Kyselina hyaluronová urychluje hojení distorze kotníku
„Pacienti s distorzí kotníku jsou obvykle léčeni známou tetrádou - relaxace, led, komprese a elevace, jež redukuje bolest a edém, ale nemá žádný vliv na zkrácení doby terapie,“ popisuje vedoucí autor studie Robert J. Petrella z University of Western Ontario v kanadském East London. Podle něj však žádný z těchto úkonů ve skutečnosti nepůsobí v oblasti zranění. Nesteroidní a protizánětlivé léky, jako jsou ibuprofen a naproxen, sice redukují edém a funkční dysabilitu, ale vykazují mnoho potenciálních nežádoucích účinků, jako jsou gastrointestinální haemorrhagie a poškození ledvin a srdce.
„Lékaři v současné době využívají kyselinu hyaluronovou k terapii bolesti a ztuhlosti kloubů u pacientů s revmatoidní artritidou,“ poznamenal R. Petrella. Kyselina hyaluronová je hlavní extracelulární matrix chrupavčité tkáně a její fyziologickou funkcí je mj. i zajištění lubrikace kloubů nebo podpora hojení poškozených vazů atd. Tomu odpovídá i její schopnost měnit strukturu v reakci na různý stupeň fyzických nároků na organismus. V kolenním kloubu se například transformuje v elastickou formu, zatímco v méně zatěžovaných kloubech působí více jako lubrikant.
Robert Petrella a jeho tým randomizovali 158 sportovců, kteří utrpěli distorzi kotníku, k injekčnímu podání kyseliny hyaluronové, nebo placeba. Pacientům byla první dávka aplikována při zahájení studie a druhá dávka následně o čtyři dny později. Všichni pacienti se podrobili klasické terapeutické tetrádě, včetně fixace a bandáže kotníku dle potřeby. Sledování pacientů probíhalo po dobu 90 dnů.
Sportovci, u nichž byla v rámci terapie distorze kotníku injekčně aplikována kyselina hyaluronová, byli schopni vrátit se k tréninkové činnosti v průměru do 11 dnů - ve srovnání se 17 dny u sportovců, kterým bylo podáno placebo. Již po osmi dnech se vrátilo ke sportovním aktivitám celkem 90 % sportovců ze skupiny léčené kyselinou hyaluronovou, naproti tomu v placebové skupině to bylo pouze 71 % osob. Sportovci léčení kyselinou hyaluronovou také udávali signifikantně méně bolesti spojené s chůzí po uplynutí osmi, 30 a 90 dnů ve srovnání s placebovou skupinou. Účastníci studie léčení kyselinou hyaluronovou rovněž udávali menší bolestivost při chůzi a větší spokojenost s terapií než pacienti s placebem. U žádného z účastníků studie nebyly zaznamenány závažné nežádoucí účinky.
„Po podání injekce se zřejmě podél poškozených ligament kotníku vytváří určitý typ sítě,“ vysvětluje si R. Petrella uvedené účinky léčby kyselinou hyaluronovou. O ní je navíc známo, že pohlcuje volné radikály, které poškozují tkáně a přispívají k zánětlivým procesům.
Očekává se rozšíření indikace
K článku R. Petrelly poskytl MT svůj komentář doc. MUDr. Luboš Hrazdíra, CSc., ortoped a specialista na sportovní medicínu.
„Nový přípravek Sportvis byl představen v červnu na kongresu EULAR (pozn. red.: The European League Against Rheumatism). Jedná se v jistém smyslu o novinku na světovém trhu,“ uvádí pro MT doc. L. Hrazdíra s tím, že účinnou látkou přípravku je tzv. STABHA (Soft Tissue Adapted Hyaluronic Acid). Jedná se o vysoce purifikovanou hyaluronovou kyselinu vyrobenou metodou kontinuální fermentace, která zajišťuje vysoký stupeň čistoty bez udávaného rizika poškození buněčných struktur. Z hlediska fyzikálních vlastností se vyznačuje vysokou hodnotou dynamické viskozity. „Jedná se o první přípravek určený k periartikulární, resp. intratendinózní aplikaci. Ostatní injekční formy kyseliny hyaluronové mají schváleno výlučně intraartikulární použití,“ poznamenal Luboš Hrazdíra.
O symptomatickém - analgetickém - účinku kyseliny hyaluronové existují důkazy již delší dobu. „Kyselina hyaluronová však neovlivňuje cyklooxygenázu a téměř nemá nežádoucích účinků. Udržuje morfologicko-funkční integritu mikroprostředí, potlačuje zánět, urychluje i hojivé procesy u edémů a hematomů. Ve volné formě je přítomna v synoviální tekutině. Integrací do fibrinové matrix se podílí na tvorbě fibrinové sítě a tímto mechanismem urychluje reparační pochody,“ podotýká doc. L. Hrazdíra.
Přípravek Sportvis je v současnosti schválen pro humánní použití u pacientů s distorzí hlezna po vyloučení kompletních vazivových ruptur. „Vzhledem k epidemiologické závažnosti tohoto poranění - představuje cca 20 % všech měkkotkáňových úrazů pohybového aparátu - se ukazuje, že jde o velmi dobrou volbu. Randomizovaná studie kanadských autorů prokazuje statisticky významné zkrácení doby hojení i zlepšení kvality zhojení poraněných struktur. Přípravek Sportvis má světový patent pro indikace ,,sprain and strain“ (pozn. red.: natažení a natržení vazů). I když je zatím jeho indikační spektrum vyhrazeno pouze pro distorze hlezna, jeho další použití v obdobných indikacích při poranění jiných struktur pohybového aparátu bude jistě následovat,“ uzavírá pro MT doc. L. Hrazdíra.
Zdroj: