Přeskočit na obsah

Kofein snižuje riziko profesní chyby při práci na směny

Metaanalýza třinácti studií potvrdila, že kofein snižuje chyby při práci v nepřetržitých provozech a na nočních směnách.
V ekonomicky vyspělých zemích pracuje v nepřetržitých provozech a na nočních směnách v průměru 15 % pracovníků. Může to u nich vyvolat poruchy cirkadiánní rytmicity včetně poruch spánku. Nevyspání mívá vážné následky, např. pracovní úrazy, dopravní nehody nebo profesní chyby.

Analyzované studie testovaly efekt kofeinu vesměs v modelových pracovních podmínkách. Kofein byl podáván ve formě tablet, kávy, energetických nápojů nebo byl přidáván do potravy. V některých studiích byla výkonnost dobrovolníků testována v reálných podmínkách, například úlohami při řízení automobilu. V jiných byla výkonnost měřena neuropsychologickými testy.

Kofein snižoval četnost chyb ve srovnání s užíváním placeba i ve srovnání s krátkodobým spánkem. Také výsledky neuropsychologických testů byly nejlepší u skupiny užívající kofein. Pozitivní efekt kofeinu byl patrný u paměti, pozornosti, postřehu, logického uvažování a hledání souvislostí.

Žádná studie nesledovala přímo počet pracovních úrazů, profesních chyb nebo dopravních nehod. Autoři metaanalýzy však předpokládají, že menší počet chyb bude mít na tyto parametry významný dopad. Většina studií sledovala dobrovolníky ve věku od 20 do 30 let. Nelze z nich proto usoudit, jaký je vliv kofeinu na pracovníky z vyšších věkových kategorií.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené