Přeskočit na obsah

Kvalitní prezentace běží do poslední chvíle

„Letos jsme nabídli každé pracovní skupině, ať si pozve jednoho mluvčího podle vlastního uvážení s tím, že tato návštěva se hradí z prostředků ČKS. Většina z nich nabídku využila,“ říká předseda programového výboru výročního sjezdu České kardiologické společnosti prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc.

Čím to je, že se z výročního sjezdu České kardiologické společnosti stala s velkým náskokem největší tuzemská odborná akce? Kardiologů zase není tolik…

Stále více než polovina lidí umírá na kardiovaskulární choroby. Je zde obrovský průnik s dalšími obory, a to nejen s internisty. Velmi blízko máme k angiologům, na sjezdu se prezentuje celá řada angiologických prací, hypertenziologická společnost má hned několik bloků. Slovenská kardiologická společnost je naším tradičním partnerem, také má svůj blok. Určitě si tu svá témata najdou diabetologové. Velmi dobře navštíven je sesterský program, jeho úroveň stále stoupá a je vidět, že sestry o něj mají skutečný zájem, nevnímají jej jako formalitu. Sjezd je stále zaměřen hodně postgraduálně, i to je klíčové pro jeho atraktivitu pro širokou odbornou obec. V tomto je jeho role nezastupitelná. To ostatně platí i pro velké evropské kongresy. O to více mě mrzí, že se v poslední době mluví o účasti na kongresu jako o příležitosti ke korupci. To je hrozně nešťastné.

Nečelíte pak stížnostem od těch, na které vyšla řada až ve středu před polednem?

Tady bych asi měl říci, že není špatných časů. Určitě existuje něco jako v televizi prime time, kam se snažíme zařadit ty nejatraktivnější sekce, například Hot Lines. Každý rok monitorujeme návštěvnost jednotlivých sekcí a sálů, takže dokážeme odhadnout, co táhne. Rozhodně to ale není tak, že bychom si říkali: „Tohle nikoho nebude bavit, dáme to na středu.“ To by bylo nefér. Program je nabitý a kvalitní prezentace běží skutečně až do poslední chvíle.

Jaký byl zájem o aktivní účast?

Abstrakt máme přibližně jako loni. Většině autorů bylo možné vyhovět, odmítnutých příspěvků je zlomek. Vyřazena jsou ta abstrakta, která při hodnocení dostala méně než čtyřicet procent, to se však týkalo jednotek procent. Je dobře, že zde je určitý selekční tlak, přitom ale možnost se prezentovat je otevřená. Přehledná sdělení skoro nejsou, většina prací vychází z vlastních dat, tak třetina je založena na kasuistice. U sester je tomu samozřejmě poněkud jinak.

Letos je nápadné hojné zastoupení zahraničních hostů. Jak se vybírá, koho s touto nabídkou oslovit?

Je za tím samozřejmě určitá diplomacie a je třeba postupovat hodně v předstihu. Tentokrát jsme šli jinou cestou než loni, kdy přijeli především lidé, kteří udávají trend v problematice fibrilace síní. Letos jsme nabídli každé pracovní skupině, ať si pozve jednoho mluvčího podle vlastního uvážení s tím, že tato návštěva se hradí z prostředků ČKS. Většina z nich toho využila a opravdu se jim podařilo přilákat osobnosti mezinárodního významu. Doufám, že se také o své hosty postarají po společenské stránce, aby na nás vzpomínali jen v dobrém.

Na koho se vy těšíte nejvíce? Jak se tvoří tato část programu?

Vzhledem k mému užšímu zájmu se těším na profesora Gorscana z Pittsburghu a profesora Bernharda Maische z Marburgu (který zastoupí prof. Sabinu Pankuweit). To jsou lidé, kteří v oblasti echokardiografie a myokarditidy představují referenci v celosvětovém kontextu. Zejména vzhledem ke skutečnosti, že pracovní skupina pro choroby myokardu a perikardu vznikla nedávno, jsme rádi, že hned v prvním roce máme sekci se zahraničními reprezentanty největšího kalibru. Již druhý rok jsou na zahájení sjezdu připraveny přímé přenosy. Oslovili jsme všechna kardiocentra, ta, jež projevila zájem, jsme zařadili. Jaký výkon předvedou, je na nich.

Vaše pracoviště loni takto prezentovalo implantaci stentgraftu na břišní aortu. Je vědomí, že se práce vysílá přímo na zahájení tak prestižní akce v sále plném kolegů, stresující?

Nemyslím. Naši angiologové jsou na kamery zvyklí. Několikrát do roka organizujeme semináře, při nichž se dění na sále přenáší vedle do posluchárny – a už není tak velký rozdíl, když signál jde až do Brna. Kolegové mají zkušenost s demonstrováním jednotlivých výkonů i v zahraničí. Takže je to pro nás spíše příjemné zpestření.

Lucie Ondřichová

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené