Krizový štáb podpořil Němečka
Krizový štáb sdružující Asociaci českých a moravských nemocnic, Asociaci krajských nemocnic, Svaz pacientů ČR, Národní radu osob se zdravotním postižením ČR, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů vyzval v pondělí 7. dubna místopředsedu vlády a ministra financí Andreje Babiše k plnění slibu občanům.
Mluvčí krizového štábu Mgr. Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, a MUDr. Ing. Petr Fiala, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic, poukazují na to, že se v koaliční smlouvě podepsané předsedy všech tří koaličních stran účastníci zavázali kompenzovat výpadek zdrojů spojených se zrušením regulačních poplatků „po příslušném navýšení zdrojů ze státního rozpočtu, zejména zvýšením platby za státní pojištěnce“. Ve svém programovém prohlášení se vláda rovněž zavazuje, že uvedený výpadek „bude systému veřejného zdravotního pojištění a následně poskytovatelům péče kompenzován ze státního rozpočtu“.
Krizový štáb uvedený závazek chápe nejen jako slib nemocnicím a všem zdravotníkům, ale především jako slib občanům, že alespoň částkou 2,1 mld. Kč bude nemocnicím kompenzováno snížení úhrad po zavedení regulačních poplatků, nemluvě zatím o 6 mld. Kč za roky 2012 a 2013 a 3,8 mld. Kč za rok 2014, které stát odčerpal především z nemocnic zvýšením DPH, a dalších 5,5 mld. Kč ročně v důsledku devalvace koruny ČNB.
Co říkají čísla
Reálná úhrada na jeden hypotetický ošetřovací den (OD) se podle MUDr. Fialy v r. 2014 snižuje oproti r. 2009 o 38 Kč, což představuje výpadek –3,8 % oproti r. 2009, aniž se berou v úvahu poplatky a růst mezd. Při vrácení poplatku 100 Kč/OD činí reálný nárůst 51 Kč, tj. 1 051 Kč/OD. Tento nárůst nestačí pokrýt deficity z minulých let a vnitřní dluh segmentu. „Průměrný růst mezd v daném období o 9,8 % snižuje manévrovací prostor zařízení,“ vypočítává MUDr. Fiala, „proto lze v otázce mezd v lepším případě očekávat v průběhu roku 2014 jejich stagnaci, v horším případě pokles nebo propouštění, aby bylo možno udržet provoz. Dopady DPH a devalvace koruny mají na zdravotnická zařízení obvykle vyšší reálný dopad než na domácnosti (zvýšená inflace). Tím se zvyšuje reálný deficit nemocnic. Mzdy personálu nemají prakticky naději na růst i při snížení stavu zaměstnanců na minimum.“
„Podporujeme proto plán ministra Němečka na kompenzace za zrušené poplatky. Nemocnice už nemají žádné vnitřní rezervy, propadají se do vnitřního dluhu, prodlužujeme splatnost dodavatelům a hrozí, že to dopadne i na kvalitu péče. Pokud situace nebude napravena, blíží se krachy nemocnic,“ tvrdí předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Solich.
Zdroj: Medical Tribune