Přeskočit na obsah

Krátká intervence sester u kuřáků ve VFN v Praze

Standardní součástí kvalitní ošetřovatelské péče jsou cílené dotazy sestry na kouření a expozici tabákovému kouři, u kuřáků pak alespoň krátká intervence.

 

Síť nemocnic podporujících zdraví (Health Promoting Hospitals) – Evropská síť nekuřáckých nemocnic (European Network of Smoke‑Free Hospitals, www.ensh.org) zahrnuje 40 kroků na cestě nemocnice k tomu být skutečně nekuřáckou. Jedním z nich je vyškolení personálu v krátké intervenci u kuřáků, pochopitelně s cílem její co nejširší aplikace.

Tuto aktivitu podpořilo vedení Všeobecné fakultní nemocnice včetně náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání. Od října 2015 do června 2016 tak proběhlo hodinové školení sester na 23 klinikách VFN díky grantu Nadace Bristol‑Myers Squibb, udělenému Mezinárodní společnosti sester v onkologické péči (www.isncc.org), v jehož rámci ve VFN vzniklo v roce 2014 Centrum excelence pro sestry východní Evropy v kontrole tabáku. Organizátorkami byly na klinikách vždy vrchní sestry, rovněž vstřícné a motivaci svých sester podporující.

Obsah seminářů byl podle mezinárodních standardů a metodiky zaměřen na epidemiologická fakta v oblasti užívání tabáku v ČR, na obecný vliv kouření na zdraví a dále na specifické souvislosti kouření v rámci daného klinického oboru. Sestry získávaly informace, jak správně hodnotit kuřáckou anamnézu, jak intervenovat a zapsat postup do ošetřovatelské dokumentace, která tyto rubriky nyní obsahuje. Předpokladem úspěšné intervence je nejen sestra‑nekuřačka, ale hlavně znalost hlavních zásad odvykání kouření. Krátká intervence zahrnuje pět bodů: PTEJTE SE na kouření, PORAĎTE kuřákům, jak přestat kouřit – empaticky, ale jasně, POSUĎTE připravenost přestat, případně podpořte motivaci, POMOZTE přestat – plán nekuřáckých řešení obvyklých kuřáckých situací, případně doporučení volně prodejné náhradní terapie nikotinem, PLÁNUJTE další postup – letáky, případně doporučení do Centra pro závislé na tabáku.

Celkem bylo proškoleno 459 sester a zpětnou vazbu na konci semináře poskytlo 378 respondentek. Mezi nimi bylo 27 procent kuřaček, z nichž má 19 procent zájem o léčbu své vlastní závislosti na tabáku. Pro 71 procent sester nebude obtížné ptát se pacienta na kouření a zapsat postup do dokumentace. Pouze devět procent předpokládá, že pacienti po intervenci přestanou kouřit. Své znalosti k intervenování považuje 83 procent za dostatečné a 80 procent sester uvedlo, že seminář zcela splnil jejich očekávání.

Závěrem můžeme shrnout, že byla vyškolena téměř třetina sester VFN – v roce 2015 uvádí výroční zpráva 1 760 sester včetně porodních asistentek. Další sestry se kromě uvedených krátkých seminářů účastnily celodenních workshopů na stejné téma, které ve VFN od roku 2007 probíhají. Mezi účastnicemi seminářů bylo méně kuřaček, než je průměrná 40% prevalence kouření mezi sestrami. Nabídka dalších seminářů by mohla motivovat i ty sestry, které se většinou z časových důvodů nemohly akce na své klinice zúčastnit.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené