Katetrizační léčba mitrální regurgitace pomocí MitraClipu
Katetrizační léčba mitrální regurgitace pomocí MitraClipu Nedomykavost dvojcípé chlopně (mitrální regurgitace – MR) je nejčastější chlopňovou vadou v kardiologické ambulanci. Od počátku 60. let minulého století je možné ji řešit operačně náhradou mitrální chlopně. Následně byly vyvinuty kardiochirurgické postupy, jak dvojcípou chlopeň opravit různými metodami. Nejběžnější je například stažení mitrální chlopně pomocí anuloplastického prstence, resekce části cípu chlopně nebo implantace umělých šlašinek.¨
V roce 1991 zavedl Alfieri plastiku pomocí přímé sutury předního a zadního mitrálního cípu. Výhodou této operace byla její rychlost, nevýhodou relativně horší výsledky. Doporučovala se u těžkých pacientů, kdy bylo nutné vyhnout se dlouhému napojení na mimotělní oběh. Výsledky katetrizační obdoby Alfieriho plastiky pomocí tzv. MitraClipu na zvířatech byly poprvé publikovány v roce 2003. Na lidech byla prokázána bezpečnost této plastiky i její dobrá účinnost při zmenšení mitrální regurgitace již v roce 2005 ve studii Everest I.
Následná studie Everest II již randomizovala pacienty k implantaci MitraClipu a provedení chirurgické mitrální plastiky v poměru 2 : 1 (184 pacientů MitraClip a 95 pacientů na kardiochirurgický zákrok). Výsledky prokázaly stejnou bezpečnost katetrizační plastiky jako kardiochirurgické operace. Mortalita byla v průběhu jednoho roku stejná. Také nové výsledky z dvouletého sledování pacientů v této studii prokázaly stejnou mortalitu a podstatné zlepšení potíží pacientů v obou skupinách, i když v katetrizační větvi bylo nutné častěji provést reoperaci pro reziduální MR.
V současné době je hlavní indikací k implantaci MitraClipu funkční mitrální regurgitace (pacienti s ischemickou nebo dilatační kardiomyopatií) s MR ve střední části chlopně s dostatečnou délkou mitrálních cípů u nemocných, kteří byli kardiochirurgy odmítnuti pro vysoké riziko. Celý výkon se provádí po pečlivém celkovém vyšetření odpovídajícím vyšetření před kardiochirurgickou operací, ale současně se doplňuje trojrozměrnou jícnovou echokardiografií. Po schválení indikace je celý výkon prováděn v celkové anestezii. Zavádíme přes pravou stehenní tepnu speciální směrovatelnou cévku přes síňovou přepážku až do levé síně. Za kontroly jícnovou 3D echokardiografií umístíme vlastní klip (viz obr.) do levé komory a zachytíme mezi ramena klipu a klapky přední a zadní cíp mitrální chlopně v místě maximální MR. Po zatažení se klip zcela uzavře a rozdělí původně jedno ústí dvojcípé chlopně na dvě části. Celý systém se uvolní a tento malý kovový klip zůstane v těle pacienta. Princip je podobný kolíčku na prádlo a jeho fixaci prádla na šňůře.
V současné době jsme v Kardiocentru Podlesí provedli pět katetrizačních plastik u pacientů s funkční MR. U všech pacientů došlo ke zlepšení nedomykavosti mitrální chlopně z těžké na lehkou a podstatnému zlepšení potíží. V současné době lze tuto metodu nabídnout i v případech s těžkým poškozením funkce levé komory s EF nad 20 procent. Doufáme, že se tato metoda postupně rozšíří i na některé jiné typy nedomykavostí, které jsou nyní doménou pouze chirurgů.
MUDr. Jaroslav Januška,
Oddělení kardiochirurgie, Kardiocentrum Nemocnice Podlesí, a. s., Třinec
Zdroj: Medical Tribune