Komora ostře vystoupila proti reformě
Určité příměří, které v březnu zavládlo mezi Ministerstvem zdravotnictví a Českou lékařskou komorou po podpisu memoranda o platech lékařů, je, zdá se, definitivně pryč. Komora spolu s lékařskými odbory, sdružením Mladí lékaři a osmi spíše menšími organizacemi zastupujícími lékaře v ambulantní sféře minulý týden důrazně protestovala proti legislativním krokům vlády a ministerstva v oblasti zdravotnictví. Vznikl tak dokument nazvaný Sebeobrana lékařů, kde jsou hlavní výhrady shrnuty do dvanácti bodů.
„Každý z nich je přitom pro některou skupinu lékařů životně důležitý,“ uvedl prezident komory Milan Kubek, který při této příležitosti označil legislativní činnost ministerstva za jeden velký chaos. Mezi návrhy, s nimiž komora nesouhlasí, je například to, že pojišťovny by mohly vypovědět smlouvu se zdravotnickým zařízením bez udání důvodu (s výpovědní lhůtou tři roky u ambulancí a pět let u nemocnic).
Stejně tak se signatáři dokumentu postavili proti záměru, že by plátci péče získali právo finančními pokutami trestat zdravotnická zařízení, tedy své smluvní partnery. „Nemůžeme souhlasit s připravovanou reformou, která posiluje pozici zdravotních pojišťoven na úkor pacientů (řízená péče) i lékařů (smluvní nejistota, omezení autonomie lékaře v rozhodování o diagnostických a terapeutických postupech),“ píše se v prohlášení. „Komora nepodpoří žádné legislativní změny, které omezí autonomii lékaře a posílí vliv pojišťoven,“ varoval Kubek a dodal, že proti vůli lékařů se žádná reforma prosadit nedá. „Jistě, je možné ji protlačit silou, ale pak bude mít jen krátké trvání.“
Zvláštní pozornost prezident komory věnoval návrhům na postupný přechod na generickou preskripci.
„V českých podmínkách to žádnou úsporu nepřinese a pro pacienty to znamená ohrožení,“ shrnul. Podobně vystoupil i Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů: „Generická preskripce se prezentuje jako nástroj na omezení korupce. Uráží nás, že při této prezentaci se vytváří obraz lékaře jako zdroje korupčního chování. Studovali jsme, abychom léčili pacienty, a ne abychom kšeftovali s léky.“
Na tato sdělení následně ostře reagovalo i ministerstvo. „Lékaři ve svém boji nehájí pacienty, ale své finanční jistoty, nehledě na ekonomický stav zbytku země, hájí svou nedotknutelnost na trhu práce,“ uvádí se v jeho stanovisku. Podle ministra Hegera materiál Sebeobrana lékařů vychází z textu, jímž v půli dubna otevřel diskusi na konferenci ČLK v Průhonicích. Od té doby se však mnohé změnilo a většina návrhů, které komora odmítá, již není aktuální.
Stejně tak proti protestu komory vystoupili zástupci plátců. „Podle představ ČLK a dalších zástupců lékařských organizací je standardem, že zdravotní pojišťovny proplatí lékařům každou odeslanou fakturu, bez ohledu na to, zda byla vystavena oprávněně nebo ne. Standardem podle ČLK je jistota smluvního vztahu bez kontroly, zda lékař léčí, jak má. Vycházejí patrně z filosofie, že pro lékaře nemají platit žádné kontrolní mechanismy, tak jako platí v jiných oborech,“ uvedl prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromír Gajdáček.
Zdroj: Medical tribune