Kardiostimulátor, který přelstí magnetickou rezonanci
Lékaři v České republice ročně implantují kardiostimulátory zhruba osmi tisícovkám lidí. Ještě donedávna bylo pro tyto pacienty zcela nemožné podstoupit dnes již naprosto běžné vyšetření magnetickou rezonancí. Odhady přitom hovoří jasně – 40 až 60 % z nich by někdy v životě toto vyšetření jistě potřebovalo. A tak bylo nalezeno řešení – kardiostimulátor, na nějž je elektromagnetické pole MR krátké.
V Nemocnici Na Homolce provedli demonstrační zkoušku. Využili vědomosti, že MR přístroj vyvolává elektromagnetické pole v řádech tisíckrát vyšší, než je elektromagnetické pole Země, a učinili pokus s vhazováním kovových předmětů do jeho nitra. Na videozáznamu je patrné, že MR nezklamala – kov je kov. Každý z předmětů s obrovským rámusem mizí doslova vcucnut v „hrdle“ přístroje. Bezvadný princip, účinkuje‑li na vodíková jádra v lidském těle. Ale pacienty s kardiostimulátorem by přímo ohrozil na životě. „V elektromagnetickém poli se může jednak poškodit samotný generátor pulsů zahřátím či posunutím, jednak se mohou zahřát i elektrody umístěné v srdečním svalu a popálit jej, případně může indukované napětí způsobit srdeční arytmii,“ shrnuje výčet nebezpečí prof. MUDr. Josef Vymazal, DrSc., primář Radiodiagnostického oddělení Nemocnice Na Homolce.
Zdejší kardiologové se zabývají léčbou arytmií již 22 let. První implantaci kardiostimulátoru provedli 8. ledna 1990 a zpočátku týdně zaváděli jeden až tři přístroje. Dnes za stejných sedm dní implantují v průměru 25 kardiostimulátorů a 10 až 15 defibrilátorů. A právě Nemocnice Na Homolce je v ČR prvním zdravotnickým zařízením, v němž lékaři začali pacientům, u nichž je zřejmá potřebnost vyšetření MR, implantovat MR‑kompatibilní kardiostimulátory, což jim umožňuje rovněž následné podstoupení MR. V současné době mají „za sebou“ prvních 50 pacientů. Postupy, které vypracovali a vyzkoušeli, předávají dál – např. zdravotnictví Austrálie a Nového Zélandu.
A jak se tedy daří novým kardiostimulátorům ošálit elektromagnetické pole vysílané MR? Na první pohled se neliší od běžných. Ale… „před dvěma třemi lety se začaly uvádět na trh kardiostimulátory, které se dají za přesně daných podmínek síly magnetického pole (1,5 T) přepnout do speciálního modu tak, aby pacienti mohli podstoupit vyšetření MR. My jsme byli jedni z prvních na světě, kdo v roce 2009 tyto údaje publikoval,“ říká prof. Vymazal. „Tento kardiostimulátor lze nastavit do speciálního režimu, kdy magnetické pole neovlivňuje jeho správný chod, a navíc je vyroben téměř pouze z nemagnetických materiálů. Dále má speciálně upravený software a ochranné vlastnosti zabraňující negativním vlivům magnetické rezonance, tedy i speciální elektrody. Vyšetření pacienta na MR je vždy společným dílem kardiologa a rentgenologa. Kardiolog jej těsně před vyšetřením přeprogramuje do určitého režimu tak, aby na něj elektromagnetické pole nemělo vliv, a po vyšetření, které provádí rentgenolog, vrátí stimulátor do původního programu.“
Podle předpokladů prozatím nedochází ke standardním implantacím těchto přístrojů, které jsou, opět podle předpokladů, také dražší než kardiostimulátory běžné. „V současné době je dáváme lidem, u nichž se předpokládá, že budou vyšetření MR opakovaně potřebovat. Jde například o pacienty s chorobami mozku, míchy a páteře, mladé lidi a sportovce, u nichž je velká pravděpodobnost nějakého poranění, nebo nemocné v minulosti léčené pro nádorová onemocnění, u kterých je v rámci sledování nutné vyšetření magnetickou rezonancí opakovat,“ doplňuje MUDr. Jan Petrů z Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce. Závěrem se oba odborníci shodují, že ačkoli nové implantáty dosud nejsou příliš rozšířené a na trhu se s nimi ještě běžně nesetkáme, do budoucna se rozhodně dá očekávat jejich použití v mnohem větší míře.
Medical Tribune esr
Zdroj: Medical Tribune