Kdo rozhoduje o miliardách ve velkých nemocnicích?
Přímo řízené nemocnice spravují finanční toky v řádu miliard korun ročně. Kdo jsou lidé, kteří o miliardových transakcích rozhodují? Redakce MT zjistila, že ve vinohradské nemocnici šéfuje nákupům jednatel kontroverzní firmy podnikající ve zdravotnictví. V Thomayerově nemocnici mají investice na starosti náměstci, kteří se snažili prosadit sporné tendry na ministerstvu spravedlnosti bez vědomí tehdejší ministryně…
Prozatímní ředitelka FN Královské Vinohrady MUDr. Andea Vrbovská, která zároveň vede i Nemocnici Na Bulovce, nastoupila do funkce letos v červenci. Provizorium nastalo v nemocnici poté, co byl v březnu kvůli ztrátovému hospodaření odvolán někdejší ředitel Marek Zeman. Fakultní nemocnice je bez ředitele, který by vzešel z řádného výběrového řízení, už devět měsíců.
Andrea Vrbovská zřídila v rámci svého provizorního vedení nemocnice Odbor veřejných zakázek a do jeho čela jmenovala bez výběrového řízení Ing. Reného Tůmu – předsedu představenstva firmy PROKONZULT advisory a. s., která se zaměřuje na nákup léků, přístrojů a spotřebního materiálu ve zdravotnictví. V této oblasti již podle vlastních vyjádření zajistila dodávky za miliardy korun.
Tůmova firma (dříve s názvem VAHARINA a. s.) administrovala kontroverzní zakázky pro ústeckou Krajskou zdravotní. Tyto nákupy nyní prošetřuje Okresní soud v Ústí nad Labem v trestním řízení. Potvrdil to pro MT mluvčí soudu Jan Tichý: „Ano, zakázky, které nyní soud šetří, administrovala pro Krajskou zdravotní firma VAHARINA a. s.“ V roce 2011 vyměřil ÚHOS za zakázky Krajské zdravotní pokutu 700 000 korun.
René Tůma byl navíc zastáncem takzvaných „karlovarských losovaček“. V době, kdy byla tato metoda výběrových řízení legální, obhajoval losovačky jako transparentní způsob výběru uchazečů.
Vedení nemocnice ale nevidí žádný střet zájmů v tom, že veřejné zakázky fakultní nemocnice spravuje osoba, která zároveň vede obchodní firmu podnikající ve zdravotnictví. „S firmou PROKONZULT advisory FNKV neuzavřela a neuzavře žádnou smlouvu. V důsledku toho, že pan René Tůma nemá žádnou pravomoc uzavřít smlouvu, je vyloučen střet zájmů,“ odpovídá mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek s tím, že smlouvy smí uzavírat pouze prozatímní ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská.
Jako problém to nevidí ani zřizovatel nemocnice: „Ministerstvo zdravotnictví do personálních záležitostí, které jsou v působnosti ředitelů jednotlivých přímo řízených organizací, nezasahuje,“ odpovídá na dotaz mluvčí MZ.
Jedním z podřízených René Tůmy je Ing. Radim Chyba – bývalý ředitel Městské policie hl. m. Prahy, který nyní pracuje v oddělení veřejných zakázek jako referent. Z funkce ředitele městské policie odešel v roce 2002 kvůli pozitivní lustraci.
Thomayerka – ve vedení lidé od Pavla Němce
Bez výběrového řízení spravují miliardové finanční toky také někteří členové vedení Thomayerovy nemocnice. Konkrétně PhDr. Jaroslav Gacka, náměstek pro techniku a provoz, a Mgr. Pavel Šebek, náměstek pro ekonomiku. Proč výběrové řízení u těchto členů managementu neproběhlo?
„Výběr nejbližších spolupracovníků je plně v kompetenci ředitele nemocnice,“ odpovídá na dotaz MT mluvčí Thomayerovy nemocnice Ondřej Macura.
Oba náměstci se v oblasti zadávání veřejných zakázek proslavili zatím spíše nechvalně. Gacka i Šebek pracovali ve vrcholných funkcích na ministerstvu spravedlnosti za doby ministryně Daniely Kovářové. Jaroslav Gacka jako náměstek pro ekonomiku byl zodpovědný za kontroverzní zakázky v celkové hodnotě 266 milionů korun, které byly vyhlášeny těsně po parlamentních volbách v roce 2010. Šlo o výběrové řízení na správu a vymáhání pohledávek vzniklých v resortu Ministerstva spravedlnosti a zakázku na správu Justičního paláce v Praze na Míčánkách. Pod zadávacími dokumentacemi těchto tendrů je podle médií přitom uvedeno právě Gackovo jméno.
Ministryně Kovářová tehdy uvedla, že Gacka a Šebek vypsali tendry bez jejího vědomí, a na nátlak médií zakázky zrušila. Kvůli aféře pak rezignoval Pavel Šebek na funkci vrchního ředitele investiční a správní podsekce. Pavel Šebek přitom na ministerstvo spravedlnosti přišel z vězeňské služby, kde pracoval jako zástupce ekonomického náměstka Tomáše Líbala. Toho letos v srpnu zadržela Generální inspekce bezpečnostních sborů s podezřením na korupci a vydírání.
V souvislosti se současnými pravomocemi obou náměstků stojí přitom za pozornost také fakt, že Gacka i Šebek mají blízko k Pavlu Němcovi. Někdejší ministr pro místní rozvoj a pozdější ministr spravedlnosti se v posledních letech dostává do popředí zájmu zdravotnické veřejnosti – jeho advokátní kancelář získala v posledních letech sporné zakázky od ministerstva zdravotnictví a VZP v hodnotě stamilionů korun.
Jméno Pavla Němce je přitom s oběma náměstky spojeno hned v několika případech. Jaroslav Gacka byl nejprve Němcovým náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj. Poté působil jako náměstek pro ekonomiku ministerstva spravedlnosti v době, kdy ministerstvo podepsalo spolupráci s Němcovou advokátní kanceláří. Podle médií byla tato smlouva pro stát nevýhodná a pozdější ministr Pospíšil ji zrušil. Byl to právě Jaroslav Gacka, který rozesílal dopis o tom, že výběrové řízení vyhrál právě Pavel Němec.
Nyní pracují Jaroslav Gacka i Pavel Šebek jako náměstci v Thomayerově nemocnici, která má každý rok obrat kolem dvou miliard korun. Proč si nový ředitel Thomayerovy nemocnice vybral právě tyto náměstky s uvedenou minulostí? „Hlavním kritériem výběru byla pro pana ředitele odbornost, zkušenost a ochota pracovat na rozvoji a modernizaci Thomayerovy nemocnice tak, aby vyhovovala budoucím potřebám občanů nejen ve spádové oblasti,“ odpovídá mluvčí nemocnice.
Thomayerova nemocnice v současné době chystá investici zhruba 800 milionů korun do stavby nového urgentního příjmu. Podle informací Medical Tribune prosazovalo jmenování náměstků Gacka a Šebka přímo vedení ministerstva zdravotnictví. Jmenování těchto náměstků může mít podle některých zaměstnanců Thomayerovy nemocnice souvislost s uvolněním peněz na stavbu urgentního příjmu nemocnice. Tuto souvislost ale vedení Thomayerky odmítá: „Spojovat personální změny s penězi na výstavbu urgentního příjmu je absurdní.“
Zdroj: