Koncentrujeme péči o pacienty s cévními chorobami
Podle MUDr. Dušana Kučery, primáře vítkovického centra, v dnešní době neexistuje systematická péče o pacienty s cévní problematikou, i když incidence obliterační choroby cév (vyjma cév koronárních) je identická s incidencí ischemické choroby srdeční. “Pod pojmem nekoronární postižení je zahrnuto mnoho onemocnění – cév dolních končetin, ledvinných tepen, karotid, mozkových tepen, aorty a také komplexní problematika žilního systému. Lze tedy předpokládat, že svým množstvím významně převyšují počet pacientů s koronárními nemocemi. Problém je však v roztříštěnosti péče o tyto nemocné,” vysvětluje D. Kučera. “V jednom zdravotnickém zařízení se o ně starají angiologové, ve druhém všeobecní internisté, jinde kardiologové, diabetologové či cévní chirurgové, bez návaznosti na jednotný a ucelený sytém hospitalizační péče. Na našem pracovišti jsme se proto spojili s cévními chirurgy, abychom neztráceli názor druhé strany a byli schopni poskytnout ucelený systém komplexní péče o angiologické pacienty. Po dokonalé diagnostice onemocnění, kterou zajišťují neinvazivní angiologové, následuje indikační seminář – intervenčních angiologů a cévních chirurgů –, kde se zvolí optimální způsob léčby nemocného. Celý tým Vaskulárního centra má tedy zpětnou vazbu, zda zvolený zákrok vedl k očekávanému výsledku. Což je obrovský pokrok vedoucí především ku prospěchu pacientů.”
Důležitá je mezioborová spolupráce
V současné době pracoviště disponuje 48 standardními lůžky, dále osmi cévně-chirurgickými a na dvou jednotkách intenzivní kardio-angiologické péče se nachází sedmnáct monitorovaných lůžek. Katetrizační sál je vybaven moderní angiolinkou určenou pro kardiologické i angiologické diagnostické a intervenční výkony a dále hemodynamickou stanicí propojenou s rentgenovým přístrojem. Ultrazvuková laboratoř má k dispozici tři kompaktní kardiovaskulární ultrazvukové přístroje s možností kompletních kardiologických, vaskulárních a radiologických vyšetření. Vaskulární neinvazivní laboratoř pak zajišťuje vyšetření dopplerovským přístrojem, fotopletysmografií (vyšetřování funkce žil a kapilární perfuze) a okluzivní pneumopletysmografií, kapilaroskopií a vibrametrem, který slouží ke screeningu diabetické neuropatie.
“Využíváme také služeb radiologického oddělení, které nám zajišťuje především CT angiografii a vyšetření magnetickou rezonancí. S neurologickým oddělením zase úzce spolupracujeme na cerebrovaskulárním programu – zejména na problematice uzávěru karotických tepen a akutních cévních mozkových příhod. Díky mezioborové spolupráci se snažíme pacientům zajistit v extrémně krátkém čase kompletní diagnostiku i léčbu. Smyslem je maximálně zkvalitnit, zkrátit a centralizovat veškerou péči o cévní onemocnění.”
Součástí centra jsou také dvě kardiologické a angiologické ambulance, kde jsou nemocní průběžně sledováni, a specializovaná ambulance pro péči o žilní onemocnění a pacienty se syndromem diabetické nohy.
Centrum s nadregionální působností
A jaké jsou hlavní činnosti vítkovického centra? “Jsme schopni provést veškeré nekoronární intervence – například angioplastiky a mechanické rekanalizace na dolních končetinách, dále implantace stentgraftů na břišní a hrudní aortě. Léčíme onemocnění povrchových i hlubokých žil, viscerálních a renálních tepen, tepen horních končetin, aortálního oblouku, včetně krkavic, dále intrakraniální stenózy a tepny uzavřené při akutní cévní mozkové příhodě,” vyjmenovává MUDr. Kučera. “Počty u nás provedených implantací hrudních a břišních stentgraftů u aortálních disekcí, ošetření karotických lézí, zajištění trombolytické léčby akutní končetinové ischémie nebo hluboké žilní trombózy jsou jedny z nejvyšších v České republice.” Z kompletní endovaskulární léčby nezjišťuje Vaskulární centrum pouze řešení embolizací intrakraniálních aneuryzmat a arterio-venózních malformací, které jsou specifické pro neurochirurgii.
“Soustředíme se rovněž na akutní vyšetření a ošetření pacientů vyžadujících neodkladnou péči. Máme 24hodinovou službu pro nemocné s akutní cévní mozkovou příhodou, disekcí hrudní aorty typu B, rupturovanými hrudními či břišními aneuryzmaty a pacienty s kritickou končetinovou ischémií,” dodává D. Kučera.
Vzhledem k tomu, že vítkovické pracoviště je jediným takto komplexně fungujícím centrem na Moravě, zajišťuje péči nejen pro spádovou oblast nemocnice se 100 000 obyvateli. “Pro řešení velmi problematických a náročných procedur fungujeme jako nadregionální centrum – přicházejí k nám pacienti ze Zlína, Uherského Hradiště, Kroměříže či Břeclavi. Jedná se většinou o onemocnění hrudní a břišní aorty, katetrizační léčbu hluboké žilní trombózy nebo trombolytickou léčbu u akutní končetinové ischémie,” doplňuje MUDr. Kučera.
Využití moderních prostředků
“Snažíme se využívat nejmodernější techniku a zavést do praxe nové trendy, abychom zlepšili úspěšnost léčby a dlouhodobou průchodnost cév. V letošním roce bychom chtěli začít používat další nové instrumentárium – lékové stenty určené pro tepny dolních končetin. Spolupracujeme také na experimentální genové terapii a léčbě kmenovými buňkami,” říká D. Kučera.
A jakým směrem chce dál vést Vaskulární centrum? “Mým cílem je vybudovat ucelený organismus, kde bude vzájemně spolupracovat několik složek. Bude zde optimálně zorganizována diagnostika, dále intervenční i cévně-chirurgická terapie s důrazem na kvalitu provedení a kontrolu výsledků léčby a samozřejmě následná péče o pacienta,” konstatuje MUDr. Kučera a dodává: “V současnosti máme nevyvážený poměr mezi katetrizační léčbou a léčbou chirurgickou. Mojí snahou teď bude pozvednout cévní chirurgii, abychom měli všechny terapeutické složky na stejné úrovni.”
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 9/2008, strana NS2
Zdroj: