Přeskočit na obsah

Korupce: co je pravda a co mýtus

Snad žádná diskuse o zdravotnictví v poslední době se neobejde bez skloňování slova korupce. Zaznívá tak často, až vzbuzuje podiv skutečnost, že v některých nemocnicích zůstal alespoň tonometr - vždyť už přece všechno muselo být rozkradeno minimálně dvakrát. V této debatě se používají některé komunikační konstanty, jejichž původ už nikdo nezkoumá.

Například že se ze zdravotnictví kvůli korupci ztrácí až 30 miliard ročně nebo že dodávky od kompletátorských firem jsou o 30 % dražší. Možná to tak je, možná je to více, možná méně, a to třeba i o řád. Všechna slova však kloužou pod rukama - jak těžké je tento problém uchopit, vědí manažeři, policisté, politici i lékaři - tedy ti, kdo jej řešit chtějí. Ostatní nepřehlednost situace využívají, někteří i zneužívají.

Nic není černobílé Říci "tady se krade", je hrozně těžké i pro novináře - obvykle je výtěžnost jejich investigativního snažení velmi malá a jejich hrábě příliš hrubé - nemají sílu odlišit skutečné zloděje od nešťastníků, kteří se jen snaží neutopit se v matoucím terénu. Média však mohou přinést různé úhly pohledů.

V diskusním fóru na straně A2 se proto ptáme, jak by měli být odměňováni ředitelé nemocnic, aby jejich příjmy byly co nejvíce transparentní. Na stránce komentářů (A8) nabízíme názor klinika, profesora Štěpána Svačiny, i zástupkyně pacientů, Jany Petrenko z Koalice pro zdraví; doplňuje je příspěvek Davida Ondráčky, ředitele Transparency International ČR.

Všichni mají svou pravdu. Dokonce pokud kompletátorské firmy, nový "symbol všeho zla", dostanou prostor, jejich argumentace zní rozumně - příkladem může být rozhovor s ředitelem společnosti Hospimed na straně C2. Jisté je jedno. Tak jako jinde ve zdravotnictví složité problémy nemají jednoduchá řešení.

Určitá naděje je v cizokrajně znějících pojmech, jako je DRG nebo Health Technology Assessment, tedy nástrojích, které toku finančních prostředků dávají směr, jaký by mu měl dávat rozumný hospodář. Pokud se je skutečně podaří uvést v život, nikdo by se v řádech plést neměl.

Zdroj: Medical tribune

Sdílejte článek

Doporučené