Konference Tabák a zdraví cílila na KV rizika
Vyhýbat se notoricky známým souvislostem kouření, o to se snaží každoroční konference pořádaná Pracovní skupinou pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku ČLS JEP ve spolupráci s Ústavem hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN, Centrem pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN a Společností pro léčbu závislosti na tabáku. I když – někdy se přednáší i o karcinomu plic.
Letošní, v pořadí již 16. konference Tabák a zdraví se však soustředila především na kardiovaskulární (KV) rizika, tentokrát v oblasti hematologie, a přes souvislost depresí a KV onemocnění jsme směřovali k psychiatrickým komorbiditám. V tomto úvodním bloku přednášeli o koagulaci MUDr. Lenka Eremiášová a její kolega MUDr. Josef Marek z II. interní kliniky 1. LF UK a VFN. Srozumitelně popsali koagulační kaskádu a zejména ty její části, které kouření ovlivňuje. Zmínili současné farmakologické možnosti i vysoké KV riziko u žen, které kouří a zároveň užívají hormonální antikoncepci. Vyvrátili také mýtus, že do 15 cigaret denně kouření u těchto žen nevadí – gynekologům by ovšem vadit mělo.
Můstkem mezi KV riziky a psychickými onemocněními byla komplexní přednáška MUDr. Lenky Štěpánkové, Ph.D., která se v Centru pro závislé na tabáku VFN soustřeďuje právě na pacienty s psychiatrickou komorbiditou. Závislost na tabáku, respektive nemoci způsobené kouřením, jsou dnes nejčastější příčinou úmrtí psychiatrických pacientů – však také kouří dvakrát až třikrát častěji než průměrná populace a bývají i silnějšími, tedy více závislými kuřáky.
Zdá se, že prvním naším velkým psychiatrickým pracovištěm, které se k řešení této závislosti u svých pacientů systematicky hlásí, je „náš největší blázinec“, jak svou přednášku uvedl ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice MUDr. Martin Hollý, MBA. Plánují vyškolení lékařů i sester v krátké intervenci, založení Centra pro závislé na tabáku v areálu léčebny a další podporu nekuřáctví. Těšíme se na spolupráci!
To, že léčba závislosti na tabáku by měla být součástí péče v rámci všech klinických oborů, zdůrazňují v roce 2015 inovovaná společná Doporučení léčby závislosti na tabáku, podpořená 24 odbornými společnostmi. Měli jsme i hosty ze Slovenska – o tamních těžkostech motivování zdravotníků k zájmu o kouření jejich pacientů a nabídce léčby mluvili naši spolupracovníci v projektu „Centra excelence v kontrole tabáku pro sestry východní Evropy“ Mgr. Gabriel Bálint a PhDr. Dušan Selko z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislavě. Zdá se, že se jim povede zdravotnickou veřejnost tématem kouření konečně zaujmout – mezinárodní spolupráce a standardy péče jim jsou pevnou oporou a směřují k vytčenému cíli.
V tématu pokračovaly Mgr. Iveta Nohavová a Kateřina Malá, které mluvily nejen o tomto projektu, ale i o dlouhodobém vzdělávání sester v intervenování u kuřáků. Kromě pravidelných seminářů například všechny sestry v Ústřední vojenské nemocnici v Praze prošly e‑learningovým kursem na toto téma.
Osvěžující byl spontánní popis sestry Denisy Bašné ze sesterského kolektivu I. chirurgické kliniky VFN: jejich parta, zjevně dobře sehraná, přestala společně kouřit – zatím šest z nich a zjevně si to užívají.
Potěšitelný je zájem lékárníků a stále se zvyšující nabídka center pro odvykání kouření v dnes již více než stovce lékáren. O systematickém vzdělávání farmaceutů v této léčbě referoval za Českou lékárnickou komoru PharmDr. Aleš Novosád.
Léčba závislosti na tabáku je v řadě zemí samozřejmou součástí již za hospitalizace, jak vyplynulo z přednášky MUDr. Kamily Zvolské, Ph.D., s názvem „Krátká intervence u hospitalizovaných kuřáků – zahraniční příklady“. Máme se co učit.
Ke KV rizikům jsme se vrátili během názorně připravených kuřácko‑kardiologických kasuistik, které připravila ze své praxe MUDr. Milada Šípková z Centra pro závislé na tabáku Krajské nemocnice v Liberci.
Léky závislosti na tabáku nejsou samospasitelné a bez spojení s intervencí a vysvětlením, že nejsou proti kouření, ale proti abstinenčním příznakům, valný efekt nemají – ale ve spojení s jasným vysvětlením působení a nutností vlastního aktivního přístupu, tedy intervencí lékaře, úspěšnost významně zvyšují, a to až trojnásobně. Pokud jsou navíc užívány dostatečně dlouho, tedy zhruba půl roku, jsou naši pacienti úspěšní až v 70 procentech (validizovaná roční abstinence).
Jednou z bariér v užívání léků je jejich cena. V zemích jako USA, Kanada, Austrálie, západní a severní Evropa jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Například v USA si zdravotní pojišťovny spočítaly, že jeden dolar investovaný do léčby závislosti na tabáku se jim vrátí více než trojnásobně (jako 3,2 USD) na ušetřených nákladech. U nás bohužel standardně hrazeny nejsou, ale některé zdravotní pojišťovny na ně přispívají: přehled aktuálních příspěvků zdravotních pojišťoven na léky závislosti na tabáku přednesla MUDr. Hana Dvořáková z Centra pro závislé na tabáku nemocnice v Chrudimi.
Velký sál Lékařského domu byl opět plně obsazen, ani jsme nemohli přijmout všechny přihlášky. Děkuji všem kolegyním, které se na přípravě podílely a svou letitou prací umožňují konání kreditované konference bez konferenčních poplatků. Rovněž děkujeme ČLS JEP za možnost využití sálu. A jeden kolega se mne tam zeptal: „To už je pošestnácté?“ No ano, a posedmnácté bude tato konference 9. listopadu 2016. Náměty na neotřelá témata související s kouřením uvítáme.
Zdroj: