Klostridiový den – letos již potřetí!
Zaplněný přednáškový sál Kongresového centra Nemocnice Na Homolce byl dokladem značného zájmu o problematiku klostridiové střevní infekce v současné době. Akce se podobně jako v minulých letech zúčastnili lékaři různých odborností a další zdravotničtí a laboratorní pracovníci z celé České republiky. Klostridiový den byl rozčleněn do několika tematických bloků.
Úvodní blok zahájilo sdělení prim. Nyče a mgr. Krůtové z Ústavu lékařské mikrobiologie FN Motol o budoucnosti molekulární typizace Clostridium difficile. Novinky a perspektivy v léčbě infekcí vyvolaných C. difficile přehledně představil prof. Beneš z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce, roli inhibitorů protonové pumpy u infekcí vyvolaných C. difficile se věnoval doc. Kohout z Interního oddělení Thomayerovy nemocnice. Druhý blok Klostridiového dne byl zaměřen na laboratorní diagnostiku a epidemiologii CDI. Vyzvaným řečníkem byl prof. Ed J. Kuijper, vedoucí Oddělení experimentální mikrobiologie a Národní referenční laboratoře pro C. difficile v univerzitním lékařském centru v Leidenu, který představil Evropské doporučené postupy pro laboratorní diagnostiku CDI. Tento světově uznávaný odborník na problematiku CDI je autorem více než 350 odborných publikací a v letech 2008–2016 byl prezidentem ESCMID Studijní skupiny pro Clostridium difficile. Ve své přednášce zdůraznil důležitost testování všech neformovaných stolic pacientů s průjmovým onemocněním na přítomnost glutamátdehydrogenázy a toxinů A/B a nutnost implementace optimálního diagnostického algoritmu, který obsahuje konfirmační test v případě pozitivního vyhledávacího testu a negativity toxinů A/B ve stolici.
Odpolední blok se týkal aktualizace dat v projektu FMT_CZE zaměřeném na fekální bakterioterapii v České republice (dr. Vejmelka, Interní oddělení, Thomayerova nemocnice, Praha). Úspěšnost této léčebné metody je v hodnoceném souboru 85 procent (v indikaci CDI), léčba byla v 75 procentech případů aplikována cestou horního gastrointestinálního traktu a dárci byli z 80 procent příbuzní pacientů. Od roku 2010 bylo provedeno v České republice více než 450 výkonů. Udávané možné nežádoucí účinky léčby byly nezávažné a spontánně v krátkém časovém horizontu odezněly. Budoucnost této léčebné metody spočívá v tzv. dárcovských bankách stolice. Nově vzniklé nizozemské zařízení tohoto typu nám ve své prezentaci představil prof. Kuijper, který popsal i značnou náročnost výběru adekvátního dárce stolice, vč. širokého spektra screeningových vyšetření, která musí potenciální dárce absolvovat. Součástí 3. ročníku Klostridiového dne byla rovněž obhajoba české verze doporučeného postupu pro fekální bakterioterapii, který vychází z evropského konsensu uveřejněného počátkem tohoto roku. Česká adaptace obsahuje souhrn postupu při fekální bakterioterapii a rozlišuje spektrum screeningových vyšetření potenciálního dárce s ohledem na to, zda se jedná o dárce příbuzného pacientovi, nebo dárce tzv. „univerzálního“.
Závěrečný blok představil řadu zajímavých kasuistik zaměřených na využití fekální bakterioterapie u pacientů s gramnegativní rezistentní flórou (dr. Polívková, Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí, Nemocnice Na Bulovce, Praha), dále pak na možnosti mražení dárcovské stolice pro fekální bakterioterapii (prim. Šimečková, Oddělení klinické mikrobiologie, Nemocnice Strakonice), na domácí aplikaci fekálního transplantátu např. v indikaci ulcerózní kolitida (dr. Vejmelka) s představením možných rizik domácích aplikací. Součástí bloku byl rovněž přehled věnující se infekcím vyvolaným C. difficile u pediatrických pacientů (dr. Musil, Klinika dětských infekčních nemocí, Fakultní nemocnice Brno) a klinické sdělení o průběhu těžké kolitidy vyvolané C. difficile ribotypem 027 (dr. Vojtilová, Klinika infekčních chorob, Fakultní nemocnice Brno). Závěrečné vystoupení dr. Polívkové bylo zaměřeno na klinická a laboratorní úskalí, jimž lze při klostridiové střevní infekci čelit. Celý Klostridiový den zakončil zajímavou přednáškou doc. Bardoň ze Státního veterinárního ústavu Olomouc na téma bezpečnosti našeho potravinového řetězce. Zmíněna byla i data výskytu C. difficile u zvířat. III. ročník Klostridiového dne tak dostatečně zvýraznil přesah problematiky CDI do řady různých oborů.
Rádi bychom poděkovali všem účastníkům této akce, přednášejícím za poutavá a aktuální sdělení, diskutujícím za podnětnou diskusi a všem sponzorům, bez jejichž pomoci by se akce nemohla uskutečnit. V neposlední řadě patří poděkování i organizující firmě Forsapi za organizační zajištění celého Klostridiového dne.
Vážíme si zájmu široké odborné veřejnosti o mezioborovou problematiku alterované střevní mikrobioty. Jsme si vědomi toho, že právě vzájemná spolupráce v boji proti klostridiové střevní infekci výrazně zlepšuje péči o naše pacienty a mnohdy vede k vítězství nad touto torpidní bakterií.
Autoři: MUDr. Jiří Vejmelka, Mgr. Marcela Krůtová, doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc., MUDr. Otakar Nyč, Ph.D.
Zdroj: MT