Přeskočit na obsah

Kvalita péče o diabetiky 2. typu v ČR

Cílem projektu bylo shromáždit data o kvalitě lékařské péče o diabetiky v České republice, vysledovat trendy v časové ose, provést porovnání se zahraničím a nastavit metodiku kontinuálního sledování kvalitativních parametrů. Prvním pohledem bylo sledování parametrů kvality léčby v čase ve stejné nebo alespoň srovnatelné populaci diabetiků v České republice se snahou vysledovat trendy kvality léčby. Druhým pohledem bylo potom srovnání kvality léčby oproti jiným populacím/zemím.

Sledované parametry lze rozdělit do dvou skupin. První jsou krátkodobé ukazatele neboli „markery“ kvality péče a míry kompenzace, které v dlouhodobém horizontu poměrně přesně predikují dlouhodobou incidenci mikrovaskulárních a makrovaskulárních komplikací, stejně jako přímé a nepřímé náklady. Druhou skupinou jsou již vzniklé komplikace odrážející míru kompenzace diabetu před 10 až 20 lety.

V populaci českých diabetiků bylo v minulosti provedeno několik průřezových šetření, která sledovala demografické parametry, kompenzaci základních metabolických parametrů, výskyt rizikových faktorů a rovněž výskyt dlouhodobých komplikací diabetu.

V roce 2005 byla publikována průřezová epidemiologická analýza z dat sebraných z 89 ambulancí diabetologů z České republiky. Údaje pocházejí již z roku 2002 a byly sebrány od celkem 3 626 diabetiků, z nichž 3 206 bylo diabetiků 2. typu (Škrha J, 2005).

Podobná metodika byla použita při pozdějším průzkumu údajů od 500 diabetiků 2. typu, rovněž z ordinací ambulantních diabetologů, data pocházejí z roku 2007 (Doležal T et al., 2009). Zajímavé srovnání přináší průřezová studie DEPAC, která sebrala data z osmi nových přistoupivších zemí Evropské unie (Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Slovensko a Slovinsko). Opět šlo o kohortu pacientů v ordinacích ambulantních specialistů (endokrinologie nebo diabetologie) a k dispozici jsou průměrné údaje pro celou sledovanou skupinu 10 950 diabetiků (Andel et al., 2008).


Závěry analýzy

Předložená komparativní analýza je prvním pokusem systematicky zmapovat kvalitu péče o diabetiky 2. typu za použití krátkodobých a dlouhodobých indikátorů kvality. Jako zdroje dat byly použity průřezové analýzy pacientů s diabetem 2. typu v ordinacích ambulantních specialistů (diabetologů) v České republice z let 2002 a 2007. Ke srovnání jsme využili podobně koncipovanou studii z osmi nových zemí Evropské unie včetně České republiky a dále publikované sběry dat ze zemí Evropské unie. V sekci výskytu diabetických komplikací jsme zjištěné údaje srovnali se statistikami ÚZIS.

V krátkodobých parametrech kvality péče o diabetiky 2. typu nenacházíme významné rozdíly mezi Českou republikou a zeměmi východní, ale ani západní Evropy. Na druhou stranu existuje neuspokojivá situace v míře dosahování cílových hodnot, ať už v parametru glykovaného hemoglobinu nebo ostatních rizikových faktorů. Rovněž ve výskytu mikrovaskulárních a makrovaskulárních komplikací nenacházíme zásadní rozdíly mezi Českou republikou a ostatními novými zeměmi Evropské unie. Srovnání s jinými populacemi však limituje nedostupnost nebo odlišný formát prezentovaných dat.

Na základě tohoto pilotního projektu je patrné, že existuje potřeba kontinuálního sledování parametrů kvality péče o pacienty s diabetem. Jen na základě těchto průběžně a systematicky sbíraných dat je možné dlouhodobě vyhodnocovat změny v systému péče (například zavedení nových farmakoterapeutických postupů, změny v systému péče apod.). Validní parametry kvality péče jsou také nezbytným předpokladem pro kvalitní provedení farmakoekonomických analýz, které rozhodují o smysluplnosti investic do systému péče o diabetiky v České republice.


Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené