Kongres ČIS potvrdil zájem o vnitřní lékařství
Být internistou není snadné. Musí mít především odvahu pokusit se zvládnout obrovsky široký obor. K tomu, aby mohl neustále rozšiřovat své znalosti o nové poznatky z diagnostiky a léčby v různých oblastech interny, mu pomáhá množství edukačních akcí, a tou nejdůležitější mezi nimi je kongres České internistické společnosti ČLS JEP (ČIS). V letošním roce jej od 22. do 25 listopadu hostilo pražské Kongresové centrum. A jak zájem o letošní ročník vnímá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., předseda České internistické společnosti ČLS JEP?
| Zájem o internistický kongres stoupá. Jak velká byla letošní účast?
Letošní kongres České internistické společnosti je největším kongresem za poslední dobu. Registrovalo se kolem 2 000 účastníků, v rámci odborného programu se vystřídalo asi 150 přednášejících. Kongres by opravdu rozsáhlý. S nějakým zásadním rozšiřováním kongresu do budoucna však nepočítáme. Přesto lze říci, že jak budou přicházet nové diagnostické a terapeutické metody, budeme se je snažit zachytit. Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo udržet současný vzestup počtu účastníků zhruba o deset procent.
| Současné vnitřní lékařství se dynamicky mění, přichází řada novinek. Jaká témata dominují?
Je těžké u tak širokého oboru říci, že je něco nejvýznamnější. Ale v současné době jsou to asi otázky diabetologie a problematika prevence cévních mozkových příhod. U nemocných s fibrilací síní je stále aktuální otázka nových antikoagulancií a jejich postavení u různých skupin pacientů. Pak jsou to věci skutečně přelomové a nové, to jsou oblasti inhibitorů PCSK9, tedy nejmodernější léčba hypercholesterolémie.
| Které interní obory se mohou v blízké budoucnosti těšit na příchod nových molekul?
Některé nové molekuly můžeme očekávat již příští rok, další pak v nadcházejících dvou třech letech. Předmětem zájmu intenzivního výzkumu je diabetologie, která se, pokud jde o farmakoterapii, v posledních pěti letech velmi rozvinula. Myslím, že podobně bouřivý vývoj čeká i oblast léčby hyperlipoproteinémie.
| Na jaká sdělení, která jste měl možnost osobně vyslechnout, byste upozornil?
Chtěl bych upozornit hlavně na dvě přednášky. Jedna zazněla na úvod kongresu, kdy se primář Svačina zamýšlel nad historií, současností i budoucností vnitřního lékařství. Druhá přednáška mi byla blízká i oborově – přednáška prof. Cífkové, která se zaměřila na prevenci kardiovaskulárních onemocnění a na to, jak vysvětlovat pozitivní trendy, ke kterým dochází v České republice. Paní profesorka demonstrovala, že je důležitější léčba rizikových faktorů nežli vlastní intervenční léčba, jakkoli je úspěšná a život zachraňující. Nicméně prevence a ovlivnění rizikových faktorů znamená asi tu naprosto nejdůležitější věc.
| Hovořil jste o rizikových faktorech. Platí, že s tím zásadním – kouřením – se stále těžce potýkáme?
Lidé se začali více hýbat a lépe se stravovat, ale kouří stále přibližně stejný počet osob. Není to však problém jen České republiky. Trochu mě trápí to, že kouří mladá populace a hlavně zdravotní sestry, což považuji za velmi negativní trend.
| A co lékaři a kouření?
Myslím, že hodně kouří především starší generace lékařů, s tím už moc nenaděláme. Co mě ale pozitivně překvapuje – když se zeptáme mediků, kolik z nich kouří, tak hledáte špendlík v kupce sena. Medici prostě nekouří a z toho mám radost. red Rozhovor prof. Češka poskytl pro portál kongresonline.cz MT jej zveřejňuje s laskavým svolením autorů
Zdroj: