Přeskočit na obsah

Karlovy Vary opět hostily české hepatology

Májové hepatologické dny, tradiční akce České hepatologické společnosti ČLS JEP, se letos konaly již potřiačtyřicáté. Výroční kongres odborné společnosti je každoročně výkladní skříní české hepatologie, letos zarámovanou prvorepublikovými kulisami Grandhotelu Pupp a krásným počasím, které účastníkům přálo. Kongres bylo možné rozdělit na tři části. Nosnou součástí se stala volná sdělení účastníků kongresu, prezentace vlastních zkušeností, výsledků a studií. Další velké téma, transplantace jater, rezonovalo celým kongresem, letos bylo navíc obohaceno o prezentaci dvaceti let zkušeností s transplantacemi jater v IKEM. Odborníci se dále věnovali portální hypertenzi, virovým hepatitidám a v části varia tematicky obtížně sjednotitelným sdělením, především kasuistikám. „Mám‑li srovnat úroveň letošních přenášek a porovnat je s minulými lety, musím říci, že rok od roku jejich kvalita narůstá. Velmi se zlepšila ústní prezentace a grafická úprava, ale i dodržení tématu a času.

Řada zde prezentovaných studií splňuje parametry pro publikaci a některé z nich již byly publikovány v časopisech s impakt faktorem,“ řekl prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., předseda České hepatologické společnosti.

Druhou částí programu byl postgraduální vzdělávací kurs, složený z přehledových přednášek. „Kvalita edukačních sdělení je vysoká, naučili jsme se přednášet podle moderních schémat, všechna prezentovaná data odpovídají medicíně založené na důkazech,“ konstatoval prof. Urbánek. Samostatnou součástí kongresu byla i sdělení farmaceutických společností, jejichž portfolio má hepatologii co nabídnout, ať již se jedná o léky, diagnostiku nebo přístrojovou techniku. „Na přípravě firemních sympozií se podílejí odborníci, kteří mají k danému tématu co říci, minimálně na úrovni České republiky a řada z nich i v Evropě. Sympozia jsou proto velmi zajímavá a kvalitní,“ uvedl prof. Urbánek.

Májové hepatologické dny se mohly pochlubit i vysokou účastí. „Pokud se na to podíváme z pohledu počtu členů České hepatologické společnosti, kterých je přibližně 250, zaregistrovalo se 180 lékařů. To svědčí o atraktivitě a popularitě celého programu. Kongres je samozřejmě otevřen všem odbornostem. Z pohledu přednášejícího je velmi hezký pohled do sálu, kde sedí minimálně stovka posluchačů,“ dodal prof. Urbánek. Nedílnou součástí je i sesterská sekce s vlastním odborným programem, do které se letos přihlásilo 80 sester.

V Karlových Varech se výroční sjezd hepatologů koná přibližně od roku 1962. Za existence společného státu se místo konání střídalo se Štrbským plesem, po rozdělení Československé republiky se v Karlových Varech koná každoročně. „Já jsem přesvědčen, že je to dobře. Lékař je z podstaty svého řemesla značný konzervativec, takže každá změna je spíš změnou k horšímu. Z objektivního hlediska jsou Karlovy Vary klidnou lokalitou, která je stranou od medicínského dění, což je výhoda. Každý lékař vám potvrdí, že kongres ve vlastním městě je to nejhorší, co ho může potkat. Kongres by měl být vytržením z běžného denního rytmu. Karlovy Vary nám umožňují se plně soustředit na kongresové dění a s ním spojené společenské povinnosti,“ vysvětlil profesor Urbánek. Na závěrečnou otázku, co z letošního programu by chtěl vyzdvihnout, odpověděl: „Já jsem velmi potěšen tím, že v sekci volných sdělení narůstá účast mladých hepatologů. My jsme malý obor, který se nemůže srovnávat s velkými interními obory. Před lety jsme vyslovovali obavu nad dlouhodobou prognózou této specializace, ale nyní je vidět, že se podařilo mladé lékaře motivovat, aby se o obor zajímali a nebáli se podělit o své vlastní klinické nebo experimentální zkušenosti. Nejvyšším stupněm hepatologie je transplantace jater, takže sdělení věnovaná transplantační medicíně považuji za vrchol tohoto kongresu.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené