Přeskočit na obsah

Kojení – šance pro miliony životů

„Podle celosvětových údajů ze všech 10,9 milionu úmrtí dětí do 5 let jich zhruba 4 miliony umírají v prvním měsíci života. Kdyby všechny ženy začaly kojit v první hodině po porodu, zachránilo by to 1 milion novorozenců – riziko úmrtí se zvyšuje s větším oddalováním zahájení kojení.“ Tato slova MUDr. Anny Mydlilové z Národního laktačního centra – Laktační ligy rozhodně o něčem vypovídají. Ostatně o spojitosti výživy s lidským zdravím věděl už Hippokrates.

Podle MUDr. Mydlilové je silně znepokojující bagatelizace významu kojení i ze strany zdravotníků. „V České republice dlouhodobě podpora kojení velmi vázne, a to jak ze strany státu, tak překvapivě i ze strany odborníků.

Lékaři by přitom měli ženám vysvětlovat všechny jeho přednosti pro dítě i pro ně samotné. Nestačí všeobecné povědomí o tom, že kojení snižuje výskyt karcinomu prsu. Málo maminek ví, že kojení u žen snižuje také výskyt karcinomu vaječníků, děložního hrdla, osteoporózy v pozdějším věku, anémie, diabetu a také metabolického syndromu, protože kojící ženy mají příznivější hodnoty krevního cukru a lipidů v prvních týdnech po porodu než ženy nekojící.

Výsledkem kojení je nižší dávka inzulinu potřebná u diabetiček, antikoncepční účinek laktační amenorrhoey a snadnější přijetí mateřské role a zvýšení sebedůvěry. Lékaři by měli tyto skutečnosti maminkám sdělovat mnohem důsledněji, než činí,“ doporučuje MUDr. Mydlilová s velkým důrazem a naléhavostí.

Přidává i výmluvné závěry nedávných studií. „V těchto studiích měly děti živené mateřským mlékem v prvních 6 měsících ve věku 14 let o 22 % nižší výskyt obezity. Kojení výrazně snižovalo ušní infekce.

Děti výlučně kojené po dobu alespoň 4 měsíců mají poloviční výskyt onemocnění oproti dětem, které nejsou kojeny vůbec, a také o 40 % méně zánětů ucha než děti dokrmované již před 4. měsícem a o 80 % méně proti nekojeným dětem. Kojené děti jsou mnohem více chráněny před útoky rotavirů.“

Kojené děti mají podle jejích slov na základě mnohokrát potvrzených výsledků studií také nižší rizika onemocnění zažívacího traktu od gastroenteritidy a jiných zánětů GIT přes Crohnovu chorobu a celiakii až třeba k idiopatické hypertrofické stenóze pyloru nebo obstrukčním střevním onemocněním, potravinových alergií a intolerancí, zánětů respiračního ústrojí i dalších onemocnění (diabetes, lymfom, syndrom náhlého úmrtí – SIDS –, meningitida, autismus, infekce močových cest, zubní kaz, ortodontické problémy, vady řeči u chlapců, hypoxie a bradykardie u nedonošených dětí, poruchy metabolismu).

Kojení má ekonomický dopad

A co MUDr. Mydlilová říká na rady jiných odborníků přidávat kojencům od 4. měsíce věku příkrmy? „Mateřské mléko je po dobu prvních šesti měsíců života dítěte nejlepším jídlem a pitím. Žádná jiná strava, a to ani voda, natožpak příkrmy, není během tohoto období nutná.“ Špatná je podle ní i úroveň ovládnutí správné techniky kojení. „Dřív byly ženy zvyklé předávat si dovednosti ohledně kojení z matky na dceru, a to úplně automaticky. Dnes to nefunguje, proto je tolik potřebná role poradenských center.“

Nejtěžší informační kalibr si MUDr. Mydlilová ponechává na závěr: „Pozdní zahájení kojení celkově vede k 2,4krát vyššímu riziku úmrtí. Riziko úmrtí kojence také zvyšuje podání jiné stravy než mateřského mléka před zahájením kojení. Jednačtyřicet procent všech dětí, které zemřely v průběhu 2. až 28. dne po narození, mohlo být zachráněno zahájením kojení do jedné hodiny po porodu. Po zahrnutí i úmrtí novorozenců první den pak mohlo být sníženo 22 % všech novorozeneckých úmrtí.“

Své v dnešní době vykonává i hledisko ekonomické. „Průměrné náklady na umělou výživu činí 2 000 korun měsíčně, kojené děti mají i menší spotřebu plen. Kojení vede ke snížení nákladů na zdravotní péči, které stále stoupají. V ČR tvoří již 7,5 % hrubého domácího produktu, např. v USA vzrostly z 5 % na 13,5 % HDP. Kojení v tomto ohledu ušetří na výdajích za léčbu miliardu dolarů ročně,“ dodává MUDr. Mydlilová.

Od září doprovázela kampaň „Veřejné zdraví začíná kojením“ podpůrná výstava snímků kojících žen napříč etniky a kontinenty. Jejich autory jsou otec a syn Miroslav a David Švejnohovi, jež spojuje cestovatelská a fotografická vášeň. Zbývající snímky „z českých luhů a hájů“, na nichž je zachycena moderátorka a cvičitelka Jana Havrdová, vytvořil fotograf Pavel Vítek. Výstava bude k vidění mj. v „Naší kavárně“ ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči (listopad 2011) a v Praze setrvá až do prosince. Od ledna se začne přesouvat do devíti měst napříč Českou republikou. Celkem se ukáže na 14 místech ČR. Zakončení je plánováno na září 2012, tj. na termín dalšího ročníku Českého týdne kojení.

-------

autor: esr

Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené