Kardiologie bude těžit ze společných evropských dat

Projekt EU kombinující evropská kardiologická data v různých formátech a jazycích za účelem vytvoření snadno použitelného souboru kardiologických nástrojů se přesouvá do druhé fáze. Mezi klíčové priority pro rok 2025 patří spuštění stabilního softwaru nebo zapojení klinické pracovní skupiny k zajištění použitelnosti a funkčnosti. Informovala o tom Evropská kardiologická společnost (ESC).
Projekt DataTools4Heart (DT4H), financovaný z programu Horizon Europe Framework EU, který se zaměřuje na zlepšení životního stylu pacientů s kardiovaskulárním onemocněním vytvořením bezpečné sady nástrojů pro opětovné použití dat v kardiologii, chránících soukromí, úspěšně dokončil svou vývojovou fázi a v tomto roce bude mít za cíl dosáhnout klíčových milníků. Cílem projektu je podporovat inovace ve zdravotnických technologiích a spolupráci, která přemosťuje klinické a počítačové znalosti.
Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově hlavní příčinou úmrtí. Až dosud zůstávala kardiologická data, která by mohla posunout výzkum a zdravotní péči, nevyužita v nemocnicích po celé Evropě. Důvodem byly požadavky na ochranu osobních údajů a rozdíly v datových formátech a jazycích. Aby se projekt DT4H vypořádal s těmito výzvami, bude extrahovat, překládat a znovu používat data federovaným způsobem, tj. aniž by byly informace s kýmkoli sdíleny nebo přeneseny z nemocnic.
„Snahou je poskytnout uživatelsky přívětivou platformu typu vše v jednom, kde mohou lékaři a výzkumní pracovníci snadno přistupovat ke strukturovaným klinickým datům a provádět analýzy za pomoci AI. Nebudou přitom vyžadovány žádné programátorské dovednosti. První verze má být spuštěna koncem roku 2025, což znamená začátek iterativního procesu vylepšování sady nástrojů a jejich přizpůsobení tak, aby vyhovovaly specifickým potřebám vědeckých pracovníků,“ říká Cristian Izquierdo, vědecký vedoucí projektu na univerzitě v Barceloně.
„Projekt DataTools4Heart se zaměřuje na vytváření komplexního souboru kardiologických datových nástrojů určených pro klinické lékaře, výzkumníky a datové vědce,“ říká Laura G. Antigová, výzkumná inženýrka z Barcelona Supercomputing Center ve Španělsku, která je součástí týmů sestavujících nástroje. Soubor nástrojů podle ní nabídne pokročilé funkce, včetně příjmu a harmonizace dat, vícejazyčného zpracování přirozeného jazyka, federovaného strojového učení a syntézy dat.
Zastřešujícím cílem DT4H je závazek k prosazování federovaných řešení pro vzdělávání ve zdravotnictví. Konsorcium se tedy v tomto roce soustředí na další vývoj prostřednictvím následujících klíčových akcí:
- Nasazení stabilních verzí softwaru:
Nasazením prvních stabilních verzí svého softwaru bude projekt efektivně spravovat federovanou výukovou síť. Tento technický milník představuje významný krok kupředu v umožnění bezpečné a soukromí zachovávající spolupráce mezi klinickými a výzkumnými institucemi. Očekává se, že první stabilní verze platformy bude zveřejněna do konce roku 2025.
- Integrace aplikací do jednotného rozhraní:
Pro zlepšení použitelnosti a zefektivnění pracovních postupů projekt inicioval dvě specializované pracovní skupiny zaměřené na integraci různých aplikací do jediného soudržného uživatelského rozhraní. To zajišťuje uživatelům bezproblémový přístup ke všem funkcím v rámci jedné platformy. Lékaři a výzkumní pracovníci získají přístup k výkonným funkcím, včetně schopnosti extrahovat smysluplné statistiky z různých demografických skupin dat, převádět nestrukturovaná data do strukturovaných formátů a provádět analýzy řízené umělou inteligencí – to vše bez potřeby programátorských znalostí. Kromě toho mohou získat vysvětlitelné poznatky, které lze bez problémů integrovat do klinické praxe, a zlepšit tak rozhodování a péči o pacienty.
- Zapojení lékařů do optimalizace nástrojů:
Klíčem k úspěchu DT4H je použitelnost ze strany lékařů, výzkumníků a datových vědců. Tvůrci projektu si uvědomili důležitost potřeb koncových uživatelů a spustili pracovní skupinu úzce spolupracující s lékaři. Cílem je shromáždit poznatky o analytických požadavcích a preferencích použitelnosti a zajistit, aby výsledné nástroje byly praktické a uživatelsky přívětivé pro klinické prostředí.
Očekává se, že první klinická analýza pomocí platformy DT4H bude zahájena v polovině roku 2025. Osm nemocnic pokrývajících sedm jazyků (španělština, holandština, švédština, angličtina, čeština, italština a rumunština) bude pokračovat v testování systému za pomoci skutečných klinických otázek z jejich ambulantních a pohotovostních oddělení. Vícejazyční virtuální asistenti využívající umělou inteligenci pomohou klinickým výzkumníkům procházet platformou a daty. Jedná se o následující nemocnice:
- Universitair Medisch Centrum Utrecht, Nizozemsko
- Fondazione Policlínico Universitario Agostino Gemelli IRCCS, Itálie
- Fundacio Hospital Universitari Vall d'Hebron – Institut De Recerca VHIR, Barcelona, Španělsko
- Spitalul Clinic De Urgenta Bucuresti, Rumunsko
- Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Česká republika
- Academisch Medisch Centrum Bij De Universiteit Van Amsterdam AMC, Nizozemsko
- University College London, Spojené království
- Region Stockholm, Švédsko
Výsledky těchto analýz spolu s ukázkami softwaru budou prezentovány na veřejných fórech a konferencích později během roku 2025, včetně kongresu ESC v Madridu (29. srpna – 1. září). Projektu zde bude věnována speciální sekce, kde se očekává, že budou delegátům představeny první výsledky s reálnými daty. Tyto akce poskytnou příležitost předvést potenciál projektu k revoluci v analýze zdravotnických dat prostřednictvím federovaného učení.
„Federované učení proměňuje zdravotní péči tím, že umožňuje spolupráci mezi institucemi, aniž by došlo k ohrožení soukromí. Vytváří lepší modely umělé inteligence z různých dat, zlepšuje rozhodování a výsledky a zároveň zachovává etické standardy,“ shrnuje Cristian Izquierdo.