Kauza pseudoefedrin: paragrafy jsou, ale kdo jich využívá?
Březen – měsíc knihy?Ne, měsíc pseudoefedrinu!
Přesně tak mi letošní březen připadal. Sice jsem si hned na začátku měsíce koupil knihu, ale zůstala nepřečtena. Zato kapitol o pseudoefedrinu (PSE) jsem odvyprávěl na knihu. Kromě těch oficiálních a mediálních výstupů ohledně řešení PSE se udála celá řada setkání a schůzek tak trochu stranou. Přesto, nebo právě proto, si dovolím stručné shrnutí.
Za poslední dva měsíce jsem o PSE hovořil se stovkami farmaceutů a farmaceutických asistentů. Shodli jsme se na tom, že žádost nakupujícího o prodej tří a více balení s obsahem PSE vyvolá vždy (!) podezření na zneužití. Prodeje jednoho nebo dvou balení se hodnotí obtížněji, ale ve vztahu k typu a charakteru zákazníka dokážou zaměstnanci lékáren spolehlivě určit riziko zneužití i u těchto jednotlivých nákupů. Otázkou je, proč i přes takto získanou „jistotu“ přípravky s obsahem PSE prodávají?
Někteří (některé) mají oprávněné obavy z vyhrožování ze strany odmítnutých „zákazníků“. Jiní už se dočkali jisté újmy na majetku nebo zařízení lékárny a nestojí o další, protože orgány činné v trestním řízení všechny případy takto nahlášeného vandalismu odložily. Poničení exteriéru lékárny nebo poškrábání karoserie (ev. znečištění různými tělními tekutinami a výměšky) policie prý velmi těžko dokazuje, i když má k dispozici záznamy bezpečnostních kamer. Nakonec ještě existuje i malá skupina těch, kteří si ze závislosti jiných udělali docela výnosný podnik.
Duben – měsíc bezpečnosti?Ne, zase pseudoefedrinu
Duben přinesl na českou mediální scénu celou řadu odhalených varen pervitinu, a dokonce i zpravodajství přímo ze soudní síně. Poté, co se MUDr. Miloš Kravciv před soudem v Hradci Králové hájil tím, že nikdy neslyšel o tom, že by se z Modafenu dal vyrobit pervitin, považuji za nutné seznámit zdravotnickou veřejnost s některými skutečnostmi.
Z informací dlouhodobě zveřejňovaných ve sdělovacích prostředcích vyplývá, že je výše uvedená možnost obhajoby vyloučena, přesto si dovolím zdůraznit, že léky s obsahem PSE je možné zneužít pro výrobu metamfetaminu (pervitinu). Jmenovitě jde o léky Modafen, Nurofen Stopgrip, Panadol Plus Grip a Paralen Plus.
Pseudoefedrin je jako prekursor uveden v příloze zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách. Za porušení ustanovení tohoto zákona lze podle § 37 uložit fyzické osobě – podnikateli nebo právnické osobě – pokuty:
a) až do výše 100 000 Kč, pokud poruší povinnosti ve věcech evidence a dokumentace podle tohoto zákona,
b) až do výše 1 000 000 Kč, pokud uvede nepravdivé nebo neúplné údaje v žádosti o povolení k zacházení, v žádosti o vývozní povolení, v žádosti o dovozní povolení nebo při plnění ohlašovacích povinností podle tohoto zákona,
c) až do výše 10 000 000 Kč, pokud bez povolení k zacházení uskuteční činnosti, pro které se vyžaduje povolení k zacházení, nebo uskuteční vývoz bez vývozního povolení nebo dovoz bez dovozního povolení,
d) pokutu až do výše 500 000 Kč, pokud poruší jiné povinnosti vyplývající z tohoto zákona nebo z rozhodnutí vydaného na jeho základě, než které jsou uvedeny pod písmeny a) až c).
Možnosti postihu vyplývají i ze zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, konkrétně z:
§ 5 odst. 11:
Zneužitím léčivých přípravků se pro účely tohoto zákona rozumí úmyslné nadměrné užívání léčivých přípravků nebo úmyslné užívání léčivých přípravků způsobem, který je v rozporu s určeným účelem použití, a to popř. i po jejich dalším zpracování, doprovázené škodlivými účinky na organismus, včetně škodlivých účinků na jeho psychiku.
§ 83 odst. 4:
Léčivý přípravek, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nevydá farmaceut nebo farmaceutický asistent také v případě podezření ze zneužití tohoto léčivého přípravku.
(Pozn. aut.: pokud tedy k výdeji dojde i v případě podezření ze zneužití, lze tento výdej považovat za neoprávněný a může se podle § 187 trestního zákona jednat o naplnění skutkové podstaty trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů.)
§ 187 odst. 1:
Kdo neoprávněně vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak jinému opatří nebo pro jiného přechovává omamnou nebo psychotropní látku, přípravek obsahující omamnou nebo psychotropní látku, prekursor nebo jed, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.
(Pozn. aut.: vzhledem k tomu, že prodej nelze uskutečnit neúmyslně nebo z nedbalosti, je neoprávněný prodej úmyslným trestným činem. Kromě výše zmíněného lze usuzovat, že opakované prodeje za vysoké finanční částky mohou být kvalifikovány i jako spolupráce s organizovaným zločinem a legalizace výnosů trestné činnosti.)
Proč úřady nedělají, co mohou a mají?
Lze tedy říci, že existují nástroje, jak se s problémem PSE vypořádat. Existuje i preventivní opatření, které, ač zcela v souladu s literou zákona, zůstává nevyužito. Je jím zařazení těchto léčivých přípravků do režimu výdeje na lékařský předpis podle § 39 zákona č. 378/2007 Sb.:
§ 39 odst. 2:
Léčivý přípravek se vydává pouze na lékařský předpis, pokud: …
b) je často a ve velmi širokém rozsahu používán nesprávně, a v důsledku toho může představovat přímé nebo nepřímé nebezpečí pro zdraví lidí.
§ 39 odst. 5:
Při rozhodování, zda výdej léčivého přípravku omezit pouze na lékařský předpis, ústav (SÚKL) dále posoudí, zda léčivý přípravek: …
b) může při nesprávném používání představovat značné riziko zneužívání léčiv, vést k návyku nebo ke zneužívání k nezákonným účelům.
Podle stejného právního předpisu mohou být tyto léčivé přípravky zařazeny do výdeje s omezením. Předpokládá to ovšem – místo alibistického spoléhání se na disciplinární řízení uvnitř profesní organizace – efektivní dohled státních institucí, obzvlášť když disciplinárním deliktem je samo porušení zákona. Do té doby se ovšem pohybujeme v režimu stíhání hromadného vraha Alphonse Gabriela Caponeho finančním úřadem.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 14/2008, strana Ph1
Zdroj: