Která antidepresiva předčí své konkurenty
Zvoleným kritériem síly důkazu nadprůměrné efektivity antidepresiv se pro účely rozsáhlého průzkumu dostupné literatury mezinárodní skupinou expertů stal nález dvou klíčových studií efektivity přípravků v terapii střední až těžké depresivní poruchy nebo alternativně nález jedné významné studie podpořený konzistentními výsledky metaanalýzy. Tato kritéria splnily pouze tři účinné látky, jež jsou považovány za prokazatelně efektivnější než jiná antidepresiva: clomipramin, venlafaxin a escitalopram.
S výhradou lze ke shora uvedeným lékům pravděpodobně zařadit také milnacipran, duloxetin a mirtazapin. Signifikantně vyšší účinnost než u jiných přípravků byla u nich totiž prokázána pouze jednou randomizovanou kontrolovanou studií.
V terapii těžkých depresí je ze všech uvedených přípravků prokazatelně nejúčinnější pouze escitalopram, s určitou pravděpodobností lze k němu přiřadit venlafaxin a o jen možné vysoké efektivitě se v této souvislosti hovoří v případě milnacipranu a clomipraminu. Mezinárodní skupina expertů v čele se Stuartem A. Montgomerym z University of London, která je autorem zmiňovaného přehledu, tak poukázala na skutečnost, že existuje jen málo antidepresiv, jež lze považovat za účinnější než jiné přípravky.
Escitalopram
Vyšší účinnost 20 mg escitalopramu v porovnání se 40 mg citalopramu a 40 mg paroxetinu prokázaly dvě separátní studie při osmitýdenním sledování pacientů s těžkou depresivní poruchou. Primárním měřítkem účinnosti léčby byla změna skóre stupnice MADRS a sekundární ovlivnění dalších škál.
Clomipramin
Dvě randomizované kontrolované studie provedené investigátory Danish Antidepressant Group prokázaly signifikantně vyšší účinnost podávání 150 mg clomipraminu než 40 mg citalopramu. Podobně mělo nižší účinnost i podání 30 mg paroxetinu.
Venlafaxin
U hospitalizovaných pacientů s těžkou depresí se venlafaxin v denní dávce 200 mg ukázal signifikantně efektivnější (dle škály HAMD) než 40 mg fluoxetinu. V další studii vykázal venlafaxin v dávkách 75 až 150 mg signifikantně lepší léčebnou odpověď v průběhu 12týdenní léčby 120 depresivních pacientů než fluoxetin v dávkách 20 až 40 mg. O výhodách venlafaxinu proti fluoxetinu svědčí také závěry četných metaanalýz.
Milnacipran
V šestiměsíční léčbě byla sledována signifikantně vyšší účinnost milnacipranu v dávkách 100 mg v porovnání s fluvoxaminem, jenž byl podáván v dávkách 200 mg. Ve 12měsíční léčbě však již výraznější prospěch z léčby milnacipranem ve srovnání s fluvoxaminem nebyl shledán. Nicméně metaanalýza potvrdila signifikantně lepší léčebnou odpověď u 100 mg milnacipranu (64 %) než u fluvoxaminu (50 %). Metaanalýza ale vycházela především z výsledků pozorovaných při šestiměsíční terapii.
Duloxetin
Duloxetin v dávkách 80 mg předčil v efektivitě v osmiměsíční terapii pacientů s depresí paroxetin v dávkách 20 mg, jenž se z pohledu efektivity dokonce signifikantně nelišil od placeba. Závěr metaanalýzy zněl, že duloxetin je o pět procent terapeuticky přínosnější než jeho komparátory.
Mirtazapin
Signifikantně lepší terapeutickou odpověď vykázal u hospitalizovaných pacientů se středně těžkou nebo těžkou depresí také mirtazapin v dávkách 24 až 72 mg ve srovnání s trazodonem v dávkách 150 až 450 mg. V dalších studiích však už tyto výsledky nebyly prokázány, nicméně konzistentně poukazovaly na časnější léčebnou odpověď u mirtazapinu.
Zdroj: