Přeskočit na obsah

Laboratoř Pardubické nemocnice má novou linku

Díky špičkovému vybavení laboratoře v Pardubické nemocnici budou lékaři a pacienti znát kompletní výsledky většiny analýz už do hodiny. Nově instalovaná automatická linka Siemens Aptio Automation umožní pracovníkům v laboratoři rychlejší zpracování vzorků, a to navíc s větší přesností a nižší chybovostí. Výhodou pro pacienty budou nejen kratší čekací lhůty, ale také menší požadované množství krve, moči nebo jiného biologického materiálu.

 

Nový systém umožňuje propojit jednotlivé části laboratoře dopravníkovým pásem, připojit k němu imunochemické, biochemické, hematologické a integrované systémy a celý diagnostický proces plně zautomatizovat. „Vše je plně automatizované,“ uvedl primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D., a dodal: „Největší posun oproti předchozímu systému nastal právě v rychlosti. Po předání krevního vzorku na náš příjem jsme schopni do jedné hodiny vydat výsledky. Zejména v ranní špičce, kdy se zpracovává třeba 250 vzorků, to dříve bylo velmi složité.“

Řešení se šije každé laboratoři na míru, aby co nejlépe vyhovovalo jejím potřebám. „Linku sestavujeme vždy v závislosti na organizaci práce, prostorových možnostech i časových nárocích dané laboratoře. Je navíc snadné ji v budoucnu přizpůsobit novým požadavkům a například doplnit nový modul. Pardubická laboratoř je v současnosti nakonfigurovaná tak, že bude schopna absorbovat až čtvrtinové navýšení kapacity,“ dodává Michal Čech z divize laboratorní diagnostiky společnosti Siemens Healthcare, dodavatele systému.

Linka v Pardubické nemocnici obsahuje mimo jiné i dva výkonné analyzátory Siemens Dimension Vista. Každý z nich zvládne provést až 2 000 testů za hodinu. Rychlost zpracování je zásadní zejména u pacientů v akutním stavu, například z urgentního příjmu nebo neonatologie. Tyto vzorky přitom představují v ranním provozu až osmdesát procent z celkového množství analýz, které se v laboratoři provádějí.

Automatizace procesů v klinických laboratořích má v dnešní době naprosto zásadní význam. Zdravotnictví je výrazně personálně poddimenzované a zároveň se stárnoucí populací narůstá množství požadavků na diagnostické testy. Automatizace umožňuje tento nepoměr řešit. Nejen pracovníci laboratoře, ale i pacienti přitom ocení menší množství vzorku potřebné k celkové analýze. Linka hospodaří s materiálem velmi šetrně, do analyzátoru se odpipetuje jen nezbytné množství a zbytek se v přístroji uchovává pro případné dodatečné požadavky. Odpadá tak potřeba opakovaných velkých odběrů, které byly pro některé pacienty zatěžující.

K dosažení maximální efektivity pomáhá lince systém řízení dat, který centralizuje kontrolu všech procesů, řídí tok informací, rozdělení vzorků k jednotlivým analyzátorům a optimalizuje využití reagencií i spotřebního materiálu, čímž šetří nejen čas, ale také náklady a v neposlední řadě i životní prostředí.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené