Přeskočit na obsah

KRÁTCE Z FARMACIE

ZENTIVA SLAVÍ 85. VÝROČÍ OD SVÉHO VZNIKU

Původně šlo o továrnu „Benjamin Fragner“, která zahájila plný provoz na přelomu let 1930 a 1931, i když její prapůvodní počátky ukazují až do středověku – k lékárně U černého orla v Praze na Malé Straně. Koupil ji Benjamin Fragner v roce 1857 a jeho vnuk pak rozvoj lékárny spojil s vybudováním moderní farmaceutické továrny v Dolních Měcholupech, kde se i nyní nachází hlavní sídlo společnosti Zentiva.

Profitabilita továrny Benjamin Fragner vyplývala nejen z výroby účinných látek, ale i z výzkumu. Například zde byl jako v jedné z prvních světových laboratoří v roce 1944 izolován penicilin. Po znárodnění se stal dolnoměcholupský podnik součástí Spojených farmaceutických závodů (SPOFA).

Po roce 1989 prošla společnost velmi významnými změnami, které daly vzniknout v roce 1993 společnosti Zentiva k. s. Slovenská Slovakofarma se stala součástí Zentivy v roce 2003, akvizice rumunské generické farmaceutické firmy Sicomed se uskutečnila v roce 2005 a v roce 2007 Zentiva koupila Eczacibasi Generic Pharmaceuticals (tureckého výrobce generik).

Dalším milníkem vývoje byl rok 2009, kdy Zentivu koupila francouzská skupina Sanofi a následně z ní vytvořila evropskou generickou základnu, která v sobě spojovala tři obchodní značky: Zentiva, Winthrop a Helvepharm. Vedení skupiny Sanofi se však v roce 2011 rozhodlo, že veškerá činnost v oblasti generik bude probíhat pod značkou Zentiva.

Nový výkonný manažer skupiny Sanofi v České republice Mykola Melnyk nastoupil do své funkce v lednu 2016. „Do vývoje a výzkumu v České republice investujeme ročně v průměru 700 milionů a v podobném rozsahu plánujeme investovat i nadále,“ říká nový manažer. „Naším cílem je, aby Zentiva nabízela nejen cenově dostupné léky v hlavních terapeutických oblastech, ale především generika s přidanou hodnotou, která mají díky inovativním lékovým formám komplexnější a optimalizovaný účinek v porovnání s dalšími generickými přípravky,“ dodává Mykola Melnyk.

Skupina Sanofi má na českém farmaceutickém trhu největší podíl (market share 19,6 procenta) s meziročním nárůstem 3,8 procenta. V roce 2015 skupina Sanofi prodala v ČR 50 milionů balení léků z portfolia, které čítá celkem 230 léčivých přípravků. Sanofi vyrábí pět z deseti nejprodávanějších léků v ČR (včetně Paralenu a Ibalginu).

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené