Když epileptikům léčba nezabírá
Epilepsie patří mezi nejčastější mozková onemocnění a u dětí je nejčastější chronickou chorobou nervového systému vůbec. V tuzemsku je celkem sto tisíc nemocných, z toho asi třetina dětí. Ve světě trpí epilepsií více než 40 milionů lidí, v Evropě přes šest milionů, z toho přibližně dva miliony dětí. Na nemoc, možnosti léčby a problémy s tím spojené upozornili odborníci v rámci Národního dne epilepsie, jenž každoročně připadá na 30. září.
„V současnosti umíme účinně pomoci 60 až 70 % epileptiků. Díky lékům mají tito lidé záchvaty plně pod kontrolou. U třetiny pacientů ale farmakologická léčba nezabírá. Významné části farmakorezistentních pacientů lze však často pomoci léčbou operační. Důležité je zkoumat příčiny nemoci a zavádět nové léčebné metody, které by pomohly nemoc zkrotit. To se nepodaří bez navýšení finančních prostředků do vědy a výzkumu,“ připomněl prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D., předseda České ligy proti epilepsii a přednosta 1. neurologické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně.
Ročně lze přibližně 150 epileptikům, u nichž nezabírají léky, pomoci některou z operačních metod. „V České republice podstoupí takový zákrok asi 100 pacientů za rok. U dalších přibližně 50 pacientů se snažíme epilepsii ovlivnit stimulací nervových struktur. V obou případech – operační řešení i neurostimulace – jde o finančně velmi nákladnou léčbu,“ doplňuje doc. MUDr. Petr Marusič, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
Komplikovaní pacienti, jimž nezabírá farmakologická léčba a kteří potřebují složitá vyšetření, by se v brzké době mohli dočkat špičkové péče v epileptologických centrech vysoce specializované péče. Akreditaci nyní připravuje ministerstvo zdravotnictví. Centra by soustředila nejmodernější přístrojové vybavení, špičkové specialisty, ale také by poskytovala pomoc pacientům v oblasti partnerských vztahů či v zaměstnání. Nyní v tuzemsku funguje pět epileptologických center, která se o akreditaci ucházejí. Legislativní zakotvení zatím chybí.
„My jsme navrhovali péči ve čtyřech stupních,“ upozorňuje doc. Marusič, „ale ministerstvo je ochotno ustanovit pouze centra pro vysoce specializovanou péči, která budou patrně pouze tři, dvě v Praze a jedno v Brně. Pod nimi by ale měla působit síť neurologů, ať už ambulantních, nebo v rámci lůžkových zařízení, kteří budou schopni poskytovat péči o pacienty s epilepsií na vyšší úrovni, než dokáže běžný neurolog. Oficiální ustanovení ve věstníku Ministerstva zdravotnictví nám pak přinese samozřejmě lepší vyjednávací podmínky s plátci zdravotní péče.“
Je důležité, aby praktičtí lékaři věděli, že péče o pacienta může probíhat na více úrovních. Pokud jejich pacient má dál záchvaty, měli by podle doc. Marusiče i oni iniciovat vyšetření v epileptologickém centru. „Je ale žádoucí, aby takový pacient aspoň jednou za život prošel centrem. Aby měl jistotu, že chirurgická léčba nepřipadá v úvahu a medikamentózní léčba je nastavena správně,“ vysvětluje doc. Marusič.
Zdroj: Medical Tribune