Krátkou intervencí podle zákona proti alkoholismu
Česká adiktologie přináší konkrétní návod, jak smutnou českou prioritu ve spotřebě alkoholu „léčit“. Za přítomnosti předního světového odborníka a experta WHO prof. Thomase Babora byla 13. září pokřtěna příručka pro pracovníky v oblasti veřejného zdraví: Screeningové vyšetření na problémové užívání alkoholu a navazující krátká intervence: metodika SBI (screening and brief intervention).
Na Ministerstvu zdravotnictví ČR proběhl křest publikace, která by se měla stát významným každodenním pomocníkem jak zdravotníků, tak sociálních pracovníků a dalších odborníků, kteří se setkávají s lidmi, jejichž pití se stává rizikovým či dokonce škodlivým – Screeningové vyšetření na problémové užívání alkoholu a navazující krátká intervence. Provádění tzv. krátké intervence dokonce ukládá i současný zákon (č. 379/2005 Sb.).
Ministr zdravotnictví Martin Holcát v této souvislosti upozornil, že snížení konzumace alkoholu by mělo být jednou z priorit českého zdravotnictví a celé společnosti. Léčba a likvidace důsledků nadměrného pití zatěžuje celou společnost. Podle kvalifikovaných odhadů pije rizikovým nebo škodlivým způsobem 500 až 700 tisíc Čechů. Profesor Thomas Babor potvrzuje, že podle statistik WHO patří Česko k absolutní světové špičce v konzumaci alkoholu, za což platíme vysokou cenu v podobě neblahých zdravotních a celospolečenských důsledků. „Screening rizikového a škodlivého pití a následná krátká intervence jsou již osvědčeným nástrojem, jak pracovat s pacienty, u nichž existuje podezření na to, že mají s alkoholem problém. Pomoci by měla také změna cenové a daňové politiky ohledně alkoholu. Jen v případě, že se vám podaří snížit konzumaci alkoholu na rozumnější míru, budete si moci dále bez následků vychutnávat vaše vynikající pivo,“ dodal s úsměvem profesor Babor.
Ředitelka kanceláře WHO v Praze MUDr. Alena Šteflová, Ph.D., upozornila, že ČR je na prvním místě ve zkušenostech dětí a mládeže s alkoholem (i kouřením). Podle údajů MUDr. Šteflové alespoň jednou týdně pije alkohol 17 % 13letých dívek a 21 % stejně starých chlapců, u patnáctiletých jsou čísla ještě vyšší (33 % dívek a 44 % chlapců). V obou kategoriích jsme první v Evropě. Přispívá k tomu skutečnost, že je u nás alkohol (konkrétně pivo) nejlevnější ze všech států EU.
Přednosta Kliniky adiktologie prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., pak představil samotnou publikaci, jejímž přínosem je praktická využitelnost v denní práci lékařů všech specializací, středního zdravotnického personálu i sociálních pracovníků. Screening a krátké intervence (metodika SBI) v několika minutách může přinést okamžitý efekt za předpokladu motivace obou stran – jak odborníka/poskytovatele služeb, tak pacienta/klienta.
Závěrem slavnostního křtu publikace vystoupil prim. MUDr. Petr Popov, MHA, předseda Společnosti pro návykové nemoci, s tím, že kromě brožury, teoretické průpravy a kurzů, jak provádět krátké intervence, může adiktologie nabídnout i novou léčebnou strategii pro lidi, kteří pijí nebezpečným způsobem (více než 60 g čistého alkoholu denně u mužů, tj. asi více než 3 půllitry piva, nebo více než 40 g čistého alkoholu u žen, tedy zhruba 400 ml vína). Primář Popov připomněl, že již zakladatel léčby závislosti na alkoholu doc. Jaroslav Skála uplatňoval princip snižování množství vypitého alkoholu u vhodných pacientů. „Čím méně pacient vypije, tím lépe. Některé lidi představa úplné abstinence odrazuje od začátku léčby a raději problém popřou. Motivovaným pacientům, kteří nepotřebují detoxifikaci a nemají abstinenční příznaky, můžeme nabídnout obě alternativy – jak snížení konzumace alkoholu, tak abstinenci. Možnost volby zvyšuje compliance a setrvání v léčbě. U některých pacientů můžeme dojít cestou snižování konzumace k abstinenci. To jsou pacienti, které bychom dříve ztratili,“ vysvětluje dr. Petr Popov. V současnosti máme i možnost farmakoterapie (nalmefen), která snižuje craving (bažení) po alkoholu a která představuje účinnou pomoc v redukci konzumovaného alkoholu.
Publikaci Screeningové vyšetření na problémové užívání alkoholu a navazující krátká intervence: metodika SBI (screening and brief intervention) lze bezplatně stáhnout na www.adiktologie.cz. Zájemci o kurz Krátké intervence se mohou hlásit na téže webové adrese nebo přímo na Klinice adiktologie 1. LF UK a VFN.
Zdroj: Medical Tribune