Přeskočit na obsah

Kvalita a bezpečí jsou nejvyššími hodnotami

Každým okamžikem prodělává více než 1,4 milionu hospitalizovaných pacientů na celém světě nosokomiální nákazu. Ve vyspělých zemích onemocní jednou nebo několika nákazami získanými v nemocnici 5 až 10 % hospitalizovaných pacientů. Na jednotkách intenzivní péče může jít o 15 až 40 % případů. I takové údaje je možné najít v pravidelně aktualizované publikaci Patient Safety Solutions vydávané Centrem Světové zdravotnické organizace WHO pro bezpečí pacientů při Joint Commission USA.

Z téhož zdroje lze dále mj. vyčíst, že ve Spojených státech v důsledku infekce získané v nemocnici vážně onemocní jeden ze 136 hospitalizovaných pacientů. Ročně jde o dva miliony případů, jejichž léčba si vyžádá dodatečné náklady ve výši 4,5 až 5,7 miliardy dolarů.

Asi 90 000 amerických pacientů v důsledku nosokomiálních nákaz zemře. Ve Velké Británii, konkrétně v Anglii, se uvádí 100 000 případů nákaz získaných v nemocnici ročně, jejichž léčba klade na systém Národní zdravotní služby dodatečné nároky ve výši minimálně miliardy liber ročně a které si každým rokem vyžádají více než 5 000 životů. Nosokomiální nákazy představují závažné riziko pro hospitalizované pacienty, nejsou však jediným nebezpečím.

Zahraniční studie, které probíhají již od konce osmdesátých let minulého století, ukazují, že přibližně u 10 % hospitalizací dochází k poškození pacientů v důsledku pochybení zdravotníků. Studie amerického Institute of Medicine odhaduje, že ročně takto ve Spojených státech umírá až 98 000 hospitalizovaných. To je více úmrtí, než kolik si v zemi vyžádají dopravní nehody či karcinom prsu. Podobné výsledky přinesly i studie provedené v EU.

Britské ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že ročně dochází v zemi ke zhruba 850 000 nežádoucích událostí vedoucích k poškození pacientů a k podobným výsledkům došly i studie provedené ve Španělsku, Francii a Dánsku.

Podle statistik Eurobarometru zveřejněných v dubnu letošního roku vnímá plných 50 % občanů EU pobyt v nemocnici jako rizikový. Podle dat skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti zabývající se vývojem, výrobou a dodávkou zdravotnických technologií a jejímž členem je i společnost Johnson & Johnson, vede až pět procent všech chirurgických výkonů ke vzniku ranné pooperační infekce.

Hospitalizace pacienta se tak může prodloužit až o další týden, u ortopedických výkonů dokonce dvojnásobně. Náklady na léčbu se pak zvyšují až na trojnásobek. Všechna výše uvedená data jsou alarmující - především proto, že nosokomiálním nákazám stejně jako poškození pacientů v důsledku pochybení zdravotníků lze předcházet.

Je to výzva, k níž by se měli postavit čelem všichni, kdo se na procesu poskytování zdravotní péče podílejí, včetně výrobců a distributorů zdravotnických prostředků.

Také proto se téma kvality poskytované zdravotní péče a bezpečí pacientů prolínalo celým ročníkem Nemocničního speciálu - a rozhodli jsme se mu věnovat i poslední letošní číslo. Kvalita a bezpečí jsou hodnotami, k nimž se naše společnost hlásí a které do hlavní míry určují vývoj i produkci našich technologických produktů.

To nejzajímavější o kvalitě zdravotní péče a bezpečí pacientů z Nemocničního speciálu 2010 najdete na stranách 3 a 6.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené