Když je tvrdost žádoucí…
Porucha erekce - erektilní dysfunkce (ED) - je trvalá (trvající minimálně šest měsíců) neschopnost muže dosáhnout nebo udržet erekci dostatečnou pro uspokojivý sexuální styk. Ačkoli pravděpodobnost ED závisí do značné míry na věku a častěji se vyskytuje u starších mužů, ve většině případů se nejedná o neodvratný proces stárnutí. Může totiž jít o první projev dosud skrytého a mnohdy i závažného celkového onemocnění. Udává se, že ve světě trpí poruchami erekce více než 300 milionů mužů. Podle reprezentativního průzkumu agentury STEM/MARK a firmy Pfizer z roku 2004 přiznal některou z forem poruch erekce každý druhý muž ve věku 35 až 65 let. Úplnou ztrátou erekce trpí každý desátý muž.
Tak jako každá definice, i ta výše uvedená nevystihuje daný problém zcela. A to hlavně proto, že nelze paušalizovat míru dostatečné erekce a délku trvání. Buďme realisty - prostě každý muž i každý pár mají jiné požadavky a očekávání.
Hodnocení léčby ED
Účinnost a bezpečnostní profil léků na ED jsou v klinických studiích spojeny s molekulárním účinkem, selektivitou k fosfodiesterázám a dalšími farmakokinetickými a farmakodynamickými vlastnostmi. Na základě těchto studií mají potom jednotlivé léky své obsáhlé příbalové letáky se spoustou čísel, která ovšem nedokazují to, jak budou s léčbou pacient a jeho partnerka spokojeni.
V tzv. preferenčních studiích, ať jsou zadávány farmaceutickými firmami nebo se snaží být na těchto firmách nezávislými, se však hodnotí různé parametry léčby inhibitory fosfodiesterázy-5 (iPDE5). To jsou jediné přípravky na českém trhu, jejichž účinek v léčbě poruch erekce je dokázán na základě evidence based medicine (medicíny založené na důkazech). Léky hodnotí pacient (mnohdy i partner/ka) pomocí různých dotazníků z hlediska celkové spokojenosti, stupně splnění očekávání od této léčby, snadnosti užívání léků, spokojenosti s nástupem účinku, dopadem na sexuální sebevědomí, přirozenost erekce a tvrdost erekce. Také lékař může na základě takto vyplněného dotazníku léčbu a pacientovy preference v léčbě zhodnotit, a tím si otevírá komunikační prostor, který mnohdy u tak choulostivé otázky, jakou porucha mužovy erekce je, chybí. Ne všichni pacienti (a ne všichni lékaři!) dokážou o erekci a problémech s ní hovořit.
Tvrdost erekce
Stále více se ukazuje, že pro pacienty i jejich partnerky je důležitý nejen čas, po který je erekce navoditelná a počet uskutečnitelných koitů v této době, ale také přirozenost obnovené erekce, a dokonce i její tvrdost. Ostatně, jakkoli mohou páry preferovat nekoitální techniky sexu, rigidita penisu - tvrdost při erekci, je stále kritériem pro dosažení oboustranného uspokojení při sexu. Na více retrospektivních studiích se ukazuje, že existuje závislost mezi zlepšením erektilní dysfunkce, tvrdostí erekce a zvýšením uspokojení ze sexu (tzv. emoční a psychosociální vliv erektilní dysfunkce).
Jak lze tvrdost erekce hodnotit? Málokdo z pacientů a lékařů trvá na objektivním předvedení stupně tvrdosti penisu přímo v ordinaci. Ale to, jak je penis tvrdý při erekci, je parametr natolik dobře hodnotitelný, že to podle níže uvedené stupnice zvládne převážná část pacientů.
Tabulka: Stupnice tvrdosti - rigidity erekce (1998)
Stupeň 4 - penis je úplně tvrdý a rigidní,
Stupeň 3 - penis je dostatečně pevný pro penetraci (proniknutí do pochvy), avšak není tvrdý zcela,
Stupeň 2 - penis je pevný, avšak není dostatečně pevný k penetraci,
Stupeň 1 - penis je větší, ale není pevný.
Léčba iPDE5 a informace pacientům
Lékař, který se diagnostikou a léčbou ED - byť na primární úrovni - zabývá, by měl být schopen podat o uvedených lécích pacientovi základní informace. To znamená: nevnucovat jakoukoli léčbu, ale podle preferencí a požadavků na lék být schopen navrhnout nejvhodnější přípravek jak podle délky trvání nástupu účinku, tak podle délky trvání účinku, vlivu na tvrdost penisu, možnosti vlivu přijímané potravy na efekt léčby apod. Jedině tak lze dosáhnout vysokého počtu spokojených pacientů a sníží se počet tzv. non-respondérů iPDE5, tedy pacientů, kteří zklamáni léčbou již více o své ED třeba mluvit nebudou a na jakoukoli léčbu této poruchy rezignují.
Sildenafil v léčbě ED
Pokud bychom měli dát pacientům dostatečné informace o tomto léku, je nasnadě, že:
* sildenafil (Viagra, Pfizer) je lék s vysokým terapeutickým efektem zlepšujícím sebedůvěru a sebeúctu,
* dostatek zkušeností s tímto lékem ukazuje, že se jedná o přípravek bezpečný, pokud jsou zachována pravidla pro jeho užívání,
* se sildenafil vyznačuje výhodným farmakokinetickým profilem - stabilní účinek sildenafilu je dostatečně rychlý a dostatečně dlouhý (podle průzkumu sexuálních zvyklostí muži uskutečňují sexuální akt maximálně přibližně do hodiny od první myšlenky na sex a 87 % mužů s ED má sexuální styk maximálně jednou za 24 hodin), zároveň dostatečně krátký (po 24 hodinách od užití sildenafilu je jeho plazmatická koncentrace sledovaná u zdravých dobrovolníků téměř nulová - na rozdíl od dlouhodobě působících inhibitorů PDE5), a lze ho užívat jednou denně,
* sildenafil je lék vysoce účinný u pacientů s různými komorbiditami,
* spokojenost s léčbou sildenafilem udává i po pěti letech výrazná část pacientů,
* pomáhá k dosažení tvrdé erekce (stupeň 4) pro lepší sex u většiny pacientů.
Nedostatky v komunikaci je nutné odstranit
Po mnoho let se o poruchách erekce příliš nemluvilo ani v ordinacích a u pacientů bez zjevných fyzických abnormalit se ED pokládala za psychogenní. Lékaři měli jen omezené možnosti v léčbě těchto poruch. Ukázalo se, že erekce je děj velmi komplikovaný - je závislý na neurovaskulární souhře a hormonální kontrole. Už víme, že až v 80 % případů je erektilní dysfunkce dána organickými příčinami, převážně cévními, jedná se o uzávěry arterií v rámci aterosklerózy. Ne nadarmo se dnes klade rovnítko mezi tzv. dysfunkci endotelu a dysfunkci erektilní. Mezi nejčastější rizikové faktory patří: hypertenze, hypercholesterolémie, diabetes mellitus, kouření (rizikový je vliv nikotinu na hladkou svalovinu drobných cév kavernózních těles). K lokálnímu postižení cév může docházet i tehdy, je-li pacient po rozsáhlém chirurgickém výkonu v malé pánvi např. pro nádory močového měchýře, prostaty nebo konečníku.
Proto tedy dnes, kdy máme dostatek znalostí o příčinách a víme, jak je léčit (účinné iPDE5), nezbývá než pacienty povzbudit k tomu, aby o problémech hovořili (jen každý 10. pacient se s těmito obtížemi sám lékaři svěří). Na lékařích je, aby pacientům dokázali pomoci (až 70 % pacientů není spokojeno s informacemi, které jim jejich lékař o problematice ED podá).
Podrobnosti o problematice ED a její léčbě jsou uvedeny v Doporučených postupech pro diagnostiku a terapii mužské erektilní dysfunkce pro všeobecné praktické lékaře, které byly poprvé prezentovány na XXVI. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP 10. listopadu v Brně.
Zdroj: