Kmenové buňky kůže diferencují na neurony
Tým vedený Françoisem Berthodem z Université Laval v kanadském Québecu izoloval kmenové buňky lidské kůže a v laboratorních podmínkách navodil jejich diferenciaci v buňky, které nesou četné rysy lidských neuronů. Výsledky zajímavé studie zveřejnil vědecký časopis Journal of Cellular Physiology. Kožní kmenové buňky se v kultuře dělily a fenotypem se během několika dnů přiblížily neuronům. V buňkách zjevně docházelo ke změně exprese genů. Vědci z Berthodova týmu prokázali v diferencovaných buňkách například přítomnost proteinů, které jsou nezbytné pro správnou funkci synapsí.
Výsledky mohou najít uplatnění na dvou frontách. Kožní kmenové buňky, které je možné relativně snadno získávat, lze využít jako zdroj lidských neuronů pro další výzkum. Neurony se jako terminálně diferencované buňky již dále nedělí a jejich získávání je komplikovanější než u jiných buněčných linií. Výhledově se tento postup nabízí jako zdroj buněk pro léčbu některých neurodegerativních onemocnění.
„Mohli bychom pacientovi odebrat buňky kůže a použít je k vypěstování neuronů, které by jeho tělo bez nejmenších potíží přijalo. Vyloučili bychom tak potíže vyvolané nežádoucí reakcí imunitní obrany na neurony, které jsou pacientovu organismu cizí,“ říká François Berthod. „Podobná procedura se jeví jako zvlášť slibná pro léčbu Parkinsonovy choroby. Ale to všechno jsou zatím jen teoretické úvahy. Než se do podobných pokusů pustíme, musíme výrazně zefektivnit produkci nervových buněk z kůže a přesvědčit se, že spolehlivě přenášejí nervové vzruchy.“
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 6/2007, strana A10
Zdroj: