Přeskočit na obsah

KOMENTÁŘ - Lékaři a lékárníci ve filmu

Diagnóza: Šampión

„V českých nemocnicích pracuje 2 557 cizinců, pětkrát víc než v roce 1989. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka ale nejsou lékaři z ciziny vždy tak kvalitní jako čeští lékaři…“

Na tuto zprávu ČTK ze 14. března jsem si vzpomněl o týden později při úvodní scéně ze soudní síně ve filmu Concussion:

– Máte lékařský diplom, doktore Omalu?

– Ano. Z univerzity v Nigérii; z Enugu v Nigérii.

– ?!?

– A svou atestaci jsem dělal na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

– !!

– Taky mám magisterský titul z všeobecného lékařství a epidemiologie, navíc jsem certifikovaný lékař na pohotovostní medicínu.

– ????!

– A samozřejmě mám licenci ze soudní patologie, klinické patologie a anatomické patologie. Mým zaměřením je neuropatologie. Zkoumání změn mozku.

– Zatímco pracujete jako…

– Promiňte, taky dokončuji MBA na univerzitě Carnegie Mellon. A než jsem přišel do Ameriky, získal jsem magisterský titul z teorie hudby z Královské školy hudby v Londýně.

 

I doktora Omalu později ve filmu nazývali přivandrovalým nevzdělaným šarlatánem – pocházel z Nigérie, nevěděl nic o americkém fotbalu a ani neměl nábožnou úctu k jeho hvězdám, včetně Michaela Webstera, legendárního centra týmu Ocelářů z Pittsburghu. Doktor Omalu ale měl téměř nábožnou úctu ke své práci a neobyčejný respekt ke svým pacientům, jakkoli se takové označení na soudní patologii vymyká.

Mike Webster zemřel jako problémový bezdomovec v pouhých padesáti letech, přesto vypadal (alespoň pro Benneta Omalu) o mnoho starší. A právě obrovská úcta k práci a absence jakéhokoli ovlivnění osudem sportovní hvězdy dovedla v roce 2002 lékaře se statusem imigranta k objevu poškození mozku způsobeného hraním amerického fotbalu, chronické traumatické encefalopatie.

Příznaky onemocnění byly popsány už v roce 1928 u boxerů a od té doby nese lidové pojmenování „boxerská demence“ (více Medical Tribune 31/2009). Jenže nejde jen o boxery a hráče amerického fotbalu, nově se ukazuje, že ohroženi jsou také hokejisté a často hlavičkující fotbalisté.

O tom ale film není, je o cílevědomosti i o zavírání očí. Je o tom, že Národní fotbalová liga pod hrozbou odlivu příznivců, sponzorů a partnerů zvolila v přístupu k tomuto zjištění stejné poradenské a právní kanceláře jako největší giganti tabákového průmyslu.

A také je o nerovném boji jednotlivce s obří institucí, která díky marketingu a reklamě, slovy jednoho z dialogů filmu, „… vlastní celý jeden den v týdnu, ten samý den, který dříve patřil církvi“.

Film Petera Landesmana Concussion měl americkou premiéru 8. října 2015, u nás byl uveden na březnovém festivalu Febiofest pod jménem Diagnóza: Šampión. Will Smith byl za roli Benneta Omalu s nepřeslechnutelným africkým přízvukem nominován na Zlatý globus 2016 v kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Doktor Bennet Omalu (*1968), jehož nezkrácené příjmení Onyemalukwube v překladu znamená „ten, který ví, mluví“, se v únoru 2015 stal občanem Spojených států amerických, kam poprvé přijel v roce 1994. V současnosti pracuje jako vedoucí oddělení soudní patologie pro oblast San Joaquin v Kalifornii a zároveň je profesorem katedry lékařské patologie a laboratorní diagnostiky na kalifornské univerzitě UC Davis.

Příště se spolu podíváme na něco domácího. Marketing a reklamu určitě nenechám stranou.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené