Klinická péče je výborná, věda však pokulhává
Jaký je vlastně současný obraz české kardiologie v zahraničí?
Česká kardiologie má v zahraničí vynikající zvuk, pokud jde o samotnou úroveň péče o pacienty, tedy o klinickou kardiologii. V této oblasti již přibližně posledních deset let patříme k absolutní světové špičce. Způsob naší péče o pacienty s infarktem myokardu je v zahraničí dáván za příklad, a mnoho zemí mu už dokonce přizpůsobilo i svou organizaci péče o tyto nemocné.
Poněkud slabší je to ale s našimi výzkumnými projekty. Pouze několik málo českých kardiologů se dokázalo s výsledky své vědecké práce prosadit v zahraničí. Mimo jiné je to jistě výsledkem i nedostatečné podpory výzkumu v České republice obecně. To dokresluje také fakt, že prostředky sloužící na podporu výzkumu jsou u nás nižší než ve srovnatelně vyspělých zemích. I když se situace v oblasti kardiologického výzkumu v naší zemi v posledních dvou až třech letech poněkud zlepšila, stále ji nemůžeme považovat za uspokojivou.
Co by podle vás pomohlo zlepšit původní český kardiologický výzkum? Je podstatou problému pouze nedostatek finančních prostředků?
Řešení není tak jednoduché. Otázka finančního zabezpečení výzkumných aktivit je samozřejmě významná a souvisí jak s kvalitním materiálním vybavením pracovišť, kde výzkum probíhá, tak s dostatečným finančním ohodnocením špičkových vědců i mladých nadějných lékařů. Nedostatek finančních prostředků tak stojí v centru tohoto problému, ale není jediným aspektem, který přispívá k současnému neuspokojivému stavu. Ten souvisí například i s tím, jakým způsobem jsou obsazovány vedoucí pozice zejména na akreditovaných pracovištích, která školí budoucí kardiology. Na těchto vedoucích místech by měli být lidé, kteří jsou schopni vlastní vědecké práce a kteří mají nějaké vlastní vědecké výsledky. Asi v polovině případů tomu tak bohužel není. Do budoucna bychom se měli snažit, aby každé akreditované pracoviště mělo v čele vědecky „potentního“ kardiologa.
A má česká kardiologie dostatek takto vědecky aktivních odborníků?
Kvalitních odborníků je nedostatek a naší snahou by mělo být, abychom jejich „výchovu“ maximálně podporovali, na druhou stranu by podmínky pro obsazování těchto vedoucích pozic měly být nastaveny tak, aby se o ně lidé bez vědeckých aktivit ucházet nemohli.
Zdroj: