Přeskočit na obsah

Kothera: Proč fúzuje Metal‑Aliance s ČPZP

Vladimír Kothera, ředitel zdravotní pojišťovny Metal‑Aliance, která se slučuje s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou, vysvětluje pro Medical Tribune důvody tohoto kroku. Vyjadřuje se také k otázce svého podílu ve firmě Třinecká sportovní, kde má jako společník podíl přes 22 milionů korun…

Z jakých důvodů přistoupila zdravotní pojišťovna Metal‑Aliance (ZP M‑A) na jednání o slučování s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou? Co od tohoto kroku očekává?

Důvodů, proč Správní rada ZP M‑A přijala rozhodnutí o sloučení ZP M‑A jako takové, je více. K těm hlavním patří nutnost reagovat na aktuální situaci vyplývající ze změn v legislativě, na vývoj v ekonomice a na další očekávané změny. Diskuse na toto téma probíhala ve správní radě zhruba od září loňského roku. Na základě analýz se správní rada rozhodla pro spojení s ČPZP, od kterého očekává využití silných stránek obou subjektů ve prospěch kvality a dostupnosti péče pro pojištěnce, další zvýšení efektivity a rozvoj společného projektu.

Ještě na začátku minulého týdne jste byl podle našich informací proti slučování Metal‑Aliance s ČPZP. Z jakých důvodů jste svůj názor tak záhy změnil?

Již v polovině loňského roku jsem si byl vnitřně vědom, že změny v systému dané záměry legislativy jdou proti pojišťovnám naší velikosti. Zákon na jedné straně omezuje termíny pro přehlášení pojištěnce a na druhé straně nám dává za úkol zajistit celorepublikovou dostupnost péče, tedy i v regionech, kde nemáme působení. Tento zákon i další vlivy jdou proti střednědobé strategii ZP M‑A. Proto jsme se museli rozhodnout, jestli budeme věci aktivně řešit, nebo budeme čekat, jaké to bude mít dopady na hospodaření ZP M‑A v horizontu cca dvou let. Kdo nás sleduje, ví, že jsme nikdy nezametali úkoly do kouta, ale naopak hledali řešení, jak optimálně zajistit rozsah služeb a péče pro naše pojištěnce. I proto jsme úspěšní. Podsouvat mi, že jsem najednou změnil názor, není korektní. Snažil jsem se bojovat proti nesmyslům v legislativě, a to i na vašich stránkách, ale nepodařilo se. A proto hledáme alternativní řešení. Projekt pojišťovny s jedním milionem pojištěnců takovým řešením je. O tom jsem přesvědčen.

V jaké situaci jsou nyní pojištěnci Metal‑Aliance? Budou si moci vybrat, do jaké pojišťovny se přihlásí, nebo přejdou automaticky pod ČPZP?

Pojištěnci ZP M‑A jsou ve velmi dobré pozici. Není příliš zdravotních pojišťoven, které by na trhu mohli nabídnout tak kvalitní dostupnou péči, včetně té nejnákladnější, jako je tomu u ZP M‑A. Tento standard by měl být zachován i do budoucna, i když pod novou značkou. I to byl faktor, který přesvědčil správní radu k rozhodnutí.

V obchodním rejstříku je u vašeho jména napsáno, že jste společníkem firmy i Třinecká sportovní. V této firmě máte vklad 22 337 000 korun. Z jakých zdrojů jste tento vklad financoval? Nesouvisí tímto vaše zájmy se zájmy pana Chrenka?

Nikdy jsem si nedělal iluzi, že by mne při případné fúzi mohly minout pomluvy. Jeden můj dobrý známý mi řekl: Vladimíre, ty máš okolo sebe jen dva typy lidí – jedni tě uznávají a respektují a druzí tě nenávidí. Přemýšlel jsem, proč tomu tak je. Asi tím, že si za svými populárními i nepopulárními názory vždy stojím. A mnohdy mám silnější argumentaci než ti druzí, a to se neodpouští. První třinecká je projekt wellness centra. Se ZP M‑A nikdy neměl a nemá žádnou souvislost. To, co je na výpisu, souvisí s restrukturalizací firmy, se začleněním poskytnuté dotace a s převzetím závazků. Veškeré tyto záležitosti, včetně předložení podkladů, byly Správní radě ZP M‑A vysvětleny.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené