Přeskočit na obsah

Konkrétní pomoc pro ženy po ablaci prsu

Nápad založit svépomocné sdružení, které by pomáhalo ženám vyrovnávajícím se s následky radikální léčby karcinomu prsu, pochází od socioložky PhDr. Jiřiny Šiklové. „Na jeho základě proběhlo moje vystoupení v jednom rozhlasovém pořadu, na které telefonicky zareagovalo asi dvě stě lidí,“ vzpomíná hlavní osobnost Jantaru Mgr. Marie Koudelková. „Ze strany onkologů jsem se s velkým zájmem nesetkala. Na začátku jsem rozesílala dopisy odborníkům, kteří se rakovinou prsu zabývají. Představovala jsem si, že s jejich pomocí se mi podaří šířit mezi pacientkami povědomí o naší existenci. Tehdy mi odpověděla pouze jedna lékařka,“ říká M. Koudelková.

I přesto se činnost společnosti úspěšně rozeběhla. Zázemí jí poskytla ve svém pražském sídle YMCA. „Jsou zvány všechny ženy, které mají chuť mluvit o problémech, s nimiž se v důsledku svého onemocnění potýkají, a o způsobech, jak se s nimi vypořádat. Tím se mohou zbavit pocitů izolace, osamělosti a beznaděje. Například ty ženy, které jsou po zákroku a opět začaly chodit do práce, mohou fungovat jako zdroj optimismu pro ty, které byly teprve nedávno seznámeny s diagnózou,“ uvádí Marie Koudelková.

Kromě těchto pravidelných schůzek vede M. Koudelková také pravidelnou poradnu. Ta sídlí ve Fakultní Thomayerově nemocnici společně s poradnou ARCUS – ONKO centra. Každé pondělí si sem pro radu mohou přijít nejen ženy po ablaci prsu, ale také jejich blízcí. „Nemoc pacientkám převrátí naruby pracovní i osobní život. Sama jsem touto zkušeností prošla. Jsou často nuceny odejít ze zaměstnání nebo si po léčbě hledají jiné místo. Změní se vztahy v rámci rodiny, zejména vztah s partnerem. Snažím se příchozím pomoci zorientovat se v nové situaci a také informovat nemocné, na co mají právo z hlediska sociální podpory. Radím, jak žádat o invalidní důchod nebo jak si vyřídit pobyt v lázních. Poskytuji též kontakt na další odborníky, a to nejen z různých oblastí medicíny, ale i psychologie nebo práva,“ přibližuje činnost poradny zakladatelka Jantaru a dodává: „Účast na schůzkách skupiny i poradenství jsou bezplatné a anonymní. Obojí funguje na principu otevřených dveří – zájemce se k ničemu nezavazuje, využívá našich služeb podle potřeby a může svou docházku kdykoli bez jakýchkoli formalit ukončit.“

Hlavní náplní práce Jantaru je tedy servis pro ty, jichž se problematika rakoviny prsu a jejích důsledků osobně dotýká. Paní Koudelková vysvětluje: „Před několika lety jsme díky grantům z Open Society Fund a Nadace pro rozvoj občanské společnosti uspořádali sérii menších přednáškových cyklů, ovšem v poslední době jsme se rozhodli soustředit se spíše na nemocné. Nejsme velká organizace, lépe to vyhovuje našim možnostem. Spolupracujeme s dalšími organizacemi zabývajícími se rakovinou, momentálně především s ARCUS – ONKO centrem. Chystáme se navázat kontakt i s hospicem Cesta domů,“ líčí plány do budoucna Mgr. Koudelková.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 2/2007, strana A16

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené