Kocourkov nahrazuje nové synonymum: poplatky
Změny a novinky ovšem nepotkaly jen lékárníky. Od 1. dubna totiž vstoupila v platnost novela zákona č. 48/1997 Sb., která mění systém výběru regulačních poplatků ve zdravotnictví obecně. Poslanci sněmovny o tom rozhodli už před několika týdny. Poplatky přestávají platit děti do 18 let u ambulantních lékařů, dětem a seniorům nad 65 let navíc klesne roční ochranný limit na poplatky u lékaře a platby za léky z pěti tisíc korun na 2 500 Kč. Podle ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové jde o krajní možnou verzi vybírání poplatků. „Ústupky, které jsme udělali, to byla skutečná hranice, za kterou už se jít nedá. Pak by už opravdu poplatky úplně ztratily svůj smysl. Pokud budu stále ve funkci, budu bojovat za to, aby poplatky byly zachovány alespoň v podobě, která začala platit od 1. dubna,“ sdělila ministryně médiím.
Parlament naopak prosadil návrh na zrušení poplatků
Politický osud Daniely Filipiové je však nyní stejně nejistý jako osud samotných poplatků. Parlament totiž minulé úterý hned v prvním čtení prosadil návrh opozice na jejich úplné zrušení. Opozici se také podařilo dosáhnout zkrácení lhůty projednání návrhů. Do jednoho měsíce by měl parlamentní výbor probrat verzi, kterou předložil Moravskoslezský kraj prostřednictvím svého hejtmana Ing. Jaroslava Palase z ČSSD. Návrh vypracovaný týmem hejtmana Palase schválili drtivou většinou krajští radní. Do dvaceti dnů by pak měli členové výboru posoudit návrh KSČM (pozn. red. – připravený stínovou ministryní zdravotnictví za komunisty Soňou Markovou). Jak ČSSD, tak KSČM prosazují úplné a zcela plošné zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví.
Vláda v demisi ovšem považuje ústy ministryně Filipiové rušení poplatků za krok velmi špatným směrem.
Ostravský krajský soud zase zakázal úhradu poplatků
Opozice však prostřednictvím svých regionálních reprezentací, které ovládají krajská zastupitelství zřizující zdravotnická zařízení v krajích, se snažila osvobodit občany od poplatků již delší dobu. Minulý týden však dal Krajský soud v Ostravě za pravdu majiteli jedné ze soukromých lékáren, který zažaloval krajskou lékárnu Slezské nemocnice v Opavě za to, že za pacienty regulační poplatky hradila z prostředků kraje, čímž podle žalobce docházelo k nekalé soutěži. Ostravský krajský soud tak učinil precedens. Minulý týden se rozhodli podat návrh na předběžné opatření s cílem zakázat hrazení poplatků krajem i lékárníci ve středních Čechách. Kvůli formálním nedostatkům jim krajský soud návrh zamítl, ale chyby lékárníci hodlají odstranit a k soudu jít znovu.
„Rozhodnutí soudu respektujeme. Na základě usnesení krajského soudu byla s okamžitou platností ukončena aplikace systému ,trojstranných dohod o zaplacení regulačních poplatků‘ v lékárně Slezské nemocnice,“ sdělila Medical Tribune Šárka Vlčková, mluvčí Moravskoslezského kraje. Aby byla zajištěna kontinuita systému kompenzace regulačních poplatků v této lékárně, krajští radní rozhodli o tom, že kraj bude pacientům uhrazené regulační poplatky proplácet na základě individuálních žádostí. Ty musejí být vyplněny na formulářích k tomu určených, které jsou k dispozici na webových stránkách Moravskoslezského kraje a Slezské nemocnice v Opavě. „Systém uzavírání zmíněných ,trojstranných dohod o zaplacení regulačních poplatků‘ v ambulancích Slezské nemocnice zůstává nadále neměnný,“ doplnila mluvčí Šárka Vlčková.
Kocourkov uzavírají zase lékárníci, za nimi v závěsu dezorientovaní pacienti
Zmíněná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění mění některé limity a započítávání doplatků a poplatků v lékárnách. Tam, jak už bylo zmíněno, je nyní doslova chaos. Lékárníci síť rozplétají jen velmi těžko, a to s velmi nejistou budoucností všech nynějších změn…
„Největší novinky se týkají dětských pacientů a také pacientů starších 65 let. U těchto dvou skupin se snižuje limit započitatelných doplatků a poplatků na 2,5 tisíce korun,“ uvedl Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., mluvčí ČLnK. Nově budou do tohoto limitu u seniorů započítávány i doplatky za podpůrná a doplňková léčiva. Mezi ně například patří léky na léčbu žilních onemocnění, analgetické krémy a masti či přípravky k léčbě obezity. Prakticky stejný naopak zůstává systém platby regulačních poplatků, které jsou lékárníci povinni vybírat od pacientů bez ohledu na doplatek u konkrétního léčiva. „Je velmi důležité, aby pacienti o této povinnosti věděli, a nedocházelo tak ke zbytečným nedorozuměním mezi nimi a lékárníky,“ sdělil Mgr. Stanislav Havlíček.
Další proměnou prošel i systém cenotvorby léčiv (více viz samostatný článek na straně C1). Ta je opět o další stupeň složitější a stává se nepřehlednou nejen pro pacienty, ale i pro mnohé odborníky. Výsledkem je stav, kdy jsou na jedno konkrétní léčivo různé ceny a doplatky v závislosti na počtu balení na receptu. Lékárník má tak jen velmi omezenou možnost informovat pacienta předem o doplatku. „Jedinou cestou z této situace je stanovení pevné předvídatelné spoluúčasti pacienta na léky,“ dodal Mgr. Havlíček.
„To, že ze všech změn vyjdeme nejhůř a s největšími zmatky se budou potýkat lékárníci a především pak pacienti, je jasné. Vše mi to připadá jako škrábat se na levém uchu pravou rukou. Dříve nebo později se tento systém bude muset změnit k lepšímu, jinak se v tom všichni utopíme,“ okomentoval situaci Mgr. Josef Končel, majitel soukromé lékárny v Brně.
Zdroj: