Kongres, který ukazuje všechny tváře onkologie
Kolokvium PragueONCO si spolu s Brněnskými onkologickými dny vydobylo postavení jedné ze dvou nejdůležitějších odborných akcí roku. Jeho hlavním záměrem je propojování odborníků různých specializací a různých profesí a překonávání bariér, kterými je jejich komunikace nutně zatížena.
Již posedmé v pražském hotelu Clarion proběhlo koncem ledna kolokvium PragueONCO. Jeho hlavním organizátorem je Onkologická klinika 1. LF UK a VFN, která se za tímto účelem spojila s dalšími pražskými lékařskými fakultami a celou řadou jiných institucí.
Hlavní sál i přilehlé jednací prostory byly zaplněné téměř po celé tři dny, i když současná personální situace na onkologických pracovištích není takovému intenzivnímu vzdělávání nakloněna. „Každý rok jsem s mladými onkology, kteří jsou přihlášeni na kongres, v kontaktu, protože se dohadujeme o struktuře programu. Letos jsem se o to znovu pokusila, ale dvě třetiny přihlášených mi odpověděly, že se programu nebudou moci z provozních důvodů na svých mateřských pracovištích zúčastnit. Ve výboru odborné společnosti teď diskutujeme, jak by měl ideálně vypadat onkologický kongres, je ale otázka, jestli až ho vyprecizujeme, budeme mít komu obsah přednášet. Lékaři se kvůli přetíženosti nemohou akcí zúčastňovat,“ uvedla vědecká sekretářka kongresu doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.
Pracovní podmínky onkologů jsou podle ní rok od roku složitější. Je to dáno i rostoucí prevalencí onkologických onemocnění. V současnosti žije v České republice na 520 000 osob, které se léčí nebo se léčily pro zhoubný nádor – a jejich počet se každý rok rychle zvyšuje. „To vede k přetížení onkologických center a určité frustraci necentrových pracovišť, která nemají všechny léčebné kompetence. Mladí lékaři a absolventi lékařských fakult nemají o takto náročný obor velký zájem. Chybějí nám i sestry, což je způsobeno tím, že je jejich práce podceněná a zájem klesá. To je situace, v níž se snažíme dělat dobrou onkologii, což mimo jiné znamená komunikovat s kolegy napříč téměř celou medicínou,“ dodává doc. Tesařová.
Jednou z charakteristik kongresu PragueONCO je určitá pokora, nepředstavuje onkologii jako za každou cenu vítězný obor. Proto zde každý rok probíhá celodenní program zaměřený na paliativní péči. Stranou zájmu nezůstávají tzv. „zapomenuté (opomíjené) zhoubné nádory – forgotten cancer“, kterým není věnována dostatečná pozornost onkologické komunity a pro léčebnou „neúspěšnost“ paradoxně klesá již tak nízká podpora financování výzkumných aktivit. Příkladem jsou karcinomy slinivky břišní, malobuněčné karcinomy plic a zhoubné nádory CNS. Letos byla celá jedna sekce věnována právě karcinomu pankreatu. „U něj jsou stále nejhorší výsledky téměř ze všech solidních nádorů, jedinou šanci na delší přežití představuje chirurgický výkon, ten je ale možný jen u menšiny pacientů. I tak osmdesát procent nemocných po operaci relabuje,“ upozornil prezident kolokvia prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
Zdroj: