčba; typicky je spojována s odstraněním nádoru laserem nebo klasickým chirurgickým výkonem a je využívána zejména k tomu, aby v léčené oblasti nezůstaly žádné nádorové buňky. Všechny studie prokázaly po těchto kombinovaných výkonech jak vyšší počet vyléčení, tak větší délku přežívání u pacientů s onemocněním v pokročilém stadiu. Výhodou fotodynamické terapie je, že představuje slepou cestu v léčbě pacienta, to znamená, že je možné ji kombinovat s jakoukoli jinou léčebnou modalitou, chirurgií počínaje, přes biologickou léčbu a zářením konče, a je možné ji také mnohonásobně opakovat, což je velmi elegantní. Hlavní výhodou je pak cílenost léčby, která minimalizuje vedlejší účinky.

 

Český výzkum na ASLMS

Kromě fotodynamické terapie byla na kongresu vidět také řada nových aplikací ve stomatologii, nové způsoby využití laserů v estetické medicíně, zejména nové generace laserů, které jsou schopny ještě přesněji a šetrněji likvidovat pigmentové léze.

Je velkým úspěchem, že i letos zazněla na hlavním pódiu přednáška skupiny, která vyvíjí postupy pro laserovou medicínu v České republice a již vede autor tohoto článku. Čeští lékaři prezentovali výsledky výzkumu na téma využití laserů ve stomatologii, kde lasery významně snížily počty komplikací při operacích, jejichž cílem je zvládnout parodontitidu, a v další přednášce nové možnosti léčby nehtové plísně. Laserová medicína se z oboru, který se orientoval především na estetické výkony, znovu posouvá k tomu, co bylo jejím cílem zhruba před půl stoletím, tedy kurativní medicína a využití v onkologii.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené