Přeskočit na obsah

Kongres ESC: nová doporučení

Stockholm, Kongresové centrum ve dnech 28. 8. až 1. 9. 2010, kolem 30 000 účastníků, vědecký program tvořený 4 167 přijatými sděleními vybranými z více než 10 000 zaslaných abstrakt a zařazenými do 150 sekcí přednášek, symposií, seminářů, audiovizuálních prezentací, setkání s experty, posterů a dalších – to jsou klíčová fakta letošního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC).

Vědecký program představil šéf programového výboru prof. Fausto Pinto. Za hlavní téma označil ischemickou chorobu srdeční, jež nadále zůstává v globálním měřítku hlavní příčinou úmrtí; kongres se jí věnoval „od genů až po klinické výsledky péče“.

V letošním programu kongresu ESC proto bylo možno vidět, jak se výsledky základního výzkumu přetvářejí v konkrétní pokrok jednotlivých diagnostických a terapeutických postupů u pacientů s ICHS.

Novinkami letošního kongresu ESC byl celodenní program věnovaný praktickým lékařům a zdravotním sestrám, založený na diskusích ke konkrétním kasuistikám, edukační program pro mladé lékaře nazvaný „Kardiologové zítřka“ a sekce věnovaná nejlepším článkům z European Heart Journal a diskusím s autory několika nově vypracovaných doporučených postupů ESC.

Mimořádnou pozornost poutaly sekce HOT LINES – byly celkem tři (Srdeční selhání a dysfunkce levé srdeční komory; Ischemická choroba srdeční; Kardiovaskulární onemocnění a poruchy srdečního rytmu) a shrnuly výsledky celkem 35 studií vybraných z rekordního počtu 120 přihlášených.

Jednu z vybraných studií, SHIFT, přednesl nový prezident Evropské kardiologické společnosti prof. Michel Komajda. Podrobněji se sekci HOT LINE věnujeme v tomto čísle na straně B1.

Dokončení na str. A5

Poslání ESC a úspěchy při jeho plnění na cestě od Barcelony (zde se konal předchozí kongres) po Stockholm shrnul během úvodního ceremoniálu prezident ESC prof. Roberto Ferrari. Přitom představil mj. zcela novou, nezávislou nadaci European Heart for Children, která již má za sebou humanitární misi v Maroku. Jejím hlavním cílem je pomoci zemím jako Maroko rozvíjet dětskou kardiologii, zejména budovat jednotky intenzivní péče a operační sály pro léčbu dětí s vrozenými srdečními vadami.

Základním zdrojem prostředků nadace se stal zisk z prodeje Evropské kuchařky, která shrnuje recepty pro zdravé srdce ze všech 42 národních kardiologických společností – členů ESC. Prof. Ferrari s manželkou v průběhu příprav kuchařky pozvali šéfkuchaře G. Romagnoliho a fotografa P. Zappaterru do své vlastní kuchyně, aby zde všechny recepty otestovali a hotové výtvory nafotografovali. Dodal, že při přípravách kuchařky získal mnoho nových poznatků o kultuře stravování v Evropě a dospěl k závěru, že vlastně nic takového jako „evropská kuchyně“ neexistuje.

„Co je v evropské kuchyni nového, pochází ze spojení řecké a římské kultury, založené na víně, chlebu a zelenině, a kultury severské, založené na masu, slanině a pivu.“ Další kongres ESC se uskuteční koncem srpna 2011 v Paříži a jeho tématem budou kontroverze v kardiologii.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené