KOMENTÁŘ - eRecept už zase funguje, HURÁ???
Opravdu jsou jásavé projevy namístě? Dnes (4. 4. 2016) jsem si ráno cestou do práce poslechl v rozhlasových zprávách, že už zase půjde odesílat recepty pacientům e‑mailem.
V reportáži i z rozhovorů s pacienty opakovaně vyplynulo ono výše uvedené HURÁ. A oslovení pacienti, většinou chroničtí a senioři, celou praxi chválili: „To je dobře, už jsem si na to zvykla, že mi doktor posílal recepty, aspoň jsem tam nemusela chodit.“ „Vždyť je to ale dálka, k doktoru jenom kvůli receptu…“
Tak zaplaťpánbu, že už to zase funguje.
Na webu jsem si jen tak orientačně otevřel odkaz na první stránku ordinace, která mi vyběhla při zadání klíčového slova eRECEPT. Cituji:
Postup k vystavení a vyzvednutí e‑receptu.
| Požádáte o vystavení e‑receptu.
| Vystavím jej a odešlu jako přílohu e‑mailem na vaši e‑mailovou adresu.
| Vy si ho vytiskněte nebo opište jen kód z receptu.
| Zajdete do lékárny, která umí takový recept vydat.
| Na e‑recept se nedává dle platné vyhlášky razítko ani podpis. Vše je obsaženo v kódu.
A pak ještě řádek z ceníku služeb nehrazených zdravotní pojišťovnou:
Předpis receptu hormonální antikoncepce neregistrované pac. 100 Kč
Co z toho vyplývá? Jestli tvůrci celého systému elektronických receptů neudělali někde chybu. Nebo spíš několik chyb. Jenom namátkou si vybavuji několik cílů pro zavedení elektronického předepisování. Byla mezi nimi kontrola vícenásobné preskripce, sdílení záznamů o pacientech, úspora v systému veřejného zdravotního pojištění atd.
Už z prvních oslavných vyjádření opěvujících význam nově zavedených eReceptů (v době, kdy už bylo utraceno mnoho desítek nebo stovek milionů a žádný kód eReceptu ještě několik let neměl spatřit světlo skeneru českého lékárníka) jsem zaznamenal tu proklamovanou a nepopíratelnou výhodu eReceptu: pacient nebude muset do ambulance, lékař mu pošle předpis e‑mailem nebo smskou.
Už tenkrát jsem se ptal, zda je to skutečně ten pravý a nejdůležitější cíl. Dnes, po několika letech, mě ta otázka napadla znovu. Možná to není cíl nejdůležitější, ale je to ten hlavní a jediný cíl, který z několikasetmilionového projektu dává smysl pacientům. eRecept šetří pacientům kroky do ordinace a čas v ní strávený.
Přeloženo pro nepacienta: eRecept ukazuje, že mnoho návštěv lékařů bylo (a je) nadbytečných. V celé řadě případů nemusí lékař pacienta ani vidět, aby mu mohly být předepsány léky.
Takové tvrzení ovšem odporuje všem principům omezení výdeje přípravků na lékařský předpis. Pokud totiž existují receptové léky, které mohou být předepsány i bez kontaktu s pacientem, je jejich registrační omezení „na recept“ úplně nadbytečné a mohou být (při nastavení konkrétních podmínek) vydávány přímo v lékárně.
Jenže ono by to takhle asi nešlo, bylo by to moc levné, neproinvestovaly by se stamiliony na zavedení systému, z něhož není žádné vznešené využití. Jen se pacienti tolik nenachodí a nenačekají.
A vlastně to není jenom to: Stačí napsat objednávkový e-mail, zaplatit převodem a máte eRecept na lék na předpis. Systém sice neušetřil ani promile toho, co zatím stál, ale flexibilním lékařům umožnuje na předepisování malinko vydělávat. Ale co je to proti sumám, které zatím inkasovali ti, kteří se podíleli na jeho vybudování?
Pacientům seniorům jsme dali šikovný nástroj, jak se vzdělávat v elektronické sociální interakci. Taková univerzita třetího věku, která některým pacientům nahradí čas potřebný pro fyzický přesun do ordinace stejným nebo delším časem u počítače. Zatímco děti nemůžeme od počítačů, tabletů a mobilů odtrhnout, jejich prarodiče a praprarodiče k nim připoutáváme – takovou nenásilnou formou. A až budou léky na dronech létat až domů, zredukuje se jejich pohyb na cestu od počítače k nekonečnému seriálu ordinace, kde budou lékaři v polovině vysílacího času odepisovat na e-maily.
Zdroj: