Přeskočit na obsah

Kardiologický výzkum nezačíná od nuly

Více než polovina (54,4 %) všech úmrtí v ČR připadá na konto chorob srdce a cév, přičemž téměř čtvrtinu z nich má na svědomí ischemická choroba srdeční (ICHS). Podle odhadů Světové zdravotnické organizace bude toto onemocnění hlavní příčinou smrti nejméně do roku 2020. Situace v naší republice se v posledních letech významně zlepšila, přesto podle odborníků stále ještě zaostáváme za vyspělými evropskými státy. Proto je více než logická i snaha o výzkum faktorů, které zvyšují odolnost myokardu k nedostatku kyslíku.

Díky grantové podpoře v rámci programu „Výzkumná centra“ ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy vzniklo před třemi lety Centrum pro výzkum chorob srdce a cév. Hlavním řešitelem tohoto projektu se stal prof. MUDr. Bohuslav Ošťádal, DrSc., vedoucí vědecký pracovník Fyziologického ústavu AV ČR. Kromě tohoto ústavu se projektu účastní i další renomovaná experimentální i klinická pracoviště: tři teoretické ústavy 2. LF UK v Praze, klinické i experimentální pracoviště IKEM a Dětské kardiocentrum FN v Motole.

Spolupráce funguje již léta

O významu projektu vypovídají jeho cíle. Centrum se soustředí na objasňování mechanismů odolnosti myokardu k nedostatku kyslíku a úlohy jednotlivých rizikových faktorů ICHS, na studium možností stabilizace vulnerabilního aterosklerotického plátu, na výzkum genetických příčin aterosklerózy, molekulárních mechanismů abnormální reaktivity periferních cév při hypertenzi a pozdních důsledků časného ischemického poškození kardiovaskulárního systému.

„Vznik centra tak znamenal novou kvalitu výzkumné činnosti v této mimořádně závažné oblasti medicíny,“ uvedl na tiskové konferenci AV ČR prof. Ošťádal a zároveň dodal, že se nejedná o první společný projekt. „I když naše centrum je pouze virtuální, protože nesídlí pod jednou střechou, nevzniklo na zelené louce. Vznik Centra pro výzkum chorob srdce a cév je jen logickým vyústěním dlouholeté spolupráce výše uvedených pracovišť.“ O tom, že tato spolupráce pokračuje i pod hlavičkou centra, svědčí i publikované výsledky jejich práce; jen za minulý rok můžeme napočítat téměř 40 publikací v zahraničních odborných časopisech s vysokým impact faktorem. Celkem na projektu spolupracuje 104 odborníků v oblasti kardiologie, fyziologie a lékařské biochemie; jde tedy o mimořádný intelektuální potenciál. Zvlášť potěšitelná je skutečnost, že výzkumný projekt je atraktivní také pro mladé nadějné vědce, neboť z celkového počtu pracovníků centra je čtvrtina postgraduálních studentů do 35 let. Asi nebudeme sami, koho zajímá, která cesta výzkumu bude nakonec výhodnější – zda podpora konkrétních výzkumných týmů a konkrétních projektů, nebo nejprve vytvoření institucionálního zázemí, pro které teprve posléze budeme hledat personální a obsahovou náplň.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 12/2007, strana A1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené