Komplikace dlouhodobé parenterální výživy v juvenilním věku
Dlouhodobá PN v kontextu rostoucího a rozvíjejícího se dětského organismu se pochopitelně nemůže obejít bez komplikací. V průběhu růstu a vývoje byla PN opakovaně upravována podle aktuálních požadavků na její složení. Další příčinou úprav byly právě rozvíjející se komplikace související s dlouhodobou aplikací PN. Po celou dobu výživu pro pacientku zajišťuje Nemocniční lékárna FN Motol podle požadavků a konzultací s lékaři I. dětské a později Pediatrické kliniky FN Motol.
V prvních letech života pacientky docházelo k poměrně velmi častým úpravám složení a energetické hodnoty parenterální výživy podle aktuálních růstových požadavků a v návaznosti na komplikace manifestující se mj. jako těžká periorální a perigenitální dermatitida (tyto obtíže ustoupily po zvýšení přísunu živin o třetinu, zároveň se upravila dávka stopových prvků a vitaminů dodávaných souběžně s výživou parenterálně).
Mezi další komplikace, které se u pacientky vyskytly a které je v podstatě dosud nutné řešit opakovanými úpravami složení PN, je cholecystitida s cholelitiázou a následným postižením jater, která se začala projevovat již v raném věku (opakované hospitalizace pro tuto komplikaci od roku 1998). V roce 2000 došlo k úpravě podávání PN ve smyslu střídání výživy s tukovou a bez tukové složky obden. V roce 2001 došlo ke zvýraznění obtíží s projevy ikteru a elevací jaterních transamináz. V kontextu výsledků provedených vyšetření (vyloučení jiných příčin hepatitidy) dochází k úpravě složení parenterální výživy, ze které jsou na dobu 10 měsíců vypuštěny lipidy a standardní aminokyselinová směs vyměněna za Aminoplasmal Hepar 10%. Dále byl pro zjištěnou stenózu choledochu aplikován stent. Po aplikaci těchto opatření dochází k úpravě koncentrace bilirubinu, jaterních testů i subjektivních obtíží, nicméně hepatopatie v důsledku dlouhodobé aplikace PN výživy přetrvává. Další režim aplikace výživy je upraven ve smyslu střídavé aplikace PN bez tukové složky a kompletní v rámci měsíce (zpočátku 2/3 měsíce bez tukové složky, dále 1/2 měsíce bez tukové složky).
Parenterální výživa je průběžně doplňována aplikací vitaminů A, E, K, komplexy vitaminů rozpustných ve vodě.
Vzhledem k relativně uspokojivému klinickému stavu je od poloviny roku 2004 opět plně aplikována výživa s tukovou složkou, konkrétně Oliclinomel N7. Při volbě aplikačního režimu je ale nyní nutné vzít v úvahu dívčinu školní docházku. Vzhledem k délce aplikace PN je zvolen režim podávání 1 l P N v pracovních dnech a 2 l o víkendu. V roce 2007 je vzhledem k nutričním požadavkům aplikováno množství 1 l a 2 l střídavě obden. Pro další zachování dobrého zdravotního stavu je vhodné uvažovat o výměně dosud podávané PN za Structokabiven. Tato výživa obsahuje v aminokyselinové směsi taurin a tuková emulze obsahuje MCT a LCT mastné kyseliny (doporučení ESPEN). Pacientka je nyní, ve svých 15 letech (z toho více než 14 s PN), antropologicky dobře vyvinutá, a to navzdory všem komplikacím, které dále zahrnují především katetrové sepse a neprůchodnosti centrálního žilního katetru, jež byly příčinou opakovaných hospitalizací.
Dobrá a trvalá interdisciplinární spolupráce mezi klinikou, která o pacienta s dlouhodobou PN pečuje, a nemocniční lékárnou, zajišťující parenterální výživu, jsou esenciální podmínkou pro to, aby se tito pacienti v dobrém stavu dočkali řešení svého zdravotního stavu formou transplantace střeva, podaří-li se výzkum v této oblasti dotáhnout do zdárného konce.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 18/2008, strana F3
Zdroj: