Přeskočit na obsah

Ke krbu si zakouřit nechoďte

Podle nejnovějšího výzkumu, jehož výsledky byly publikovány v American Thoracic Society's American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, mají kuřáci cigaret, kteří jsou současně vystaveni kouři vznikajícímu při spalování dřeva, nejen zvýšené riziko rozvoje CHOPN, ale také častěji u nich dochází k epigenetickým změnám na úrovni DNA, které ještě dále prohlubují riziko rozvoje plicních onemocnění. Současná expozice tabákovému dýmu a kouři ze spalovaného dřeva spolu s epigenetickými změnami zvyšuje riziko rozvoje CHOPN až čtyřikrát.

Vedoucí lékař výzkumného týmu Yohannes Tesfaigzi z Lovelace Respiratory Research Institute, USA, k tomu říká: "Kuřáci cigaret, jejichž sputum vykazuje změny v DNA a kteří jsou zároveň vystaveni dýmu ze spalovaného dřeva, mají zvýšené riziko snížení plicních funkcí, častěji se u nich vyskytuje chronická mukózní hypersekrece a jiné indikátory rozvoje CHOPN." Výzkumu se zúčastnilo více než 1 800 současných i dřívějších kuřáků cigaret ve věku 40 až 75 let. Z jimi vyplněného dotazníku výzkumný tým získal demografické údaje a současně informace týkající se expozice kouři.

Zároveň vědci zanalyzovali vzorky sputa probandů, kde hledali epigenetické změny v osmi genech asociovaných se vznikem plicního karcinomu. Z výsledků výzkumu bylo patrno, že vystavení kouři ze spalovaného dřeva je významně spjato se zvýšeným rizikem rozvoje respiračního onemocnění, a to především u recentních kuřáků (často s prokázanou aberací p16 nebo GATA4 genu). Probandi s více než dvěma aberacemi z osmi zkoumaných genů měli navíc častěji nižší předpokládanou FEV1.

"Vzhledem k tomu, že změny stejných genů vedou ke zvýšené pravděpodobnosti rozvoje plicního nádorového onemocnění, lze předpokládat, že expozice kouři ze spalovaného dřeva vede ke zvýšenému riziku rozvoje plicního karcinomu," domnívá se dr. Tesfaigzi. "Další studie mohou prokázat relevantnost screeningu takto definovaných pacientů při déletrvající expozici oběma noxám."

Na základě uvedených zjištění provádí skupina dr. Tesfaigziho testy na zvířecím modelu. "Pozorujeme zvýšenou zánětlivou odpověď u myšího modelu, který jsme vystavili dýmu z cigaret a současně kouři ze spalovaného dřeva v nízkých koncentracích ve srovnání s modelem exponovaným pouze cigaretovému kouři," popisuje první výsledky vedoucí výzkumného programu a vysvětluje, proč zvolili jako další postup myší model. "Na myším modelu bychom rádi s větší přesností určili patogenetické mechanismy vedoucí k výše popsaným změnám."

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené