Přeskočit na obsah

Kardiologie pro praktiky má už 12letou tradici

Časopis Kapitoly z kardiologie pro praktické lékaře bude v roce 2011 vycházet po několika modifikacích již třináctým rokem.

Tato úspěšná spolupráce mezi kardiology a všeobecnými lékaři začala již v roce 1999 vydáváním časopisu Kapitoly z kardiologie pro lékaře v praxi, v roce 2005 byl název obměněn na Kardiologii v primární péči, aby se v roce 2009 znovu vrátil téměř k původnímu názvu.

V redakční radě jsou od počátku zastoupeni přední odborníci v kardiologii, lipidologii, diabetologii a dalších oborech, jejichž úkolem je garantovat předávání současných poznatků z kardiologie a kardiochirurgie ve formě přehledových článků širokému plénu všeobecných praktických lékařů pro dospělé, kteří mají ve své péči obrovský počet pacientů s kardiovaskulárními nemocemi.

Přes řadu úspěchů, jichž se v léčbě kardiovaskulárních chorob u nás dosáhlo, a přes trvale klesající úmrtnost na tato onemocnění v posledních dvaceti letech, připadá na onemocnění srdce a cév ročně stále více než polovina všech úmrtí (50,4 % v roce 2009). Vysoká je rovněž i kardiovaskulární morbidita, vyjádřená počtem hospitalizací pro kardiovaskulární choroby (více než 50 % všech hospitalizací na interních odděleních nemocnic), která navíc stále narůstá.

Jak zdůraznila ve svém programu Česká kardiologická společnost, klíčová role v péči o nemocné s chronickými formami srdečních chorob připadá spolupráci praktického lékaře, internisty a kardiologa. Základní péči o ohrožené a nemocné s kardiovaskulárními chorobami, zaměřenou na prevenci, základní diagnostiku, terapii a dlouhodobé sledování, vykonávají praktičtí lékaři.

Odbornou konsiliární péči, dispenzární péči vybraných skupin nemocných a specializovanou diagnostickou i léčebnou péči zajišťují kardiologové, kteří také doporučují strategii diagnostických a léčebných postupů. O většinu nemocných s kardiovaskulárními onemocněními se však starají praktický lékař a kardiolog, ev.internista společně. Vzájemná dělba práce závisí na základním onemocnění, komorbiditách, stabilitě či nestabilitě klinického stavu, potřebě specializovaných diagnostických výkonů či léčebných postupů aj.

Tomuto programu vzájemné spolupráce se snaží svým zaměřením dostát právě i časopis Kapitoly z kardiologie pro praktické lékaře za přispění edukačních grantů farmaceutických společností. Ve sponzorování časopisu se od roku 1999 vystřídaly společnosti Bristol-Myers Squibb, Zentiva a v posledních dvou letech Teva; nově se na vydávání časopisu v roce 2011 bude vedle společnosti Teva podílet i společnost VALEANT.

Společnost Teva, která má sídlo v Izraeli, je největším světovým výrobcem generických léčiv; její globální portfolio zahrnuje více než 1 250 molekul a má přímé zastoupení ve více než 60 zemích. V rámci speciálních léčiv se Teva zaměřuje na oblast neurologie, respiračních a ženských onemocnění a biologické léčivé přípravky. Příkladem je lék Copaxone, přední inovativní přípravek od společnosti Teva, který je nejvíce předepisovaným lékem na roztroušenou sklerózu. Teva Pharmaceuticals CR, s. r. o., působí na českém trhu od roku 1997.

Spojením se společností IVAX Pharmaceuticals, s. r. o., dříve Galena, a. s., se v roce 2006 stala jednou z nejvýznamnějších domácích společností a v současné době patří mezi deset největších hráčů na českém farmaceutickém trhu s působností ve více než deseti terapeutických oblastech. V roce 2008 Teva úspěšně dokončila akvizici skupiny Barr, pod niž patří v Evropě společnost Pliva. V srpnu 2010 se součástí korporace stala další významná evropská a světová společnost, německý výrobce ratiopharm. Mezi priority společnosti patří oblast kardiologie, onkologie a volně prodejných léků.

Společnost VALEANT Czech Pharma, s. r. o., je česká obchodní pobočka mezinárodní farmaceutické společnosti VALEANT Pharmaceuticals International. Na českém farmaceutickém trhu působí od roku 1998 jako ICN Pharmaceuticals International, od roku 2003 pod současným názvem.

Společnost VALEANT vyvíjí léčivé přípravky pro léčbu epilepsie a hepatitidy C, ve svém portfoliu má přípravky z oblasti CNS, kardiologie, onkologie a volně prodejné léky, ale i některé zdravotnické prostředky a kosmetické přípravky. V Evropě se VALEANT profiluje jako společnost orientovaná na značková generika s řadou přípravků v různých terapeutických indikacích.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené