Kombinační terapie - i pro mladé astmatiky?
Lékaři z klinického a výzkumného centra Allergist, Allergy and Immunology Associates of Ann Arbor v americkém Ypsilanti provedli multicentrickou 26týdenní studii fixní kombinační terapie budesonidem (kortikosteroid)spolu s formoterolem (beta-agonista) podávaných inhalátorem v odměřených dávkách celkem 189 dětem ve věku od 6 do 11 let, které trpěly mírnou až těžkou formou asthma bronchiale a byly léčeny inhalačními kortikosteroidy.
Po týdnu pozorování za aplikace stávající terapie inhalačními steroidy investigátoři děti randomizovali do skupiny s 123 pacienty, kterým začali dvakrát denně inhalačně podávat budesonid v odměřené dávce 160 µg
spolu s formoterolem 4,5 µg , a do skupiny s 63 účastníky, kterým dvakrát denně v inhalaci podávali budesonid v dávce 160 µg.
Terapeutický účinek lékaři hodnotili po 26 týdnech léčby dle změn ve výšce pacientů, dle vývoje koncentrace kortisolu v moči v rámci 24-hodinového laboratorního sledování a dle výskytu vedlejších nežádoucích účinků. Tyto s podávanými léky související nežádoucí účinky byly pozorovány u 4,9 % dětí ve skupině s kombinační terapií a u 6,3 % dětí ve skupině léčené budesonidem.
Výzkumníci nezaznamenali ke konci studie žádné signifikantní rozdíly ve výšce dětí, když ve skupině s kombinační terapií byl zachycen nárůst výšky dětí o v průměru 2,51 cm a v monoterapeutické skupině o v průměru 2,10 cm.
Poklesy zaznamenané v 24hodinovém profilu koncentrace kortisolu v moči byly menší ve skupině s kombinační terapií než v monoterapeutické skupině, ale rozdíl byl statisticky nevýznamný.
Výsledkem kombinační terapie však bylo signifikantní zlepšení pulmonálních funkcí a redukce potřeby lékařské péče. Kromě toho tato terapie vedla k signifikantnímu zlepšení skóre hodnocení kvality života pacientů a také kvality života rodičů a pečovatelů o dětského pacienta. Ti také v signifikantně vyšším procentuálním podílu udávali zlepšení v kontrole astmatického onemocnění.
V obou sledovaných skupinách dětských pacientů byl obdobně nízký počet hospitalizací.
Přidání formoterolu zlepší compliance
“Kombinační terapie budesonid/formoterol je velmi příjemná medikace s extrémně dobrou bezpečností. Ve své praxi jsem ji viděl už po léta bezpečně používat u dětí od 6 let věku," uvedl vedoucí autor studie Jeffrey G. Leflein z klinického a výzkumného centra Allergist, Allergy and Immunology Associates of Ann Arbor v americkém Ypsilanti. Podle něj tato terapie ve srovnání s jinými beta-agonisty poskytuje rychlý nástup účinku a pacient cítí okamžitou úlevu, což významně zlepšuje compliance.
“Pacient by měl užívat tyto léky i v době, kdy nejsou přítomny symptomy onemocnění, což znamená aplikovat si preskribované steroidy k prevenci bronchokonstrikce a jiných manifestací akutního astmatu. Pokud dosáhnozu rychlé úlevy od ranních pocitů tlaku na hrudi při aplikaci formoterolu, zlepší se jejich compliance v inhalační terapii kortikosteroidy,” vysvětlil Michael Schatz, vedoucí alergologického oddělení na Kaiser Permanente Medical Center. “Používáme tuto kombinaci off-label u dětí mladších 12 let již velmi dlouho,” přiznal Frank C. Hampel, privátní alergolog a výzkumník z Central Texas Research v New Braunfels. Potvrdil také, že se jedná o velmi bezpečný lék.
Na základě úspěšných výsledků studie hodlá farmaceutická společnost AstraZeneca požádat v příštích měsících americký úřad pro kontrolu potravi a léků (FDA) o schválení této terapie i pro věkovou skupinu dětí od 6 do 11 let.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 12/2008, strana C6
Zdroj: