Přeskočit na obsah

Laserová kapsulotomie při kataraktě

"Výsledky přinášejí zlepšení v mnoha ohledech - vyšší bezpečnost, přesnost i reprodukovatelnost. Celá procedura se standardizovala," konstatoval vedoucí týmu oftalmolog Daniel Palanker. "Mnoho začínajících lékařů má z kapsulorhexe respekt a není pro ně jednoduché se ji naučit. Nová technologie činí celý postup méně závislý na zručnosti chirurga a dovoluje vyšší konzistenci ve výsledcích operace."

Nový postup označovaný jako kapsulotomie dovoluje otevřít čočkové pouzdro laserem a provést řezy čočkového jádra. Laser také prořízne v lomené linii rohovku tak, že rohovka zůstane na povrchu intaktní. Teprve potom je pacient podroben vlastnímu chirurgickému zákroku. Snižuje se náročnost vlastního chirurgického zákroku a zároveň klesá i riziko infekce. Pro chirurga je odstranění laserem naříznutého čočkového pouzdra snazší. K rozrušení čočkového jádra nařezaného laserem je zapotřebí méně energie ve formě ultrazvukových vln, a to snižuje riziko poškození okolních tkání.

Femtosekundové lasery se v oční chirurgii používají, ale v případě vývoje laserové kapsulotomie bylo zapotřebí ověřit především bezpečnost postupu s ohledem na možné poškození jiných částí oka. Pro kontrolu vedení řezu v čočkovém pouzdru se využívá systému optické koherentní tomografie. S její pomocí je vytvořena trojrozměrná mapa oka a speciálně vyvinutý software určí dráhu, po níž se má pohybovat laserový paprsek. Tato dráha je pak promítnuta na trojrozměrný obraz pacientova oka, takže chirurg si může průběžně kontrolovat, zda dráha laseru odpovídá optimálnímu postupu.

Ověření laserové kapsulotomie u padesáti pacientů neodhalilo žádné významnější nežádoucí vedlejší efekty. Odchylky ve vedení řezu se pohybovaly do 25 um, zatímco při konvenčním postupu s využitím laseru přesahovaly 300 mikrometrů.

Pokud byl ideální kruhový řez reprezentován hodnotou 1,00, pak nový systém laserové kapsulotomie dosahoval běžně hodnot 0,95. Při konvenčním postupu to bylo 0,77. Umělá čočka je díky vyšší přesnosti dokonaleji centrována a také její uchycení je pevnější. Nároky na přesnost umístění nové čočky stoupá s tím, jak jsou stále častěji používány multifokální a akomodační nitrooční čočky.

Výsledky z poměrně malé studie stanfordského týmu nepřinesly statisticky průkazné zlepšení. Procedura je také časově náročnější a je samozřejmě dražší. Podle Palankera je však přínos pro početnou populaci pacientů s kataraktou nesporný. Procedura je ve schvalovacím procesu u americké Food and Drug Administration.


Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené