Kongres, kde se historie potkávala s budoucností
Ve dnech 18. až 20. února se v Praze v kongresových prostorách hotelu Diplomat konala tradiční a největší odborná angiologická akce, Angiologické dny s mezinárodní účastí. Letos je jednalo o již 41. ročník této odborné akce, navazující na dlouhou tradici předchozích setkání. Rok 2016 přinese několik pro angiologii významných jubileí. Nejvýznamnější z nich je asi 100 let, která uplynou od objevu heparinu. Kromě tohoto výročí se však na kongresu hovořilo především o nejnovějších možnostech v léčbě a diagnostice cévních onemocnění. O krátké zhodnocení průběhu kongresu Medical Tribune požádala MUDr. Karla Roztočila, CSc., prezidenta kongresu a současně předsedu České angiologické společnosti ČLS JEP.
| Jak úspěšný byl podle vás 41. ročník Angiologických dnů?
Angiologické dny představují každoročně hlavní odbornou akci, kterou Česká angiologická společnost pořádá, a letošní 41. sjezd rozhodně nezůstal nic dlužen své mnohaleté tradici, nepochybně byl velmi úspěšnou událostí. Pro organizátory sjezdů je největším uspokojením vidět naplněné sály a zájem přítomných, a to byl případ tohoto našeho setkání. Ohlasy, které jsme zaznamenali od zahraničních a domácích účastníků, jsou velmi lichotivé, ve svých hodnoceních považují náš národní kongres za akci mezinárodního významu.
| Kromě českých a slovenských odborníků tradičně přednášeli i vyzvaní zahraniční hosté. Můžete zmínit ty nejvýznamnější a říci, jak obtížné bylo s nimi domluvit účast na Angiologických dnech?
Na prvním místě bych mezi zahraničními účastníky uvedl prof. Fareeda z Loyola University v USA. Jde o jednoho z nejuznávanějších odborníků v problematice trombózy a antitrombotických přípravků. Další významné osobnosti k nám přicestovaly z Itálie – prof. Allegra, současný prezident Středoevropského vaskulárního fóra, a prof. Andreozzi, Past‑President Italské angiologické společnosti. Ze sousedního Polska přijel prof. Szostek, který bude v letošním roce předsedat mezinárodnímu kongresu Středoevropského vaskulárního fóra ve Varšavě. Z Maďarska přicestoval prof. Pecsvarady, předseda Maďarské angiologické společnosti, a prof. Dzsinich, Past‑President ESCVS, který byl za celoživotní přínos v problematice cévní chirurgie při sjezdu oceněn udělením čestného členství v České angiologické společnosti. Účast předních zahraničních odborníků považujeme za důležitou součást našich sjezdů, která obohacuje odborný program a přispívá k udržování dobrých vztahů zejména s angiologickými společnostmi ze sousedních zemí. Usnadňuje ji aktivita řady zástupců naší angiologie v mezinárodních vaskulárních organizacích. Sekretariát Mezinárodní angiologické unie má v současnosti dokonce své sídlo v Praze.
| Která témata dominovala odbornému programu v letošním roce a jak jste byl spokojen s úrovní vlastních přednášek?
V problematice žilní trombózy první místo pořád zaujímají nová antikoagulancia, o kterých máme k dispozici stále více informací. V letošním roce asi nejdůležitější zprávu představovalo první antidotum uvedené do klinické praxe a použitelné v případě urgentní situace u pacientů léčených dabigatranem. Zvláštní sympozium bylo věnované stému výročí objevu heparinu, klasického antikoagulačního léku, který stále má své místo v naší terapeutické výbavě. Mimořádná pozornost byla věnována moderní léčbě chronických žilních onemocnění, s programem rozšířeným o workshopy zaměřené na skleroterapii nebo radiofrekvenční ablaci varikózních žil. Pokrok v oblasti léčby tepenných onemocnění přinesly nové možnosti v léčbě dyslipidémií. K nejvíce sledovaným částem kongresu patřily také přímé přenosy z katetrizačních sálů, které byly letos zaměřeny na intervence u pacientů s diabetickou nohou a kritickou končetinovou ischémií, ale poprvé i na intervence u nemocných s chronickými žilními onemocněními. Mnozí účastníci tak měli příležitost sledovat v přímém přenosu průběh několika různých způsobů endovenózní léčby varixů.
| Mohl byste zmínit alespoň některé z přednášek, které vás zaujaly – a proč?
Program pokrýval velmi komplexně problematiku cévních onemocnění a myslím, že každý z účastníků si mohl podle své základní odbornosti najít to, co jej zajímalo. Z mého pohledu ke špičkám sjezdu patřila vystoupení prof. Fareeda, který do programu přispěl jednak přednáškou věnovanou praktickému použití nových antikoagulancií, jednak vystoupením v rámci sympozia věnovaného jubileu heparinu. Ukázal, že uvedením nových antikoagulancií historie heparinu neskončila a vývoj přípravků obsahujících tuto substanci pokračuje. Vynikající byla přednáška prof. Bultase věnovaná monoklonálním protilátkám, nacházejícím v současnosti své místo v angiologii. Fascinující možnosti přicházejí v léčbě dyslipidémií, o kterých hovořili ve svých přednáškách doc. Vrablík, doc. Piťha a doc. Karetová. Potěšily mne také výsledky studie prokazující účinnost sulodexidu v prevenci rekurence žilní trombózy. Ukazuje se, že je přibližně dvojnásobná ve srovnání s aspirinem. Rád jsem vyslechl přednášku prim. Chlupáče z IKEM, přinášející zkušenosti s VAC léčbou infekcí cévních protéz, a výbornou úroveň měly také práce zabývající se akutní a chronickou mezenteriální ischémií. Už tradičně vynikající byl celodenní program věnovaný perkutánním intervenčním technikám, koordinovaný prim. Kučerou z Vítkovické nemocnice. Ocenil jsem také kritické zhodnocení poslední verze ACCP Guidelines, které provedla ve svém přehledu doc. Hirmerová z Plzně.
| V letošním roce jste pro návštěvníky kongresu připravili několik novinek. Účastníci měli možnost si stáhnout program kongresu a abstrakta přednášek v podobě mobilní aplikace do svých chytrých telefonů. Pomoci ní si mohli v programu filtrovat přednášky podle svého zájmu a během přednášek posílat své dotazy do diskuse. Jak byste tuto novou službu hodnotil a s jakým ohlasem se setkala u kolegů?
Technický vývoj jde úžasně dopředu a každý rok přináší nějaké nové příspěvky zvyšující úroveň kongresu. Před čtyřmi roky jsme na našich sjezdech přestali používat papírové postery a zavedli jejich elektronickou podobu, která zásadním způsobem změnila tuto kategorii kongresových sdělení, udělala z ní rovnocennou část kongresu a dnes už je považujeme za samozřejmost. Velmi se nám osvědčily přenosy paralelně probíhajících sekcí do jednoho sálu, s možností individuální volby a poslechu přednášek bez přecházení mezi sály. Letošní technické novinky snížily především význam tištěných papírových programů, pohled do mobilu je zcela nahradil. Doufáme, že i druhá část aplikace, týkající se kladení otázek přednášejícím pomocí sms, najde v příštích letech větší uplatnění, než tomu bylo při letošní premiéře.
| Další novou aktivitou angiologické společnosti je spolupráce při přípravě on‑line kongresového zpravodajství, které měli účastníci kongresu v podobě stručných souhrnů vybraných přednášek v e‑mailu již druhý den ráno. Jak tuto novou službu hodnotíte a s jakým zájmem se setkala u samotných posluchačů?
Zpravodajství z průběhu kongresu hodnotíme jako velmi přínosné. Rozšířilo dopad přednesených sdělení na ty členy společnosti, kteří se nemohli sjezdu osobně zúčastnit. Jak jsem si ověřil sám u sebe, byly pozitivní i pro účastníky sjezdu, kterým podaly informace z nestihnutých paralelně probíhajících sekcí.
Zdroj: